Káhira/Praha - V průměru každých třiadvacet sekund se v Egyptě narodí jedno dítě. Tento údaj zveřejnil tamní statistický úřad.
"Počet Egypťanů se za posledních třicet let zdvojnásobil," konstatoval ředitel Egyptského statistického úřadu Abú Bakr Gendí.
Dnes je Egypťanů už přes 76 miliónů. Nejen Egypt, ale i další africké země tak v současnosti vytvářejí ostrý kontrast k Evropě, kde je naopak porodnost malá.
V České republice se loni narodilo téměř 106 tisíc dětí, což znamená v průměru jedno dítě přibližně každých pět minut. Země tak patří k těm s nejnižším růstem populace jak v Evropské unii, tak i celkově ve světě.
Přelidněnost kontra vymírání
Oba dva "tábory" - jak ten rychle přibývající, tak ten vymírající - čekají problémy.
Země s velkým podílem neúrodné pouštní půdy už teď trpí přelidněností. V oblasti kolem metropole Káhiry dnes žije téměř dvacet miliónů lidí.
Při historicky vůbec prvním sčítání v dějinách země v roce 1882 bylo Egypťanů dohromady jen sedm miliónů.
Podle nové statistiky je v Egyptě ročně půl miliónu svateb, rozvodem končí jen desetina z nich.
Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že v České republice končí rozvodem v posledních letech každé druhé manželství. Loni bylo v Česku 53 tisíc svateb a přes 31 tisíc rozvodů.
Právě v nejchudších zemích Afriky je nejvyšší porodnost a demografové už delší dobu upozorňují, že v budoucnosti musí Evropa počítat s ještě větším proudem imigrantů z černého kontinentu.
Ten nebude schopen poskytnout novým generacím podmínky pro obživu.
Každý čtvrtý z Afriky?
Populace států, jako jsou Mali, Čad, Niger a mnoha dalších se do poloviny století ztrojnásobí. Uganda, která má dnes 28 miliónů obyvatel, jich bude mít už za dvě desetiletí 56 miliónů.
Dnes je každý sedmý člověk na světě z Afriky, kolem roku 2050 už to bude každý čtvrtý.
V Evropě se sice prodlužuje délka života, ale s výjimkou Francie porodnost stoupá ve všech zemích pomalu, nebo dokonce klesá.
Stejný problém ale mají vedle Ruska, Rakouska nebo Německa i některé asijské státy. V Japonsku připadá na jednu ženu 1, 25 narozených dětí, což je méně než v České republice (loni to bylo podle ČSÚ 1,33 narozených dětí na ženu).
Vůbec nejnižší porodnost je podle dostupných údajů momentálně v Jižní Koreji. Klesla na 1,08 narozených dětí na ženu. Přitom ještě v roce 1970 to bylo 4,53 dětí.
Blahobyt a vysoká životní úroveň, které země v posledních letech dosáhla, přinesla prudký propad porodnosti.
Sousední Čína se už před mnoha lety rozhodla nežádoucí nárůst obyvatel snížit drastickým zákonem. Takzvanou politikou jednoho dítěte, která povoluje každému rodičovskému páru pouze jednoho potomka.
O podobném kroku se uvažuje také v Íránu, ale na stole je návrh počítající s maximem dvou potomků.
Kde porodnost zvyšuje válka
Zajímavý trend zveřejnili izraelští lékaři. Počet těhotných žen, žijících na severu Izraele, se oproti minulým rokům zvýšil o více než třetinu.
Jde o důsledkem války mezi izraelskou armádou a libanonským hnutím Hizballáh loni v létě. Sever Izraele byl tehdy pod palbou: mnoho lidí oblast opustilo nebo se schovávalo v bytech a sklepech.
Deník Jerusalem Post ale uvádí, že nejde o zas tak mimořádnou událost. Porodnost se prý v Izraeli zvyšovala v minulosti vždy po každé válce, kterou židovský stát prošel.