V Jemenu desítky mrtvých, vyhlášen mimořádný stav

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 3. 2011 17:40
Tvrdý zásah proti demonstrujícím si v Saná vyžádal nejméně 41 obětí
Muž zraněný při páteční demonstraci proti jemenskému prezidentu Sálihovi
Muž zraněný při páteční demonstraci proti jemenskému prezidentu Sálihovi | Foto: Reuters

Saná/Rijád/Damašek - Nejméně 41 lidí bylo v pátek zabito a přes 200 zraněno při potlačování demonstrace v jemenské metropoli Saná. Prezident Alí Abdalláh Sálih řekl, že do demonstrantů nestříleli policisté, a vyhlásil výjimečná stav.

Protesty jsou hlášeny také ze syrského Damašku. Saúdská Arábie se snaží umlčet sílící volání po demokratizaci země příslibem řady reforem a peněžních dotací sociálně slabým skupinám obyvatelstva, které v pátek oznámil král Abdalláh.

Tisíce demonstrantů požadujících okamžitý odchod jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, se po hlavních modlitbách vydaly na náměstí před univerzitou v Saná, kde se od 21. února konají protestní shromáždění.

Podle agentur v pátek začali kromě policejních příslušníků střílet ze střech okolních domů také provládní ozbrojenci v okamžiku, kdy demonstranti začali rozebírat jednu z barikád blokujících přístup na Univerzitní náměstí. Policie proti nim použila slzný plyn.

Sálih ale podal jinou verzi střetu. Podle něj byli mezi demonstranty ozbrojenci a ti do davu stříleli. Policie prý v době střelby na místě vůbec nebyla. Vyhlásil pak výjimečný stav. Jak dlouho bude trvat, zatím není jasné. Protesty ser konaly také v Táizzu a Adenu.

"Většina zraněných byla střelena do hlavy, krku a do břicha," řekl agentuře AFP nejmenovaný lékař.

Agentury pátek hodnotí jako nejkrvavější z dosavadních protestů. Od ledna při nich zahynulo víc než osm desítek lidí. Opozice zásah označila za "masakr, který ale Sáliha u moci neudrží".

Její příslušníci vzali útokem domy, z nichž do davu pálili ostřelovači, a deset jich zajali. Byli prý najati za mzdu a budou předáni soudu.

Chtějí nás zatáhnout do násilností a snížit tak význam revoluce. Chtějí zopakovat libyjský experiment, ale my se do boje vtáhnout nedáme, ať už bude cena za to jakákoli," řekl odpůrce vlády Džamál Anaam.

Jakákoli dohoda s vládou prý ale po pátečních událostech nepřipadá v úvahu. Sálih dle dalšího z demonstrujících nemá jinou možnost, než se moci vzdát.

Rijád se snaží předejít problémům

V Damašku pořádkové síly v uniformě i v civilu rozehnaly asi desítku demonstrantů, kteří se shromáždili před mešitou v centru Starého města. Nejméně dva demonstranty bezpečnostní agenti zadrželi a odvezli.

Protidemonstrace na podporu prezidenta Bašára Asada shromáždila podle AFP kolem dvou set lidí.

Na pozadí rodícího se volání po demokratizaci země dnes královský dvůr v Rijádu ohlásil řadu reforem a finančních příspěvků pro sociálně slabé skupiny obyvatel.

Foto: Aktuálně.cz

Dekrety vydané králem Abdalláhem, které byly zveřejněny v televizi, obsahují především výplatu měsíčních příspěvků nezaměstnaným, záměr vytvořit 60 000 pracovních míst v resortu obrany a vytvořit fondy na výstavbu nových bytů.

Každý nezaměstnaný poddaný saúdskoarabského krále má okamžitě začít dostávat měsíční podporu ve výši 2000 saúdských rijálů (zhruba 9200 korun), minimální mzda pro domácí pracovníky byla stanovena na 3000 rijálů měsíčně (asi 13.800 korun).

Král zároveň nařídil ustavení úřadu pro potírání korupce a obnovu řady mešit. Finanční injekci má dostat i úřad islámské náboženské policie, nenáviděný liberálními Saúdskými Araby.

 

Právě se děje

Další zprávy