Zločin historických rozměrů. Komisař OSN chce, aby bombardování Aleppa řešil tribunál v Haagu

ČTK ČTK
21. 10. 2016 13:10
Komisaře OSN pro lidská práva množství obětí v Aleppu označil jako "zločiny historických rozměrů". Podle něj by měl situaci v Sýrii řešit Mezinárodní trestní soud.
Foto: Reuters

Ženeva – Obléhání a bombardování východní části severosyrského Aleppa představuje "zločiny historických rozměrů". Prohlásil to Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Husajn.

V souvislosti s obrovským množstvím civilních obětí se podle něj může hovořit o válečných zločinech, informovala agentura Reuters.

Husajn znovu vybídl světové velmoci, aby se nenechaly ovlivnit vzájemně rozdílnými postoji. Naopak by se podle něj měly společně postarat o to, aby se situací v Sýrii začal zabývat žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC). Situaci v Aleppu nazval Husajn "jatkami".

Jak uvedl šéf vyšetřovatelů OSN Paulo Pinheiro, jeho tým bude nadále dokumentovat válečné zločiny v Aleppu.

V této souvislosti vyzval vládu syrského prezidenta Bašára Asada, aby poskytla veškeré informace o porušování lidských práv.

Zajd Husajn svou řeč přednesl prostřednictvím videokonference uspořádané pro členy Rady OSN pro lidská práva.

"Kolektivní selhání mezinárodního společenství, pokud jde o ochranu civilistů a zastavení tohoto krveprolití (v Aleppu), by mělo znepokojovat každého z nás," uvedl.

Očekává se, že rada bude později hlasovat o rezoluci, která vyzve ke zvýšenému monitorování zločinů v Aleppu.

 

Právě se děje

Další zprávy