reklama
 
 

Normandská čtyřka jednala v Berlíně pět hodin o východní Ukrajině

20. 10. 2016
Naplňování minských dohod a aktuální situace na východní Ukrajině patřily k tématům jednání nejvyšších představitelů Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska v Berlíně. Německá kancléřka Angela Merkelová však od schůzky s Petrem Porošenkem, Françoisem Hollandem a Vladimirem Putinem neočekávala žádný velký průlom. Německo se spolu s Francií snaží obě strany konfliktu přimět k alespoň drobným ústupkům a kompromisům. Středeční jednání se protáhlo na pět hodin.

Berlín – O situaci na východní Ukrajině a naplňování minských dohod jednali ve středu v Berlíně téměř pět hodin nejvyšší představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Dramatický průlom se však od schůzky, o jejíž výsledcích zatím politici neinformovali, nečekal. Německá kancléřka Angela Merkelová by nyní spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem měla diskutovat o situaci v Sýrii.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert na středeční tiskové konferenci poznamenal, že naplňování minských dohod není ani zdaleka takové, jaké by mělo být, přesto je podle něj Merkelová přesvědčena o tom, že stojí za to vyzkoušet každou možnost, která by mohla vést k pokroku.

Od středeční schůzky si ale německá kancléřka, jak podotkla v úterý, mnoho neslibovala. "Od setkání není možné očekávat žádné zázraky," uvedla Merkelová, která se spolu s Hollandem snaží obě strany zapojené do konfliktu na východní Ukrajině přimět k alespoň drobným ústupkům a kompromisům.

Ve středu večer se debata o konfliktu, který si za více než dva roky vyžádal přes 9600 obětí a na 22 000 zraněných, protáhla na téměř pět hodin. Nejvyšší představitelé čtveřice zemí spolu s ministry zahraničí ke společnému stolu usedli v 18:30 a ukrajinský prezident Petro Porošenko budovu německého kancléřství podle agentury DPA opouštěl ve 23:15.

O ne zcela dostatečném pokroku v oblasti svědčí i naplňování dílčí zářijové dohody o oddělení bojujících stran na třech místech fronty. Přestože přesun znepřátelených jednotek měl být hotov do tří dnů, nárazníková zóna byla zatím vytvořena jen na dvou místech. Z Donbasu stále přicházejí zprávy o přestřelkách, z jejichž vyvolání se obviňují obě strany.

Na večerním jednání trojice vrcholných politiků o Sýrii chtěla německá strana podle Seiberta jasně pojmenovat to, co se nyní v této blízkovýchodní zemi a především v Aleppu děje. Merkelová se v úterý nechala slyšet, že situace v Sýrii je kvůli náletům ruských a syrských vládních sil i na bezmocné lidi, nemocnice a doktory ještě katastrofálnější.

autor: ČTK | 20. 10. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama