V Hongkongu lidé opět vyšli do ulic. Nelíbí se jim zákaz zakrývání obličeje

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2019 15:05
Navzdory novému zákazu zakrývání obličeje při demonstracích v sobotu stovky lidí při nepovoleném shromáždění pochodovaly Hongkongem s maskami na tvářích. Vyjadřovali tak nesouhlas s opatřením, které začalo platit v noci na sobotu, píše agentura AFP. Po noci plné výtržností a střetů mezi demonstranty a policií v Hongkongu nefunguje metro a řada obchodů a obchodních domů zavřela předčasně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle agentury AP sobotní protesty nedosahovaly intenzity jako o minulých víkendech, kdy do ulic Hongkongu vycházely desetitisíce lidí. Účastníci nicméně zablokovali jednu z hlavních tříd obchodní čtvrti v centru města. Maskovaní demonstranti se scházeli i na jiných místech, o žádných nepokojích během dne ale zahraniční média neinformovala.

Hongkong má za sebou chaotickou noc, kdy demonstranti ničili obchody či stanice metra. Policie proti nim zasáhla slzným plynem i vodními děly. Policista v civilu na ulici v pátek postřelil 14letého chlapce a demonstranti na něj poté hodili zápalnou lahev.

Hongkong čelí bezprecedentnímu násilí a obyvatelé jsou kvůli tomu vyděšení, uvedla v sobotu v televizním projevu správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Podle agentury AP dodala, že nemůže dovolit "malé menšině výtržníků" ničit život běžným občanům.

Nepokoje vyvolalo zavedení zákazu maskování, které Lamová oznámila coby způsob, jak odradit "násilnické demonstranty". Opatření bylo přijato na základě zákona o stavu nouze, který nebyl uplatněn více než 50 let. V sobotu Lamová ještě uvedla, že Hongkong prožil "velmi temnou noc" a že "extrémní násilí" ospravedlňuje využití mimořádného nástroje.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy