V Bagdádu vládne strach, armáda se chystá radikály zastavit

ČTK ČTK
20. 6. 2014 21:45
K protiofenzívě má být u Sámarry připraveno 50 000 vojáků. Civilisté mezitím prchají z metropole.
Pohřeb šíitského bojovníka v sámarrských ulicích, jenž padl v bojích proti organizaci ISIL.
Pohřeb šíitského bojovníka v sámarrských ulicích, jenž padl v bojích proti organizaci ISIL. | Foto: Reuters

Bagdád - Jednotky irácké armády se seskupily severně od Bagdádu a připravují se podle agentury Reuters k boji proti oddílům radikálů. Írán v reakci na čtvrteční Obamovu řeč o situaci v Iráku kritizoval způsob, jakým se USA k řešení krize staví.

Britská stanice BBC upozornila, že pokračují boje o rafinerii v Bajdží a také o letiště v severoiráckém Tall Afaru.

Zpravodaj stanice řekl, že bojovníci organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) zřejmě část rafinerie ovládli. Boje o ni trvají od úterka, ve čtvrtek se podařilo evakuovat zbylý personál.

V rukou ISIL je nově také bývalá továrna na chemické zbraně Musanna, která leží asi 70 kilometrů od Bagdádu. USA se domnívají, že v ní už zřejmě nebyl žádný materiál využitelný k výrobě chemických zbraní.

Americká CNN hlásí, že ačkoli pozice ISIL jsou stále desítky kilometrů severně od Bagdádu, v hlavním městě už vládne atmosféra obležení. V ulicích je vidět mnoho vojáků a policistů a přes noc přibyla kontrolní stanoviště. Atmosféra strachu je nejpatrnější na mezinárodním letišti. Stovky lidí tam čekají ve frontách, aby se dostaly do letadel směřujících pryč z Iráku.

USA odepsaly premiéra Málíkího

CNN se domnívá, že Bílý dům se nyní zaměřil na irácké politiky. Chce je prý přimět, aby sestavili vládu se zastoupením všech náboženských a etnických skupin obyvatel; USA však už v novém kabinetu údajně nepočítají s nynějším premiérem Núrím Málikím.

Zatímco mnozí senátoři a poslanci to říkají veřejně, v Bílém domě se o tom podle CNN spíše jenom šeptá. Málikího poradce Alí Músáví řekl CNN, že Málikího úřad nedostal žádné oficiální prohlášení, v němž by USA žádaly, aby premiér odstoupil.

Prezident Obama ve čtvrtek oznámil, že USA do Iráku vyšlou pouze 300 vojenských poradců. To kritizovalo několik vysoce postavených íránských činitelů. Náměstek ministra zahraničí například uvedl, že to prý jen dokazuje, že Spojené státy neberou boj s terorismem v Iráku příliš vážně. Způsob, jakým se USA k řešení krize v Iráku staví, prý jen podporuje pochybnosti o jejich pravých zájmech v Iráku.

Mluvčí Pentagonu John Kirby oznámil, že i Írán vyslal do Iráku "několik agentů" na pomoc v boji proti sunnitským povstalcům. Jsou to prý pravděpodobně příslušníci jednotky Revolučních gard vycvičené na provádění utajovaných akcí v zahraničí.

Postup ISIL zastavíme

Reuters píše, že se irácké vojsko shromažďuje v blízkosti města Sámarra, zhruba 100 kilometrů od Bagdádu. Sámarra leží v provincii Saláhaddín, jejíž guvernér Abdalláh Džibúrí řekl vojákům, že nadešla chvíle, aby odrazili ISIL a její spojence.

"Dnes půjdeme směrem na Tikrít, Šarkat a Ninive. Tyto jednotky už se nezastaví," sdělil Džibúrí, podle nějž je k protiofenzívě připraveno 50 000 vojáků. ISIL zahájila minulý týden svůj postup k Bagdádu právě v Ninive.

Boje jsou ale hlášeny i mezi Sámarrou a Bagdádem. V jedné vesnici posádka armádního vrtulníku bombardovala domy civilistů a zabila jednu ženu. Policie zjistila, že pilot dostal chybné údaje o cíli útoku.

Reuters píše, že se přihlásilo mnoho šíitských dobrovolníků, takže armáda mohla doplnit jednotky, z nichž dezertovali vojáci.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy