Šíření cholery v Jemenu nemá obdoby. Podle WHO by do půl roku mohlo onemocnět na 300 tisíc lidí

ČTK ČTK
19. 5. 2017 15:42
Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Jemenu oznámil, že rychlost šíření cholery je bezprecedentní. Jen od 27. dubna bylo hlášeno 23 425 případů a 242 úmrtí v 18 provinciích. Jemenské zdravotnictví oslabila více než dva roky trvající válka, kvůli níž musely miliony lidí opustit své domovy. Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.
Děvčátko nakažené cholerou v nemocnici v Saná.
Děvčátko nakažené cholerou v nemocnici v Saná. | Foto: Reuters

Ženeva - V Jemenu by mohlo být za půl roku až 300 000 případů cholery. V pátek v Ženevě o tom informoval novináře zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Jemenu Nevio Zagaria.

Dosud bylo v zemi sužované konfliktem mezi šíity a sunnity zaznamenáno na 50 000 případů tohoto vysoce infekčního onemocnění.

"Musíme očekávat, že během příštích šesti měsíců by to mohlo stoupnout na 200 000 až 250 000 případů, které by se mohly přidat k 50 000 případů, které se už objevily," řekl Zagaria.

"Umíte si představit, že při tomto počtu bude cena, kterou zaplatíme, pokud jde o životy, extrémně vysoká," varoval Zagaria.

Zástupce WHO prohlásil, že rychlost šíření cholery je bezprecedentní. Jen od 27. dubna bylo hlášeno 23 425 případů a 242 úmrtí v 18 provinciích.

Jemenské zdravotnictví oslabila více než dva roky trvající válka, kvůli níž musely miliony lidí opustit své domovy. Zemi sužuje konflikt mezi menšinovými šíity, podporovanými Íránem, a vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího, podporovanou arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií a Západem. Vyžádal si už více než 10 000 lidských životů, převážně kvůli téměř každodenním náletům.

Jemen má asi 26 milionů obyvatel. Kolem 17 milionů jich trpí nedostatkem jídla a nejméně tři miliony dětí jsou podvyživené. Riziko úmrtí na choleru se přitom u podvyživených dětí devítinásobně zvyšuje, uvedl nedávno Dětský fond OSN (UNICEF).

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy