Praha - Tisíce žen a dívek, které byly během válek v letech 1992 - 1995 znásilněny, nebyly doposud vládou Bosny a Hercegoviny odškodněny. Vyplývá to z nové zprávy Amnesty International (AI) nazvané "Čí spravedlnost? Ženy v Bosně a Hercegovině stále čekají".
Řada žen a dívek byla násilím držena ve vězeňských táborech, v hotelích i soukromých domech. Některé brutální zacházení nepřežily.
"Viníci těchto zločinů - členové ozbrojených sil, policie, polovojenských skupin - jsou stále na svobodě. Někteří z nich si dokonce uchovali mocenské pozice nebo žijí ve stejné komunitě jako jejich oběti," řekla Nicola Duckworthová, ředitelka programu AI pro Evropu a Střední Asii.
Vláda Bosny a Hercegoviny má podle mezinárodního humanitárního práva poskytnout obětem plné odškodnění a zajistit spravedlnost. Aby se tak stalo, musí úřady zajistit důkladné vyšetření zakončené obviněním z válečných zločinů sexuálního násilí, píše ve své zprávě AI.
Podle organizace v této zemi selhává právní systém a úřady nejsou schopny těmto ženám pomoci najít adekvátní zdravotní a psychologickou péči.
Tu poskytují pouze nevládní organizace s omezenými zdroji. Řada žen přišla i o své rodinné příslušníky a kvůli svému psychickému stavu nejsou schopné najít si práci anebo si udržet stabilní zdroj příjmu. Navíc znásilnění je v Bosně a Hercegovině považováno za stigma.
"Mnohé ženy, které přežily sexuální násilí během války, nemohou dosáhnout na žádné kompenzace kvůli složité struktuře právního a sociálního systému země. Ve srovnání s jinými oběťmi války navíc čelí diskriminaci v přístupu k sociální podpoře," dodala Duckworthová.
Podle ní by vláda měla spolupracovat s nevládními organizacemi na vytvoření komplexní strategie, která by obětem pomohla ve všech oblastech.
Válka v Bosně a Hercegovině, nazývaná také Bosenskou válkou za nezávislost, byla mezinárodním ozbrojeným konfliktem, který probíhal od března roku 1992 do listopadu roku 1995 na území Bosny a Hercegoviny. Byla nejkrvavějším z konfliktů na území bývalé Jugoslávie i nejkrvavějším na evropské půdě od konce druhé světové války.