Převrat v Burkině Faso: Elitní jednotky zajaly prezidenta a zavřely hranice

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2015 13:59
Bezpečnostní složky podporující svrženého autoritářského prezidenta Blaise Compaorého ve středu v Burkině Faso zajaly prozatímní vůdce země - prezidenta Michela Kafanda a premiéra Isaaca Zidu. Zemi má do nových voleb vést národní rada pro demokracii, v jejímž čele stojí generál Gilbert Diendéré. V západoafrické zemi došlo loni v říjnu k násilným protestům, které vedly ke svržení Compaorého. Kafando spolu se Zidou měli za úkol uspořádat nové prezidentské volby, které se měly konat příští měsíc. K propuštění obou politiků vyzvala Africká unie a Spojené státy.
Zajmutí prezidenta Michela Kafanda a premiéra Isaaca Zidu vyvolalo v metropoli Burkiny Faso paniku.
Zajmutí prezidenta Michela Kafanda a premiéra Isaaca Zidu vyvolalo v metropoli Burkiny Faso paniku. | Foto: Reuters

Ouagadougou - Elitní bezpečnostní složky podporující svrženého autoritářského prezidenta Blaise Compaorého ve čtvrtek v Burkině Faso rozpustily dosavadní státní instituce a do čela země prozatímně jmenovaly svého generála Gilberta Diendérého.

Tato jednotka také uzavřela hranici a vyhlásila zákaz nočního vycházení. Zemi má do nových voleb vést národní rada pro demokracii, v jejímž čele bude právě Diendéré. V hlavním městě bylo slyšet střelbu, svět situaci v Burkině Faso sleduje se znepokojením. Francouzský prezident François Hollande situaci označil za převrat a vyzval k obnově dosavadních institucí.

Compaorého elitní jednotka ve středu zajala prozatímní vůdce země - prezidenta Michela Kafandoa, premiéra Isaaca Zidu a dva z ministrů, protože nesouhlasila s jejich politikou. Kromě jiného prosadili zákon, který vylučoval z voleb Compaorého stoupence. Diendéré, který stanul v čele národní rady pro demokracii, byl za Compaorého vlády náčelníkem generálního štábu armády.

Chaos a nejistota

Rada uzavřela až do odvolání pozemní a vzdušnou hranici a vyhlásila zákaz vycházení od 19:00 do 6:00 hodin. Kolem prezidentského paláce se objevily zátarasy.

V prohlášení elitní jednotky, jež v televizi přečetl podplukovník Mamadou Bamba, se kromě jiného kritizuje nový volební systém, který nedovoluje straně bývalého prezidenta zúčastnit se voleb. Podle původního plánu se měly konat 11. října a uzavřít přechodné období.

V zemi teď zavládl chaos a nejistota. Pučisté tvrdí, že připraví volby, které situaci uklidní.

Burkina Faso procházela od loňské rezignace Compaorého přechodným obdobím a měla dočasně ustavené instituce. Úkolem Kafandoa a dočasné vlády bylo přivést zemi k volbám a stabilizovat ji.

Předseda národní rady, která plnila funkci dočasného parlamentu, Cheriff Sy řekl k čerstvým událostem rozhlasové stanici RFI, že jde zjevně o puč. Vyzval národ, aby se proti této svévoli zmobilizoval. "Přechodné instituce byly jmenovány z vůle lidu a ten určil jejich poslání i dobu trvání. Žádná malá skupinka na tom nic nezmění. V případě nepřítomnosti prezidenta Kafandoa přebírám vedení státu já," řekl Sy.

Znepokojený svět vyzývá k propuštění zadržených politiků

Elysejský palác vydal prohlášení, v němž se uvádí, že prezident Hollande "převrat, který se odehrál v Burkině Faso, rozhodně odsuzuje". "Vyzývá k okamžitému osvobození zadržených osob, k obnově přechodných institucí a volebního procesu," stojí v prohlášení.

K propuštění zadržených politiků vyzvala také Africká unie, OSN i Spojené státy. "Spojené státy ostře odsuzují jakýkoli pokus převzít moc neústavními způsoby či řešit vnitřní politické neshody s použitím síly," uvedl mluvčí americké diplomacie John Kirby.

Compaoré loni rezignoval pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si úřad na další funkční období. Hlavou západoafrické země byl od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. Násilnosti si před rokem vyžádaly desítky mrtvých. V ulicích hlavního města tehdy zavládl chaos, když dav demonstrantů vnikl do budovy parlamentu a zapálil ji. Vyraboval také státní televizi.

Burkina Faso byla v minulosti francouzskou kolonií a pak také francouzským zámořským územím. Nezávislost získala ještě jako Hornovoltská republika v roce 1960 a od roku 1966 se tam vlády vystřídaly několikrát po převratech. Název Burkina Faso má země od roku 1984.

 

Právě se děje

Další zprávy