Je po všem, přiznávají konzervativci ještě před vypuknutím voleb. Očekávají porážku

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2024 15:15
Britští politici ve středu uzavírají kampaň před čtvrtečními parlamentními volbami, které podle průzkumů přinesou jasné vítězství opozičních labouristů a konec vlády konzervativního premiéra Rishiho Sunaka. Obě hlavní strany se snaží na poslední chvíli přesvědčit nerozhodnuté voliče.
Lídr opozičních labouristů Keir Starmer
Lídr opozičních labouristů Keir Starmer | Foto: Reuters

Konzervativci, kterým se v kampani nečekaně pokusil pomoci expremiér Boris Johnson, varují před zvyšováním daní chystaným labouristy, kteří naopak slibují skoncovat s "chaotickou ekonomikou" pravicové vlády.

Volební modely přisuzují labouristům vedeným Keirem Starmerem nejen vítězství, ale také rekordní většinu na úrovni okolo 450 z celkových 650 mandátů. Patrně tak skončí 14 let vlády konzervativců, za něž je Sunak pátým premiérem v řadě.

Labouristé chtějí dosáhnout co nejvýraznější většiny, a proto i poslední den kampaně přesvědčují voliče, že pouze hlas pro ně je zárukou změny.

"Nezapomínejte na ekonomický chaos, za který Britové stále ještě platí," uvedl ve středu podle agentury Reuters koordinátor jejich kampaně Pat McFadden. Labouristé letos neopakují radikálněji levicové slogany z doby Jeremyho Corbyna, pod jehož vedením jasně prohráli minulé volby v roce 2019. Kampaň soustředili kolem slibu oživení stagnující ekonomiky.

Sunakova strana se naopak snaží Brity přesvědčit, že obrat k hospodářskému růstu a prosperitě pro všechny již nastal.

"Lidé mohou vidět, že už jsme otočili vývoj," prohlásil podle agentury AP Sunak, který odmítl tvrzení, že jsou volby již rozhodnuté. V posledních dvou dnech kampaně se vypravil mezi farmáře, do distribučního skladu potravin či do supermarketu mezi nakupující.

Do kampaně se vložil i jeden z jeho předchůdců v premiérském křesle Johnson, který jasně vyhrál minulé volby, byl však předloni nucen rezignovat kvůli množícím se skandálům. Johnson, který má mezi konzervativci stále řadu příznivců, nabádal během úterního mítinku voliče, aby podpořili pravici a zabránili "zničení" úspěchů, kterých jeho strana u moci pro Británii dosáhla. Johnson prohlásil, že jej o pomoc v kampani požádal Sunak, který podle něho prosazuje výrazně odlišnou politiku od té jeho. Současný premiér vystoupil na stejné pódium krátce po Johnsonově odchodu, společně se neobjevili, což média interpretují jako známku přetrvávajících neshod.

Starmer, kterého Johnson ve svém vystoupení ostře kritizoval, označil jeho zapojení do kampaně za další důkaz "chaosu a rozdělenosti" v Konzervativní straně.

Někteří přední konzervativní politici již veřejně přiznávají, že jejich stranu čeká těžká porážka. "Je potřeba si přečíst vzkaz napsaný na zdi: je po všem a musíme se připravit na opoziční realitu a frustraci," napsala v deníku The Daily Telegraph někdejší ministryně vnitra Suella Bravermanová, podle níž mohou konzervativci doufat ve výsledek, který jim umožní být silnou opozicí. Ministr práce Mel Stride řekl stanici Times Radio, že se obává drtivého vítězství labouristů, které přinese "velmi slabou a nevýznamnou opozici".

Vůdce levice Starmer k těmto prohlášením konzervativců poznamenal, že v nich vidí taktiku, se kterou se vláda snaží ve voličích vzbudit strach z drtivého vítězství jeho strany, a dostat je tak k urnám.

Britská média se shodují, že závěr kampaně výsledek voleb těžko zvrátí a v zemi po čtvrtečním hlasování nastane střídání u moci. Potvrzují to i závěrečné průzkumy zveřejňované ve středu agenturami. Sondáž společnosti Techne UK přisuzuje labouristům 40 procent hlasů, což je pokles o jeden procentní bod. Konzervativci si naopak o dva body polepšili, stále však jsou s 21 procenty daleko pozadu. Nacionalistická strana Reform UK, která patrně odebere vládní formaci část voličů, má 16 procent hlasů, Liberální demokraté pak 11 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy