V Donbasu se zase střílí, zemřel voják. Zelenskyj svolal bezpečnostní radu státu

ČTK ČTK
18. 2. 2020 10:54
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl svolat bezpečnostní radu státu poté, co při úterní potyčce s proruskými separatisty byl v Donbasu na východě Ukrajiny zabit ukrajinský voják. Podle prezidenta jde o pokus zmařit vyhlídky na mír. Luhanští povstalci naopak obvinili ukrajinskou armádu z "masivního úderu", ale prý se jim podařilo odrazit pokus o průnik k obci Holubivske.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v OSN
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v OSN | Foto: Reuters

"Povstalci a okupanti nachystali na páté výročí debalcevské tragédie (masakru ukrajinských vojáků stahujících se z obklíčeného města Debalceve - pozn. red.) cynickou provokaci. Ale není to jen cynická provokace (…), je to pokus zmařit mírový proces v Donbasu, který se začal sunout kupředu alespoň malými, ale nezadržitelnými krůčky," citoval Zelenského list Ukrajinska pravda.

Na bezpečnostní radě hodlá prezident se svými spolupracovníky posoudit situaci a rozhodnout o dalších krocích. "Naše zaměření na ukončení války a naše oddanost mezinárodním dohodám se nemění, stejně jako naše odhodlání klást odpor jakékoli ozbrojené agresi proti Ukrajině," dodala hlava státu.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů a z okupace ukrajinského území, Moskva to popírá.

Separatisté v úterý ráno podle velení ukrajinské armády zaútočili na ukrajinské pozice na několika úsecích fronty u města Zolote v Luhanské oblasti. Ukrajinské jednotky odpověděly palbou. Boj trval několik hodin, o život přišel jeden ukrajinský voják a čtyři další byli lehce zraněni.

 

Právě se děje

Další zprávy