Káhira - Stovky lidí napadly kameny policejní budovu v egyptském Suezu v rozhořčení nad pondělním rozhodnutím káhirského soudu propustit na kauci sedm policistů, kteří byli obviněni, že při jarních nepokojích zabíjeli demonstranty.
Protivládní protesty v rámci takzvaného arabského jara vedly nakonec k pádu režimu prezidenta Husního Mubaraka.
V Egyptě se poslední dobou množí protesty proti údajné liknavosti armády, která se prozatímně chopila moci, ohledně postihu policistů a činitelů padlého režimu za smrt zhruba 900 lidí.
"Soud je zkorumpovaný. Je spolčen v tom, že nám odmítá poskytnout spravedlnost," řekl otec jednoho z demonstrantů, kteří byli na jaře zabiti v Suezu.
Odsouzený byl jediný policista
Suezský soud odmítl odvolání proti propuštění sedmi policistů, kteří byli obviněni z odpovědnosti za smrt sedmnácti demonstrantů v tomto severoegyptském městě.
Podle agentury AP byl zatím v Egyptě ve více než několika desítkách rozjetých soudních případů svévole ozbrojených složek odsouzený pouze jediný policista, a to v nepřítomnosti.
V zemi proto začaly zaznívat výzvy k novým masovým demonstracím, jež mají pohnout úřady k rozhodnějšímu postupu vůči lidem podezřelým ze zabíjení a dalších zločinů spáchaných proti civilistům. Nejbližší akce by se měla konat v pátek.
Organizace hájící lidská práva si navíc stěžují, že když jsou pro menší přestupky souzení civilisté, tresty jsou pro ně přísnější.
Ministrům se zmrazil majetek
Egyptské justici se nicméně daří více v kauzách týkajících se nejvýše postavených činitelů Mubarakova režimu. Naposledy v úterý egyptský ministr obchodu Rašíd Muhammad Rašíd byl v nepřítomnosti odsouzen za plýtvání veřejnými finančními prostředky k pětiletému vězení.
Egyptská vláda padla v lednu a prezident musel pod tlakem opozičních protestů odstoupit v únoru. Ministrům byl pak zmrazen majetek a mnohým vydán zákaz vycestovat. S některými dalšími činiteli bývalého režimu už byly procesy ukončeny.
S Mubarakem a dvěma jeho syny začne 3. srpna soudní proces mimo jiné kvůli údajnému zneužití moci a plýtvání veřejnými prostředky. Mubarak je obviněn také z vydání rozkazu ke střelbě do demonstrantů, za což mu může být vyměřen i trest smrti.