V Afghánistánu v tichosti vyrostlo druhé Guantánamo

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 7. 2014 18:45
Právo na obhájce Američané v detenčním centru Parván ignorují. Vězni se uchylují k hladovkám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagrám - Naprostá izolace, minimum denního světla, k pití často jen špinavá voda. A kontakt s rodinami jen za odměnu přes prostředníky z Červeného kříže.

V takových podmínkách Američané pět let po Obamově příslibu zavření Guantánama v Afghánistánu vězní téměř čtyři desítky nikdy neodsouzených mužů. Upozorňuje na to britský list The Guardian.

Byl to jediný způsob, jak jsme mohli protestovat.

Řeč je o detenčním centru Parván, zařízení poblíž bagrámské letecké základny.

A podobně jako na Guantanámu se i v Parvánu vězni snaží domoci svých práv jediným způsobem, který jim zbývá - drží hladovky.

"Byl to jediný způsob, jak jsme mohli protestovat a dosáhnout toho, o co jsme se snažili. Američané s námi nebyli ochotni mluvit, nikdy si s námi nesedli ke stolu a neprobrali s námi problémy, s nimiž jsme se potýkali," řekl deníku The Guardian šestadvacetiletý duchovní Abdul Sattár, jenž v Parvánu strávil dva a půl roku.

Celu, kterou sdílel s třiceti cizinci, mohl opustit až letos v květnu.

Kdo nejedl, byl nakrmen

Za tu dobu, kterou strávil v americkém vězení, se  Sattár podle svých slov připojil k pěti nebo šesti hladovkám.

Častokrát odmítal i pít. "Nakonec jsme museli něco sníst, protože jsme byli příliš slabí a bývali bychom zemřeli," vzpomíná. Ty, kdo byli rozhodnuti vydržet až do konce, dozorci nakrmili.

Následky protestů se na Sattárově zdraví projevily. Když ho zadrželi a nařkli z pašování zbraní - což popírá -, vážil 75 kilogramů, teď má jen padesát.   

K pašování zbraní se sice Afghánec přiznal, ale až poté, co ho zavřeli do cely o velikosti metru čtverečního. "Řekl jsem jim: Dobře, povím, co chcete, jen mě pusťte z té cely," líčí mladý duchovní.  

Žili jsme v přesvědčení, že kdyby se média dozvěděla, že držíme hladovku, určitě by nám někdo pomohl.

"Žili jsme v přesvědčení, že kdyby se média dozvěděla, že držíme hladovku, určitě by nám někdo pomohl," vysvětluje Sattár. To se ale vězni pletli.

Zprávy o hladovění se dostaly ven pokaždé, na pomoc ale nikdy nikdo nepřišel.

Americká armáda o tom, co se děje v jednom z jejích nejutajovanějších vězeňských zařízení, mlčí. "V rámci našeho dlouhodobého postupu se nevyjadřujeme k vězňům v jiném než velmi obecném měřítku. Naším úkolem je dodržovat úmluvu o zacházení s válečnými zajatci," řekl Guardianu mluvčí šéfa oddělení detence amerického ministerstva obrany Todd Breasseale.

Nelidské zacházení s podezřelými z terorismu ale britskému deníku potvrdily i další na sobě nezávislé zdroje. Oproti Guantánamu se navíc parvánští vězni nemohou právně bránit.

Právo na obhájce je jim úplně odepřeno, což výrazně snižuje šance na propuštění.

 

Právě se děje

Další zprávy