Wellington - Z některých reklam a lékařských doporučení může člověk nabýt dojmu, že se bez vitamínů a dalších potravinových doplňků neobejde.
V poslední době se ale množí studie, které mohou ty, kdo dosud přijímají potravu bez aditiv, uklidnit.
Jednou z nich je práce novozélandských vědců publikovaná v odborném magazínu Americké lékařské asociace.
Badatelé v rámci ní po osmnáct měsíců sledovali vliv každodenní konzumace tablet s vitamínem D na odolnost proti sezónním onemocněním, jako jsou chřipka a nachlazení.
Ukázalo se, že žádný vliv nemají. A to ani na četnost, ani na průběh onemocnění.
Na dvou kontrolních skupinách o 161 dobrovolnících, z nichž jedna denně užívala placebo a druhá vitamín D, se ukázalo, že jeho zvýšený příjem obranyschopnost nijak neovlivňuje.
Otužování je stálice
Vitamín D je nezbytný mimo jiné pro metabolismus vápníku a fosforu. Za normálních okolností si ho ale tělo vytváří samo v kůži ze slunečního svitu.
Zřejmě z toho důvodu vznikla domněnka, že je v zimě, kdy je svitu méně, třeba tzv. antirachitický vitamín doplňovat jinou cestou. Není tomu tak. Alespoň ne u všech, dokonce ani u většiny lidí.
Podle Ronalda Ecclese z centra pro výzkum běžného nachlazení Univerzity v Cardiffu si je prostě třeba uvědomit, že na posílení imunitního systému neexistuje univerzální recept. "Potravinové doplňky nefungují vždy, protože každý imunitní systém je individuální," vysvětlil Eccles BBC.
Na prospěšnosti starého známého otužování se ale lékaři zatím shodují.