Češi vymírají a nelze to změnit

Zdeněk Mihalco
22. 11. 2006 0:00
Praha - Porodnost v Česku klesla pod kritickou mez, řekl na přednášce v Praze významný francouzský a evropský demograf Jean-Claude Chesnaise.
Jedno dítě v rodině Čechy nezachrání, vymřou.
Jedno dítě v rodině Čechy nezachrání, vymřou. | Foto: Ludvík Hradilek

Porodnost je v České republice tak nízká, říká francouzský expert, že už pravděpodobně nikdy nestoupne natolik, aby dlouhodobě zajistila reprodukci obyvatelstva. Tedy že bude někdy taková, aby Čechů neustále neubývalo.

"Byl jsem překvapený, že v Česku je porodnost tak kriticky nízká," řekl na přednášce ve Francouzském institutu Jean-Claude Chesnaise, který přednáší na mnoha světových univerzitách.

Pod hranicí 1,3

Takzvaná úhrnná plodnost, která je základní statistikou o růstu nebo poklesu populace, činila v Česku v minulém roce 1,28 dítěte na matku. To říkají údaje Českého statistického úřadu, podle něhož v roce 1999 klesl tento kvocient dokonce na 1,13.

Infobox

Chesnais

KDO JE KDO

Jean-Claude Chesnais

  • významný evropský demograf
  • doktor demografie a ekonomických věd
  • ředitel výzkumu ve francouzském Státním ústavu demografických studií (INED)
  • přednáší na významných světových univerzitách

Kritická hranice podle Chesnaise leží na čísle 1,3 dítěte na matku. Je-li úhrnná porodnost v zemi pod touto metou jako v Česku, bude obyvatelstvo nadále ubývat.

"Potvrzují to zkušenosti z jiných zemí i teorie odborníků," tvrdí Chesnaise.

V minulém roce se sice podle Českého statistického úřadu narodilo nejvíce dětí od roku 1989, je to však způsobeno tím, že rodí matky z populačně silných ročníků narozených v sedmndesátých letech minulého století.

Matek je tedy dostatek, dětí se zatím rodí hodně. Jde však pouze o dočasný trend. Na jednu matku stále připadá velmi nízký průměrný počet potomků. 

Zanedlouho bude počet zemřelých vysoce převyšovat počet narozených Čechů.

Statistiky, které udávají, že se momentálně rodí velké množství dětí, jsou tedy do značné míry zavádějící.

Proč Česko

Nízká porodnost může v budoucnu způsobit nedostatek pracovních sil a vážné ekonomické potíže.

Podle statistiky demografů se Česko řadí mezi státy s nejnižší porodností. V minulém roce obsadilo 212. místo ze 224 sledovaných zemí světa.

Podle statistik Populačního fondu OSN Česká republika v počtu nově narozených dětí skončila dokonce na předposlední příčce. Nižší porodnost měla jen Čína.

Přitom ještě v 80. letech se úhrnná porodnost v Česku pohybovala kolem ideálních dvou potomků na jednu rodičku.

Podle české demografky Jitky Rychtaříkové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy jsou za současný stav odpovědní také politici, kteří nedostatečně podporují mladé rodiny.

Minulost a budoucnost české populace
Minulost a budoucnost české populace | Foto: Aktuálně.cz

"Podle statistik chce mít český rodič v průměru zhruba dvě děti, skutečnost je však jiná," vysvětluje Rychtaříková.

Vyšší porodnosti podle ní brání i současná společenská situace a pokles významu rodinného života.

Řešení: řízená imigrace

"Jedinou šancí, aby byla zachována jistá demografická rovnováha, je řízený příliv přistěhovalců z jiných zemí," tvrdí francouzský odborník, který tvrdě kritizuje liknavost evropských politiků k problémům migrace.

Podle něho evropské státy musí stanovit pro přistěhovalce jasné podmínky a kvóty. Současné tiché přihlížení nelegální migraci v budoucnu způsobí obrovské problémy, předvídá Chesnaise.

V Česku už funguje projekt projektu ministerstva práce a sociálních věcí, který má přilákat do Česka zahraniční experty.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • ČTĚTE VÍCE:
    Zájem cizinců žít v Česku roste

    V projektu ministerstva práce a sociálních věcí, které se snaží do republiky přilákat zahraniční pracovníky, už uspělo celkem kolem tisíce občanů jiných zemí

Jde o to, abychom dokázali usměrnit islamizaci, asiatizaci, afrikanizaci a další procesy v evropské společnosti, které jsou nezvratné," říká Chesnais. "Migranti se musí asimilovat, naučit se jazyk a ztotožnit se s kulturou, a my je musíme příjmout jako vlastní děti."

Kdy rodí české matky
Kdy rodí české matky | Foto: Aktuálně.cz

Velký návrat

S problémem demografické nerovnováhy a extrémně nízké porodnosti se potýkají i další, zejména postkomunistické evropské země. Kriticky nízká porodnost je také v Japonsku, Severní Koreji a některých oblastech Číny. 

S problémy úbytku obyvatel se potýká také Rusko. Prezident Vladimír Putin proto vyhlásil takzvaný program "velkého návratu" etnických Rusů, kteří žijí v zahraničí. O projektu v Česku informoval týdeník Respekt. Vrátit do Ruska by se mělo několik milionů lidí. Ruská vláda zatím na program přidělila více než 240 milionů dolarů.

Velký návrat svých občanů do původní vlasti zažívá už několik let také Irsko, kde počet obyvatel rychle roste.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy