Volby v afghánském Kandaháru se odkládají, při útoku zemřel mocný policejní šéf

ČTK ČTK
19. 10. 2018 10:57
Policejní šéf jihoafghánské provincie Kandahár generál Abdul Razak zemřel při útoku v sídle provinčního guvernéra.
Afghánští vojáci hlídkují v Kandaháru kvůli volbám.
Afghánští vojáci hlídkují v Kandaháru kvůli volbám. | Foto: ČTK

Kábul - Volby v jihoafghánské provincii Kandahár budou na doporučení volební komise o týden odloženy. Podle agentury Reuters to v pátek oznámil mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního. Parlamentní volby jsou v Afghánistánu plánovány na sobotu. Důvodem k odkladu hlasování v Kandaháru je čtvrteční zabití mocného policejního šéfa provincie.

S doporučením odkladu voleb přišli volební komisaři a následně ho na svém mimořádném zasedání schválila Národní bezpečnostní rada, sdělil prezidentův mluvčí.

Podle mluvčího afghánské nezávislé volební komise Háfizulláha Hášimího bylo rozhodnutí odložit volby přijato, protože lidé v Kandaháru nejsou po smrti policejního šéfa generála Abdula Razaka "morálně připraveni hlasovat".

Odklad voleb v provincii Kandahár zasazuje další těžkou ránu volebnímu procesu v Afghánistánu, který se již nyní potýká s řadou problémů, jako jsou bezpečnostní hrozby, organizační komplikace a obavy z rozsáhlých podvodů, konstatovala agentura Reuters.

Policejní šéf jihoafghánské provincie Kandahár generál Abdul Razak a zástupce tajné služby NDS zahynuli ve čtvrtek při útoku v sídle provinčního guvernéra. Těžce zraněn byl také guvernér provincie. Podle některých zdrojů svým zraněním následně podlehl, podle jiných zdrojů je v nemocniční péči.

Atentát byl spáchán krátce po schůzce afghánských činitelů s vrchním velitelem spojeneckých sil, americkým generálem Austinem Millerem. Ten vyvázl z útoku bez újmy, zraněni byli ale tři Američané z jeho doprovodu. Podle mluvčího radikálů byl terčem útoku právě generál Miller.

Svědci uvedli, že palbu zahájil člen guvernérovy ochranky, když vedoucí představitelé provincie vyprovázeli po schůzce zahraniční hosty k přistávací ploše helikoptéry. K činu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán.

 

Právě se děje

Další zprávy