Haag - Před Mezinárodním soudem v nizozemské Haagu dnes stanuli kvůli válečným zločinům dva konžští vojenští vůdci.
Zločiny se měly podle obžaloby odehrát v roce 2003 v rámci války, která v Konžské demokratické republice vypukla po roce 1994, tedy po genocidě v sousední Rwandě, které se účastnili i vojáci a bojovníci z několika okolních zemí.
Germain Katanga a Mathieu Ngudjolo Chui jsou obviněni, že v roce 2003 řídili útok na konžskou vesnici, při němž zemřelo více než dvě stovky lidí. Obžaloba je k tomu viní ještě ze znásilňování, sexuálního zotročování a odvádění malý dětí, které pak musely sloužit jako vojáci.
Právě dětští vojáci se stali jejich podřízenými a museli poslouchat rozkazy, mezi nimiž byl i příkaz vyhlazení členů etnické skupiny Hema, kteří většinově obývali vesnici Borogo v konžské provincii Ituri.
"Zneužívali děti jako vojáky, během několika hodin nechali zabít více než dvě stě civilních obyvatel, znásilňovali ženy, dívky i ženy staršího věku, vyplenili celou vesnici a přeměnili ženy v sexuální otroky," řekl před Mezinárodním soudem v Haagu vrchní státní žalobce Luis Moreno-Ocampo.
Žalobce také oznámil, že chce předvolat k soudu šestadvacet svědků tehdejších zločinů. Většina z nich ovšem bude vypovídat mimo veřejné slyšení, protože se bojí odplaty.
Oba obvinění muži obvinění obžaloby popírají a podle svých slov soucítí s oběťmi tehdejšího krvavého útoku.
Soudní jednání s konžskými válečnými veliteli se nekoná před Mezinárodním soudem v Haagu poprvé. Za válečné zločiny byl již souzen konžský vojenský vůdce Thomas Lubanga. Jeho případ byl ale na začátku loňského roku odložen.
Proces s Germainem Katangem a Mathieuem Ngudjolo Chui se podle předpokladů soudců protáhne až na několik měsíců.