Porto Alegre - Za přísných bezpečnostních opatření začal ve středu v brazilském městě Porto Alegre odvolací proces v případu exprezidenta Inácia Luly da Silvy, který byl loni odsouzen k devíti letům a šesti měsícům vězení za korupci. Informovala o tom agentura Agencia Brasil.
V ulicích města jsou tisíce Lulových příznivců a demonstrace se očekávají i v jiných městech země. Exprezident je totiž stále velmi populární a podle průzkumů je zatím i favoritem říjnových prezidentských voleb.
Dvaasedmdesátiletý Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, je považován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii země. Za jeho vlády totiž tato největší latinskoamerická země zažila obrovský ekonomický boom a miliony jejích obyvatel se díky jeho štědrým sociálním programům dostaly z bídy.
Loni v červenci se Lula da Silva stal prvním exprezidentem, který byl za korupci odsouzen do vězení. Jeho kauza se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který měl podle prokuratury dostat jako úplatek od stavební firmy OAS, jež figuruje v obří kauze kolem státní ropné firmy Petrobras.
Lula tvrdí, že je nevinný. Podle některých stojí verdikt jen na svědectví exšéfa firmy OAS Léa Pinheira, který byl už předtím v jiné kauze odsouzen k 16 letům vězení. Výměnou za nižší trest pak vypovídal.
"Pochybuji, že v této zemi je čestnější úředník než já," prohlásil Lula da Silva v pondělí na demonstraci v Portu Alegre. Podpořit ho tam přišlo na 70 tisíc lidí, což byla podle brazilských médií největší demonstrace v dějinách tohoto milionového města na jihu země.
Nedovolte, ať ho zavřou
Jeho ulice jsou také už několik dní polepeny plakáty s Lulovými černobílými fotkami a nápisy "nedovolte, ať ho zavřou".
Na bezpečnost v Portu Alegre ve středu dohlíží na 4000 policistů, v pohotovosti je asi 1500 vojáků. Podle argentinského deníku Clarín hlídkují v přístavu vojenské fregaty.
Lulu podpořila i jeho nástupkyně v čele země, exprezidentka Dilma Rousseffová, kterou v roce 2016 parlament sesadil kvůli neústavním manipulacím s výsledky rozpočtu. "Je nevinný. A tohle se děje v době, kdy jsou ostatní politici, s nahrávkami a kufříky, chráněni před spravedlností," prohlásila Rousseffová ve zjevné narážce na prezidenta Michela Temera.
Temer, který Rousseffovou z pozice jejího viceprezidenta předloni nahradil v nejvyšším úřadu, byl loni prokuraturou obviněn z přijímání úplatku a z maření vyšetřování. V obou případech ale soudnímu procesu zabránili poslanci, kteří Temera ke stíhání nevydali.
První kauza se týkala korupčního skandálu kolem masokombinátu JBS a zkaženého masa. Druhá souvisela s kauzou kolem firmy Petrobras. Maření vyšetřování se měl Temer dopustit tím, že údajně souhlasil s úplatkem za mlčení pro odsouzeného exšéfa dolní komory parlamentu Eduarda Cunhu. V kauze kolem Petrobrasu figuruje 16 firem, z nichž největší, stavební firma Odebrecht, uplácela vysoké politiky i v řadě zemí Latinské Ameriky.