V Indii zatčeni dva Češi. Za sběr vzácných brouků

elb, gaz
25. 6. 2008 9:20
Vědci tvrdí, že v národním parku Indové káceli stromy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Stanislav Krejčík

Darjeeling - V Indii byli zatčeni dva Češi při sbírání vzácných živočichů v národním parku poblíž města Darjeeling. Informoval o tom server thestatesman.net.

Podle něj jde údajně o dvaapadesátiletého biologa Emila Kučeru a o rok mladšího Petra Šváchu, jména Aktuálně.cz potvrdila i česká ambasáda v indickém hlavním městě Dillí, která je se zadrženými v kontaktu.

"Sbírali vzácné brouky a motýly. Je zakázáno vyjmout tento hmyz z jeho přirozeného prostředí," řekl listu mluvčí národního parku.

Oba se hájí tím, že neznali indický zákon a že larvy brouků a motýlů sbírali kvůli vědeckým účelům.

Čtěte také: Černý obchod se zvířaty kvete. Hlavně v Číně a USA

Dostanou nového právníka

"Jsou to entomologové a sbírali larvy brouků. Indové tvrdí, že je sbírali v národním parku, podle oněch dvou vědců tam však nebyly žádné značky, dokonce v jejich blízkosti prý kdosi kácel stromy a pásly se tam krávy," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Podle serveru zabavily úřady Čechům vybavení na sběr živočichů a několik nalezených exemplářů. The Statesman odhaduje cenu jednotlivých brouků a motýlů na 10.000 až 15.000 rupií za kus (3600 až 5400 korun).

Vědci byli zadrženi již v neděli, v pondělí se konalo první zasedání soudu, na kterém byl zamítnut návrh na složení kauce. Jsou obviněni z porušování zákona na ochranu přírody.

Podle biologů nic nenasvědčovalo tomu, že se jedná o národní park. Ilustrační foto
Podle biologů nic nenasvědčovalo tomu, že se jedná o národní park. Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Zatím se nám nepodařilo kontaktovat právníka, který jim byl přidělen ex-offo. Jednáme však s dalším indickým právníkem, který případ převezme. Nevíme dosud ani to, jaký postih jim hrozí."

Další jednání soudu se bude konat 7. července.

Starší případy

Emil Kučera je členem České společnosti entomologické a Petr Švácha pracuje na entomologickém ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích.

Češi jsou problémy se sbíráním vzácných druhů v cizině poměrně známí. Podle ČTK byli odsouzeni za pašování zvířat z Austrálie, Jihoafrické republiky, Mexika a Peru.

Pozornost vzbudil zejména případ bývalého děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a bývalého pracovníka České inspekce životního prostředí Jindřicha Šmitáka, kteří byli roku 2004 zadrženi na Novém Zélandě kvůli pašování vzácných rostlin.

 

Právě se děje

Další zprávy