Odsouzený za korupci, přesto může být prezidentem. Lula je favoritem brazilských voleb

Simone Radačičová Simone Radačičová
18. 12. 2017 15:46
Soud uznal bývalého prezidenta Brazílie vinným z korupce a praní špinavých peněz. Luiz Inácio Lula da Silva se chce ale znovu ucházet o prezidentský post.
Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva je i přes korupční skandál favoritem voleb.
Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva je i přes korupční skandál favoritem voleb. | Foto: Reuters

Brasília - Chci, abyste byli v klidu. Až mě soud očistí, tak budu kandidátem, prohlásil minulý týden bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva směrem ke své Straně práce.

Brazílii čekají příští rok v říjnu prezidentské volby.

A o přízeň voličů hodlá usilovat i někdejší hlava státu z let 2003 až 2011, dvaasedmdesátiletý politik známý jako Lula. Byl odsouzen za korupci, což poškodilo jeho pověst. Přesto je jasným favoritem hlasování.

Soud letos v létě poslal Lulu na devět a půl roku za mříže, když ho uznal vinným z korupce a praní špinavých peněz.

Podle soudce Sergia Mora si Lula bral úplatky od brazilské stavební společnosti OAS. Té pak výměnou pomáhal získat lukrativní kontrakty od státní ropné společnosti Petrobras.

Úplatek Lula získal ve formě rekonstrukce svého luxusního apartmánu v Sao Paulu v celkové ceně 1,1 milionu dolarů (zhruba 24 milionů korun).

"Je to spiknutí!"

Lula ale veškerá obvinění odmítá a proti verdiktu se odvolal. Tvrdí, že se proti němu spikli jeho političtí odpůrci, kteří chtějí zabránit tomu, aby se stal znovu prezidentem Brazílie.

"Pokud nechtějí, abych byl prezidentem, tak ať jdou k volbám a hlasují proti mně. Ale nesnažte se zabránit mojí kandidatuře," prohlásil.

Rozhodnutí soudu bylo totiž pro Lulu citelnou ranou, protože podle zákona nesmí v příštích letech kandidovat ve volbách.

Bývalý prezident tak nyní čeká na nový proces. Ten začne v Porto Alegre ke konci ledna 2018. A nejen to, kvůli podezření z braní dalších úplatků ho čekají ještě čtyři nové soudní pře.

Z růstu do recese

Lulovi skončil mandát v roce 2011. Odcházel jako populární politik - jeho působení ve funkci schvalovalo na 83 procent Brazilců.

Někdejší hlava státu je pro některé obyvatele doslova ikonou. Sám Lula pochází z chudých poměrů, živil se třeba jako čistič bot na ulici.

Coby prezident se pak soustředil na pomoc chudým - díky jeho programu a štědré státní pomoci se miliony lidí vymanily z extrémní chudoby. Další miliony Brazilců se pak vyšvihly do střední třídy. Lula během svého mandátu těžil z ekonomického růstu, za kterým stálo hlavně obchodování s nerostnými surovinami.

Po Lulovi nastoupila do funkce Dilma Rousseffová, která se nijak netajila tím, že bývalý prezident byl jejím politickým mentorem.

Během její vlády ale propukl skandál kolem zmíněné společnosti Petrobras. Do něj se zapletly špičky brazilské politiky i podnikatelského světa. Vyšetřování aféry nadále probíhá.

A navíc se Brazílie v roce 2015 propadla do recese. Z ní se vymanila až letos.

Lula je favoritem voleb

Rousseffová, vůbec první žena v prezidentské funkci v Brazílii, se musela z prezidentského paláce vystěhovat loni. Zákonodárci ji sesadili z funkce kvůli manipulacím se státním rozpočtem.

Odvolanou Rousseffovou nahradil Michel Temer, který se také potýká s podezřením z korupce.

Temer se pokouší opět nastartovat brazilskou ekonomiku a výrazně přiškrtil rozpočet. Aktuálně patří mezi nejméně oblíbené politiky v zemi, jeho popularita se propadla na pět procent. Sám Temer se už dříve nechal slyšet, že na prezidentský post kandidovat nebude.

Průzkum společnosti Datafolha ze začátku prosince ukazuje, že Lula je zatím favoritem voleb. Získal by nejméně 34 procent a za sebou by nechal všechny ostatní kandidáty. Mezi ně se řadí například krajně pravicový zákonodárce Jair Bolsonaro nebo aktivistka a ekoložka Marina Silvaová.

Video: Brazilci chtěli podpořit cyklistiku. Do ulic vyrazili nazí

Brazilci chtěli podpořit cyklistiku. Do ulic vyrazili nazí. | Video:
 

Právě se děje

před 58 minutami

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy