Zemi pohlcují slumy, varuje OSN

Martin Novák Martin Novák
20. 6. 2006 0:00
Vancouver - Svět dospěl do bodu, kdy bude více lidí žít ve městech než na venkově. Podle OSN se tak stane příští rok. S rostoucími městy se zvětšují i chudinské slumy. Uvnitř: GRAFIKA
Děti v chudinské čtvrti, která vyrostla nedaleko centra filipínské Manily.
Děti v chudinské čtvrti, která vyrostla nedaleko centra filipínské Manily. | Foto: Martin Novák

Ve velkoměstských slumech se špatným přístupem k pitné vodě, mizernou hygienou, kanalizací a přelidněnými přístřešky žije dnes šestina obyvatel planety, tedy asi miliarda lidí.

Pokud se nic nestane, do roku 2020 se jejich počet zdvojnásobí, odhaduje Středisko OSN pro lidská sídla (Habitat).

Experti se sešli ve Vancouveru. Co vymyslí ?

Na otázku, jak čelit této globální krizi, se snaží odpovědět více než deset tisíc delegátů třetího Světové urbanistického fóra, které začalo ve Vancouveru.

Koná se přesně třicet let poté, co se ve stejném městě na kanadském pobřeží Pacifiku sešli odborníci k projednávání problematiky rostoucích velkoměst a slumů poprvé.

K úspěchu to podle všeho nevedlo, protože se situace ve světě během tři desítek let jen zhoršuje.

Infobox

Bombaj čtvrť
Foto: Reuters / Adeel Halim

NEJLIDNATĚJŠÍ MĚSTA SVĚTA

(podle údajů Střediska OSN pro lidská sídla)

 

 

 

  • Tokio - 35 miliónů

 

  •  Mexico City - 19

 

  • New York - 18,5

 

  • Bombaj - 18,3

 

  • Sao Paulo - 18,3

 

  • Dillí - 15,5

 

  • Kalkata - 14,5

 

  • Buenos Aires - 13,3

 

  • Jakarta - 13,2

 

  • Šanghaj -  12,7

 

 

A je paradoxní, že problém přelidněnosti měst a špatných podmínek ve slumech třetího světa experti řeší ve Vancouveru, který je považován za jedno z nejlepších měst světa, co se týká kvality bydlení a životního prostředí.

Recept na to, jak zabránit nekontrolované migraci do měst, se stále hledá. V chudších zemích s vysokou porodností lidé stále více hledají obživu ve městech. V přeplněných slumech jsou na tom ale často hůře, v řadě zemí je tam podle OSN vyšší dětská úmrtnost a ničivější epidemie než na venkově.

Přesun obyvatel do měst zároveň znamená ztrátu pracovních sil v zemědělství.

Přes tisíc lidí na jednu toaletu

V Africe žije v nehygienických podmínkách slumů a nuzných předměstí sedmdesát procent obyvatel měst, v Latinské Americe třetina městské populace. Například v chudinských čtvrtích zimbabwské metropole Harare se v průměru dělí 1 300 lidí o jednu toaletu.

Experti odhadují, že ve velkoměstech ročně přibývá a bude přibývat v průměru 180 tisíc lidí denně. V Káhiře došla krize při hledání místa k životu tak daleko, že lidé obydlili i hrobky na velkém hřbitově a vytvořili tak čtvrť známou jako Město mrtvých.

"Stabilita a pořádek měst budou ohroženy, pokud většina jejich obyvatel bude žít v chudinských slumech," uvedla v předvečer vancouverského summitu šéfka Střediska OSN pro lidská sídla Anna Tibaijuková.

Slumy jako turistická atrakce

V některých zemích už úřady nejsou schopny zvládnout chaos a kriminalitu. Brazilské chudé čtvrti, takzvané favelas, ovládají organizované mafie a jejich moc zašla tak daleko, že například v Riu de Janeiro dokonce pořádají do slumů zájezdy pro turisty.

V pákistánském Karáčí si policie do některých předměstí už netroufá. Ovládají je gangy únosců, drogových dealerů a skupiny násilně bojující proti odlišným náboženským či etnickým komunitám.

Foto: Aktuálně.cz

Ačkoliv život v přelidněných domcích z plechu či kartónu, postavených poblíž železničních tratí, potrubí, smětišť či úpatí hor, je hlavně problémem Afriky, Asie a Latinské Ameriky, starosti má i Evropa. Ve francouzských městech upozornilo v posledních letech na špatné bydlení části imigrantů několik zničujících požárů.

Paříž "nestíhá" vstřebat nové obyvatele

Nejvýrazněji loni v srpnu, kdy uhořelo ve 13. pařížském obvodu sedmnáct přistěhovalců z Afriky, z toho čtrnáct dětí. Ukázalo se, že v chátrající budově jsou praskliny a chyběly tam hasičské přístoje. Rizikových budov obývaných imigranty je přitom mnohem více.

"Problém je v tom, že spousty lidí se shromažďují v Paříži, která nemá podmínky na to, aby je ubytovala," prohlásil francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy.

Summit ve Vancouveru zřejmě skončí výzvou k vládám, aby více investovaly do městské infrastruktury a snažily se zlepšit podmínky pro lidi na venkově tak, aby nehledali štěstí ve městech. V praxi se však obdobné výzvy dosud projevily málokdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy