Není zatím jasné, zda někdo utrpěl zranění, podle úřadů ale hrozí, že se zbortí i další části zásobáren na obilí.
Šéf areálu přístavních sil uvedl, že situace se krátce po kolapsu uklidnila. Podle ministerstva dopravy ale existují obavy, že se v nejbližší době zhroutí i další části obrovských skladišť.
Padesát let stará a 48 metrů vysoká obří sila odolala síle výbuchu a ochránila západní část Bejrútu před explozí, která v roce 2020 zabila přes 200 lidí, zranila více než 6000 osob a vážně poškodila celé čtvrti.
V červenci vypukl v severní části sila požár způsobený uskladněným obilím. Hasiči a vojáci libanonské armády nebyli schopni uhasit živel, který doutnal ještě několik týdnů a uvolňoval zápach do okolních měst. Ministerstva životního prostředí a zdravotnictví minulý týden vydala pokyny obyvatelům žijícím v blízkosti přístavu, aby zůstali uvnitř v dobře větraných prostorách.
Škody způsobené předloňským výbuchem jsou stále vidět v mnoha částech Bejrútu. Přístav vypadá jako místo, kde vybuchla bomba, popsaly jej agentury. Obrovské obilné silo, které stálo v těsné blízkosti přístavu, v letech 1968 až 1970 postavil pardubický podnik Průmstav. Po explozi zůstala stát jen jeho část.
Požár a dramatický pohled na doutnající, částečně zčernalé silo podle AP oživily vzpomínky a v některých případech i trauma těch, kteří přežili obří explozi, jež se přístavem prohnala před dvěma lety. Mnoho lidí po dnešním kolapsu rychle zavřelo okna a ukrylo se.
Libanonský Červený kříž rozdal lidem žijícím v okolí respirátory a úředníci nařídili hasičům a pracovníkům přístavu, aby se zdržovali mimo bezprostřední okolí sil.
Francouzský inženýr Emmanuel Durand, který se přihlásil do vládou pověřeného týmu odborníků, řekl AP, že severní část zásobiště se nakláněla již ode dne výbuchu, ale požár oslabil jeho křehkou konstrukci a urychlil jeho zřícení.