reklama
 
 

Šíření cholery v Jemenu nemá obdoby. Podle WHO by do půl roku mohlo onemocnět na 300 tisíc lidí

19. 5. 2017
Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Jemenu oznámil, že rychlost šíření cholery je bezprecedentní. Jen od 27. dubna bylo hlášeno 23 425 případů a 242 úmrtí v 18 provinciích. Jemenské zdravotnictví oslabila více než dva roky trvající válka, kvůli níž musely miliony lidí opustit své domovy. Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

Ženeva - V Jemenu by mohlo být za půl roku až 300 000 případů cholery. V pátek v Ženevě o tom informoval novináře zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Jemenu Nevio Zagaria.

Dosud bylo v zemi sužované konfliktem mezi šíity a sunnity zaznamenáno na 50 000 případů tohoto vysoce infekčního onemocnění.

"Musíme očekávat, že během příštích šesti měsíců by to mohlo stoupnout na 200 000 až 250 000 případů, které by se mohly přidat k 50 000 případů, které se už objevily," řekl Zagaria.

"Umíte si představit, že při tomto počtu bude cena, kterou zaplatíme, pokud jde o životy, extrémně vysoká," varoval Zagaria.

Zástupce WHO prohlásil, že rychlost šíření cholery je bezprecedentní. Jen od 27. dubna bylo hlášeno 23 425 případů a 242 úmrtí v 18 provinciích.

Jemenské zdravotnictví oslabila více než dva roky trvající válka, kvůli níž musely miliony lidí opustit své domovy. Zemi sužuje konflikt mezi menšinovými šíity, podporovanými Íránem, a vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího, podporovanou arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií a Západem. Vyžádal si už více než 10 000 lidských životů, převážně kvůli téměř každodenním náletům.

Jemen má asi 26 milionů obyvatel. Kolem 17 milionů jich trpí nedostatkem jídla a nejméně tři miliony dětí jsou podvyživené. Riziko úmrtí na choleru se přitom u podvyživených dětí devítinásobně zvyšuje, uvedl nedávno Dětský fond OSN (UNICEF).

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

autor: ČTK | 19. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama