Zločin historických rozměrů. Komisař OSN chce, aby bombardování Aleppa řešil tribunál v Haagu

ČTK ČTK
21. 10. 2016 13:10
Komisaře OSN pro lidská práva množství obětí v Aleppu označil jako "zločiny historických rozměrů". Podle něj by měl situaci v Sýrii řešit Mezinárodní trestní soud.
Foto: Reuters

Ženeva – Obléhání a bombardování východní části severosyrského Aleppa představuje "zločiny historických rozměrů". Prohlásil to Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Husajn.

V souvislosti s obrovským množstvím civilních obětí se podle něj může hovořit o válečných zločinech, informovala agentura Reuters.

Husajn znovu vybídl světové velmoci, aby se nenechaly ovlivnit vzájemně rozdílnými postoji. Naopak by se podle něj měly společně postarat o to, aby se situací v Sýrii začal zabývat žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC). Situaci v Aleppu nazval Husajn "jatkami".

Jak uvedl šéf vyšetřovatelů OSN Paulo Pinheiro, jeho tým bude nadále dokumentovat válečné zločiny v Aleppu.

V této souvislosti vyzval vládu syrského prezidenta Bašára Asada, aby poskytla veškeré informace o porušování lidských práv.

Zajd Husajn svou řeč přednesl prostřednictvím videokonference uspořádané pro členy Rady OSN pro lidská práva.

"Kolektivní selhání mezinárodního společenství, pokud jde o ochranu civilistů a zastavení tohoto krveprolití (v Aleppu), by mělo znepokojovat každého z nás," uvedl.

Očekává se, že rada bude později hlasovat o rezoluci, která vyzve ke zvýšenému monitorování zločinů v Aleppu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Další hromadný úhyn ryb. V nádrži na Mostecku se zřejmě propadlo dno

V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítit po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

"Dneska tam pracují pánové a stále se snaží zachránit část ryb a zbytek se likviduje, bude se muset odvézt do kafilerie," uvedl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Obvinění 16 lidí z krácení daně za 2,5 miliardy souvisí s kauzou podnikatele Zadeha

Případ obvinění z krácení daně z přidané hodnoty se škodou 2,5 miliardy korun, o kterém v úterý informovala policie, souvisí s vleklou daňovou kauzou, kde je hlavním obžalovaným podnikatel íránského původu Shahram Zadeh. Národní centrála proti organizovanému zločinu v úterý uvedla, že policie obvinila 16 lidí z toho, že krácením DPH způsobili státu škodu ve výši zhruba 2,5 miliardy korun.

Zadeha a dalších 13 lidí obžaloba viní z daňových úniků s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal na jaře 2016 a stále neskončilo dokazování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy