Volby v Afghánistánu provází chaos, protáhnou se do neděle. Kábul ochromily exploze

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2018 12:40
Parlamentní volby v Afghánistánu jsou plné zmatků, řada volebních místností byla například otevřena pozdě. Volební místnosti v Kábulu navíc zasáhlo několik explozí, které se neobešly bez obětí.
Fronta před volební místností v Kábulu.
Fronta před volební místností v Kábulu. | Foto: Reuters

Kábul - Několik explozí otřáslo v sobotu volebními místnostmi v afghánské metropoli Kábulu, nejméně tři lidé přišli o život a dalších 30 jich bylo zraněno. S odkazem na svědky a afghánské úřady o tom informovala agentura AFP. V Afghánistánu se konají několikrát odložené parlamentní volby.

Afghánské ministerstvo vnitra oznámilo, že napříč zemí zaznamenalo 15 útoků. Při většině z nich byly použity improvizované výbušniny a rakety.

Novinář AFP viděl voliče prchat poté,co exploze zasáhla volební místnost na severu metropole. Další svědci uvedli, že bomba vybuchla v jiné části města v mešitě, která byla využívaná jako volební místnost. Při incidentu byl zraněn policista a hlasování bylo přerušeno, uvedl svědek.

Agentura AP také s odvoláním na místní úřady dříve v sobotu informovala, že na severu Afghánistánu byly při dvou útocích zraněny dvě ženy. Volby na místě ale pokračují. Později napsala, že Tálibán v centrální provincii Ghór přepadl a zabil čtyři policisty, kteří mířili k volbám.

Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit hlasování překazit, ať už útoky na volební místnosti, blokováním silnic nebo i jinak. Už předvolební násilnosti si vyžádaly smrt deseti volebních kandidátů. 

Tři roky odkládané volby

Volební místnosti se v Afghánistánu otevřely v 7:00 místního času (4:30 SELČ) a uzavřeny budou v 16:00 místního času (13:30 SELČ). Hlasování, v němž se na 2 500 kandidátů uchází o 250 křesel v afghánském parlamentu, se původně mělo konat již v roce 2015, bylo ale opakovaně odkládáno kvůli špatné bezpečnostní situaci a sporům kolem volební reformy.

V některých afghánských volebních okrscích bude hlasování prodlouženo do neděle. Důvodem jsou technické a organizační problémy, kvůli kterým na místě nemohli lidé odvolit. S odvoláním na sdělení afghánského vládního činitele o tom informovala agentura Reuters.

Afghánské volby celkově provází velký chaos. Zmatek panuje kolem použití techniky pro biometrickou registraci voličů, řada volebních místností navíc byla otevřena pozdě a na mnoha místech se dlouho čekalo na doručení volebních materiálů, což mnohé voliče rozhněvalo. Lidé mají o hlasování zájem, před volebními místnostmi po celé zemi se tvoří fronty.

K zajištění klidného průběhu voleb afghánská vláda nasadila 54 tisíc  příslušníků bezpečnostních sil. Hraniční přechody s Pákistánem byly uzavřeny a doprava ve velkých městech byla omezena či přímo zastavena.

Zhruba třetina ze 7 000 volebních center ale zůstane podle zpravodajského serveru BBC News kvůli bezpečnostním hrozbám uzavřena. V centrální provincii Ghazní se kvůli politickému a etnickému napětí hlasování vůbec neuskuteční a v jižní provincii Kandahár bylo o týden odloženo po čtvrtečním zabití mocného šéfa provinční policie.

Předběžné volební výsledky by měly být zveřejněny 10. listopadu, konečné mají být po období vyhrazeném pro stížnosti známy nejpozději 20. prosince, uvedl zpravodajský server BBC News.

Biometrie má zamezit falešným dokladům

K volbám se zaregistrovalo 8,9 milionu lidí. Existuje ale silné podezření, že značná část registrací byla provedena na základě falešných dokladů tak, aby podvodníci mohli vhazovat do uren více lístků pro své favority.

Neregulérnostem mají letos zamezit zmiňované přístroje ověřující totožnost hlasujících podle biometrických údajů. Na využití přístrojů se ale afghánští političtí vůdci dohodli teprve před několika týdny, pracovníci volebních středisek nebyli k jejich obsluze vyškoleni a podle pozorovatelů nejsou přístroje propojeny s datovým centrem, takže nemohou spolehlivě zabránit opakovanému hlasování.

Od svržení Tálibánu v roce 2001 se v Afghánistánu jedná o třetí parlamentní volby, předchozí se konaly v letech 2005 a 2010. Hlasování je považováno za test před ještě sledovanějšími prezidentskými volbami, chystanými na 20. dubna 2019, a obecně za klíčovou událost na cestě země k demokracii.

Video: Čechy v Afghánistánu neochráníme sezením s rukama v klíně, říká Opata po dalším útoku

Jako Česká republika nadále zůstáváme součástí koalice, naši vojáci odvedli skvělou práci, říká ministr obrany Lubomír Metnar. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy