V Česku je možné vše, píše svět

rst, ČTK
5. 6. 2006 13:30
Praha - Jak na volby v České republice reagovaly některé evropské deníky? Přinášíme vám pohled z Velké Británie, Francie, Polska a Slovenska

VELKÁ BRITÁNIE

Foto: Aktuálně.cz

The Guardian připomíná, že posledním dnům volební kampaně dominovaly úniky informací do tisku ze zprávy šéfa eltiního policejního útvaru Kubiceho, které obvinily vládu, že blokuje vyšetřování, a naznačily, že Paroubek sexuálně zneužil dceru svého spolupracovníka. Paroubek pak obvinil část médií a bezpečnostní složky, že se proti němu spikly ve falešných obviněních, která prospěla vítězi voleb, ODS.

Foto: Aktuálně.cz

The Times označují volební kampaň za špinavou a boj za tvrdý. Noviny poznamenaly, že ČR je jeden z nejlépe prosperujících nových členů EU, ale po volbách je v politickém chaosu. ČSSD prohrála navzdory vzkvétající ekonomice. Deník píše, že Paroubek nejspíš svou hrozbu soudní žaloby proti průběhu kampaně nesplní a bude muset přijmout porážku. Za klíčovou stranu koalice označily The Times Stranu zelených, ale nevysvětlují proč. Očekávají, že pokud předseda ODS, Mirek Topolánek dokáže vytvořit vládu, podaří se mu prosadit výrazné změny ve finanční politice.

Foto: Aktuálně.cz

Podle listu The Independent Paroubek ukázal, že neumí prohrávat, mimo jiné svými výroky o tom, že média sloužila vítězné ODS. Dále, že rovnováha sil mezi těmi, kdo chtějí reformy směrem k volnějším trhům, a těmi, kteří se obávají o sociální síť, je v Česku dlouhodobá. Podle názoru deníku bude vzhledem k politické realitě po volbách ODS muset své plány na rovnou daň odložit. Paroubkovo rozhodnutí negratulovat Topolánkovi k vítězství a obvinění, že "agenti" ODS porušili volební zákon, podle listu přehradilo cestu k velké koalici.

Foto: Aktuálně.cz

Financial Times soudí, že Česko čeká další období slabé vlády, což znepokojí finanční trhy. Slepá ulička voleb dává prezidentu Klausovi dobré výchozí postavení, aby mohl utvářet vládu. Prezident sice neskrývá své preference k velké koalici podle německého vzoru, ale obě hlavní strany jsou v politických postojích velmi vzdáleny a v troskách jsou po ostré kampani i osobní vztahy jejich vůdců.

SLOVENSKO

Foto: Aktuálně.cz

"Dva nejsilnější české politické tanky dosáhly toho, co chtěly, a darem od voličů však dostali i to, po čem toužili nejméně - pat. Ačkoli občanští i sociální demokraté získali nejvíce procent od roku 1996, jejich poslanecká munice připomíná slepé náboje," píše Pravda. Spolupráce ODS a ČSSD je podle listu nepravděpodobná - důvodem je hlavně ostrá předvolební kampaň. Navíc Paroubek odmítl uznat výsledky a vítězi poblahopřát. "Od nesnášenlivosti dvou lídrů by se však neměly odvíjet povolební poměry," píše komentátor. Namísto předčasných voleb, o nichž se už uvažuje, by proto podle něj mohla být řešením spíš velká koalice. "Pokud spolupráce selže, nechť až poté voliči hledají nové řešení. Ale ne nyní, a tím učinit z politické arény pískoviště uražených dětí," dodává Pravda.

Foto: Aktuálně.cz

"Víkendové parlamentní volby u našich západních sousedů nerozdělily jen křesla v Poslanecké sněmovně, ale i celou Českou republiku," píší dnes Hospodárske noviny. Jedna polovina je modrá a chce změnu a reformy; druhá, červená, se naopak reforem bojí, dodává deník. Paroubkův záměr napadnout výsledky voleb u Nejvyššího správního soudu a dosáhnout tak neplatnosti voleb by mohl podle deníku poškodit obraz Česka v zahraničí. "Země, která dosud byla miláčkem investorů, se může ocitnout v politickém boji pravice a levice, a to jí na atraktivitě rozhodně nepřidá. Reformy, na něž investoři a podnikatelé toužebně čekají, mají kvůli novému rozložení politických sil tím menší šanci na realizaci," dodávají Hospodárske noviny.

Foto: Aktuálně.cz

Deník SME si všímá reakcí slovenských politiků na výsledky českých voleb. Zatímco místopředseda vládní SDKU-DS Ivan Mikloš považuje za pozitivní, že nezvítězila ČSSD, lídr Směru-sociální demokracie Robert Fico upozornil na diskriminační kampaň proti české sociální demokracii. Expremiér Vladimír Mečiar považuje za východisko pro Česko kompromis mezi ČSSD a ODS.

POLSKO

Foto: Aktuálně.cz

"Po Německu a Itálii je Česko další zemí, ve které volby skončily remízou," napsal dnešní deník Gazeta Wyborcza. Podle listu měly volby především odpovědět na otázky, zda Češi chtějí reformy a zda souhlasí s komunisty u moci. "Ani jedna odpověď ale nebyla jednoznačná," podotýká Gazeta Wyborcza.

Foto: Aktuálně.cz

"Šéf sociální demokracie, premiér Jiří Paroubek neunesl volební porážku. Když uslyšel o vítězství ODS, přirovnal ho ke komunistickému puči z roku 1948," všímá si sobotního vystoupení předsedy vlády list Rzeczpospolita. Podle listu "vyjít ze slepé uličky, ve které se po volbách ocitla česká politická scéna, ale bude velmi těžké".

Foto: Aktuálně.cz

Výsledkem toho je, že případná levicová i pravicová koalice nesestaví vládu s většinovou podporou parlamentu. "Volby ukázaly, že Češi mají stejně blízko k sociálnímu státu jako k liberalismu. Jak ale na této nemastnosti neslanosti vytvořit silné vlády?" ptá se Dziennik.

FRANCIE

Foto: Aktuálně.cz

Čeští voliči podle Liberation především potrestali korupci, která poznamenala panování sociálních demokratů, a chtěli také zahnat přízrak návratu komunistů k moci ve spojenectví s ČSSD. Deník také poukázal na slabší zisk komunistické strany, která se zaměřila na "důchodce tesknící po minulém režimu a na ty, které změny ponechaly na pospas osudu", ale která podle něho doplatila na dobré hospodářské výsledky. Premiéra Paroubka označuje za člověka, který neumí prohrávat, což dokumentuje jeho výrokem, že soupeři nepodá ruku.

Foto: Aktuálně.cz

Další francouzské noviny Le Figaro zdůrazňují mocenský pat, který z voleb vzešel a pod titulkem Nerozhodný zápas v Praze píší, že "všechno je zablokováno neboli všechno je možné, dokonce i nové volby". Dále deník cituje politologa Jiřího Peheho, podle něhož je jedinou cestou k sestavení stabilní vlády koalice ODS a ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy