Volby v afghánském Kandaháru se odkládají, při útoku zemřel mocný policejní šéf

ČTK ČTK
19. 10. 2018 10:57
Policejní šéf jihoafghánské provincie Kandahár generál Abdul Razak zemřel při útoku v sídle provinčního guvernéra.
Afghánští vojáci hlídkují v Kandaháru kvůli volbám.
Afghánští vojáci hlídkují v Kandaháru kvůli volbám. | Foto: ČTK

Kábul - Volby v jihoafghánské provincii Kandahár budou na doporučení volební komise o týden odloženy. Podle agentury Reuters to v pátek oznámil mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního. Parlamentní volby jsou v Afghánistánu plánovány na sobotu. Důvodem k odkladu hlasování v Kandaháru je čtvrteční zabití mocného policejního šéfa provincie.

S doporučením odkladu voleb přišli volební komisaři a následně ho na svém mimořádném zasedání schválila Národní bezpečnostní rada, sdělil prezidentův mluvčí.

Podle mluvčího afghánské nezávislé volební komise Háfizulláha Hášimího bylo rozhodnutí odložit volby přijato, protože lidé v Kandaháru nejsou po smrti policejního šéfa generála Abdula Razaka "morálně připraveni hlasovat".

Odklad voleb v provincii Kandahár zasazuje další těžkou ránu volebnímu procesu v Afghánistánu, který se již nyní potýká s řadou problémů, jako jsou bezpečnostní hrozby, organizační komplikace a obavy z rozsáhlých podvodů, konstatovala agentura Reuters.

Policejní šéf jihoafghánské provincie Kandahár generál Abdul Razak a zástupce tajné služby NDS zahynuli ve čtvrtek při útoku v sídle provinčního guvernéra. Těžce zraněn byl také guvernér provincie. Podle některých zdrojů svým zraněním následně podlehl, podle jiných zdrojů je v nemocniční péči.

Atentát byl spáchán krátce po schůzce afghánských činitelů s vrchním velitelem spojeneckých sil, americkým generálem Austinem Millerem. Ten vyvázl z útoku bez újmy, zraněni byli ale tři Američané z jeho doprovodu. Podle mluvčího radikálů byl terčem útoku právě generál Miller.

Svědci uvedli, že palbu zahájil člen guvernérovy ochranky, když vedoucí představitelé provincie vyprovázeli po schůzce zahraniční hosty k přistávací ploše helikoptéry. K činu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy