USA vyšlou do Iráku poradce. Islamisté ohrožují i Ameriku

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2014 11:39
Irácká armáda se mezitím severně od Bagdádu chystá na protiofenzivu.
Šíitský bojovník Moqtada al-Sadr.
Šíitský bojovník Moqtada al-Sadr. | Foto: Reuters

Bagdád/Washington - Ačkoliv vláda v Bagdádu počítala s pomocí přímo na bojišti, Spojené státy nakonec vyšlou do Iráku na 300 vojenských poradců.

Právě oni mají armádě radit, jak zastavit ofenzivu sunnitských džihádistů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).

Na mimořádné tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil prezident Barack Obama, podle něhož ISIL ohrožuje i americkou národní bezpečnost. Šéf Bílého domu zároveň zopakoval, že nehodlá do Perského zálivu poslat vojáky, kteří by se přímo zapojili do bojů.

Priorita? Ochrana Američanů

Hlavní prioritou USA prý zůstává ochrana amerických občanů, kteří se v Iráku nacházejí, včetně zhruba 5000 spolupracovníků velvyslanectví v Bagdádu. Ve spolupráci s Iráčany ale chtějí Spojené státy posílit zpravodajskou činnost, aby získaly lepší informace o aktuální situaci. Zbudují prý také dvě operační centra: v Bagdádu a na severu Iráku.

Ještě tento týden vyrazí do Iráku americký ministr zahraničí John Kerry, aby podpořil snahy o urovnání konfliktu. Jeho hlavním úkolem bude donutit iráckého premiéra Núrího Málikího, aby podnikl kroky vedoucí k vytvoření vlády stojící na užší spolupráci šíitů, sunnitů a Kurdů.

Strach v Bagdádu

Jednotky irácké armády se mezitím seskupují u města Sámarra, ležícího severně od Bagdádu, aby zastavily postup radikálů. Město leží v provincii Saláhaddín, jejíž guvernér Abdalláh Džibúrí řekl vojákům, že nadešla chvíle, aby odrazili ISIL a její spojence.

"Dnes půjdeme směrem na Tikrít, Šarkat a Ninive. Tyto jednotky už se nezastaví," sdělil Džibúrí, podle nějž je k protiofenzívě připraveno 50 000 vojáků.

Strach je patrný v Bagdádu. Byť jsou islamisté stále několik desítek kilometrů daleko, v hlavním městě už vládne atmosféra obležení. V ulicích je vidět mnoho vojáků a policistů a přes noc přibyla kontrolní stanoviště.

Atmosféra strachu je nejpatrnější na mezinárodním letišti. Stovky lidí tam čekají ve frontách, aby se dostaly do letadel směřujících pryč z Iráku.

Sen islamistů: vlastní chalífát

Spojené státy opustily Irák v prosinci 2011, kdy oficiálně skončila téměř devět let trvající válka proti režimu prezidenta Saddáma Husajna.

Podle nevládní organizace Iraq Body Count zahynulo ve válce na 162 000 lidí, z toho téměř 80 procent civilistů. V Iráku též přišlo o život 4801 zahraničních vojáků, z toho 4487 amerických.

Nejvážnější krizi v zemi za posledních několik let nyní způsobila blesková ofenziva islámských radikálů ze sunnitské organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která začátkem ledna ovládla město Fallúdža a částečně dobyla město Ramádí.

Vzbouřenci dali o sobě vědět s plnou silou 9. června, kdy obsadili severní provincii Ninive včetně jejího správního střediska Mosulu. O dva dny později radikálové ovládli město Tikrít, které leží asi 150 kilometrů severně od Bagdádu. V polovině tohoto měsíce vládní síly s pomocí šíitských a kurdských milicí částečně zastavily postup vzbouřenců severně od Bagdádu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy