V Hongkongu lidé opět vyšli do ulic. Nelíbí se jim zákaz zakrývání obličeje

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2019 15:05
Navzdory novému zákazu zakrývání obličeje při demonstracích v sobotu stovky lidí při nepovoleném shromáždění pochodovaly Hongkongem s maskami na tvářích. Vyjadřovali tak nesouhlas s opatřením, které začalo platit v noci na sobotu, píše agentura AFP. Po noci plné výtržností a střetů mezi demonstranty a policií v Hongkongu nefunguje metro a řada obchodů a obchodních domů zavřela předčasně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle agentury AP sobotní protesty nedosahovaly intenzity jako o minulých víkendech, kdy do ulic Hongkongu vycházely desetitisíce lidí. Účastníci nicméně zablokovali jednu z hlavních tříd obchodní čtvrti v centru města. Maskovaní demonstranti se scházeli i na jiných místech, o žádných nepokojích během dne ale zahraniční média neinformovala.

Hongkong má za sebou chaotickou noc, kdy demonstranti ničili obchody či stanice metra. Policie proti nim zasáhla slzným plynem i vodními děly. Policista v civilu na ulici v pátek postřelil 14letého chlapce a demonstranti na něj poté hodili zápalnou lahev.

Hongkong čelí bezprecedentnímu násilí a obyvatelé jsou kvůli tomu vyděšení, uvedla v sobotu v televizním projevu správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Podle agentury AP dodala, že nemůže dovolit "malé menšině výtržníků" ničit život běžným občanům.

Nepokoje vyvolalo zavedení zákazu maskování, které Lamová oznámila coby způsob, jak odradit "násilnické demonstranty". Opatření bylo přijato na základě zákona o stavu nouze, který nebyl uplatněn více než 50 let. V sobotu Lamová ještě uvedla, že Hongkong prožil "velmi temnou noc" a že "extrémní násilí" ospravedlňuje využití mimořádného nástroje.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí. Spornou část zákona zrušil. Zdanění prosadila vláda s KSČM a SPD.

před 7 minutami

Nigerijská policie našla další "dům hrůzy". Z islámské školy vysvobodila 300 chlapců

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně zneužívali a drželi v okovech přes 300 chlapců. S odkazem na mluvčího místních bezpečnostních složek o tom v úterý informovala agentura AFP. Policie v sousedním státě Kaduna přitom koncem září vysvobodila téměř shodný počet chlapců z podobného zařízení, které tehdy šéf místní policie nazval "domem hrůzy".

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Ústecký soud poslal za týrání dítěte jeho otčíma na 16 let do vězení. Případ se stal loni v Lounech, dítě umřelo. Stíhání čelí i matka malého chlapce.

Další zprávy