Damašek/Moskva - Syrská vláda otevřela humanitární koridor, kterým mohou povstalci a civilisté opouštět obléhané oblasti na východě města Aleppo.
Místní obyvatelé se ale podle agentury AP nechali slyšet, že mnoho z nich nemá v plánu odejít, protože neexistují žádné záruky, že vládní síly evakuované nezadrží.
Moskva již oznámila, že islamisté z radikální organizace Fronta dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, odmítají město opustit. OSN zároveň uvedla, že ačkoli platí příměří, zatím z města nemohla začít evakuovat zraněné. Nemá totiž dostatečné bezpečnostní záruky od obou stran konfliktu. Rusko v pátek klid zbraní prodloužilo o dalších 24 hodin, do sobotních 18:00 SELČ.
Televizní stanice Majádín vysílala přímý přenos z klíčové silnice Castello. Na záběrech byly vidět buldozery, které komunikaci zpřístupnily, a následně autobusy a sanitky připravené pro evakuované.
Cílem příměří je umožnit evakuaci civilistů a bojovníků, včetně těch zraněných. Rebelové nabídku odmítli.
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova hrozí, že radikály z někdejší fonty An-Nusra se může Západ pokusit využít k sesazení syrského prezidenta Bašára Asada.
Ruský generál Sergej Rudskoj oznámil, že humanitární pauza potrvá také v sobotu, a to do 19:00 místního času (18:00 SELČ). Příměří začalo ve čtvrtek, mělo trvat 11 hodin, ale ruský prezident Vladimir Putin je prodloužil o 24 hodin. Dnešní prodloužení je už druhé. Lavrov podle AP v pátek řekl, že Rusko chce s dočasným pozastavením bombardování města pokračovat, pokud se útoků zdrží i povstalci.
OSN uvedla, že čtyřdenní pauzy v bojích chce využít k evakuaci stovek nemocných a zraněných. Zároveň by ráda doručila do obléhané oblasti jídlo a léky, řekl Jens Laerke z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA).
Syrský zástupce při OSN v Ženevě Husám Alá agentuře Reuters řekl, že vláda v Damašku dala OSN povolení ke zdravotním evakuacím již před dvěma dny. Kabinet v této souvislosti připravil v oblasti autobusy a sanitky, nicméně evakuace se neuskutečňují, protože "teroristé" humanitární koridory ostřelují, dodal Alá. Syrská vláda označuje za teroristy všechny, kteří bojují proti prezidentu Asadovi.
Boje o Aleppo byly obnoveny v září po přerušení předchozího příměří a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn označil obléhání a bombardování východního Aleppa za "zločiny historických rozměrů" hraničící s válčenými zločiny. I když Rusko nejmenoval, z jeho slov vyplývá, komu odpovědnost přisuzuje, napsala agentura Reuters.
"Ozbrojené opoziční skupiny pokračují v ostřelování civilních čtvrtí v západním Aleppu, ale nejvíce civilistů umírá při nerozlišujících leteckých útocích na východní část města prováděných syrskou armádou a jejími spojenci," řekl Raad. Vyzval vlivné státy, aby překonaly vzájemné rozpory a předaly případ Mezinárodnímu trestnímu soudu.
Rada OSN pro lidská práva pak odhlasovala rezoluci požadující vyšetření případů porušení lidských práv v Aleppu. Text prošel v poměru 24:7 hlasům, přičemž 16 zemí se zdrželo. Proti textu spolu s Ruskem hlasovala Čína, Kuba, Venezuela, Alžírsko, Burundi a Bolívie.