Taškent - Osmasedmdesátiletý uzbecký prezident Islam Karimov utrpěl krvácení do mozku. Jeho stav se lékařům podařilo stabilizovat, na prognózy je ale podle prezidentovy dcery ještě příliš brzo. Vláda o hospitalizaci prezidenta informovala v neděli, ovšem bez podrobností.
"Podle specialistů zabere úplná zdravotní prohlídka a další ošetřování nějaký čas," sdělil v neděli kabinet v prohlášení.
Prezidentova mladší dcera Lola Karimovová Tilljajevová na Instagramu upřesnila, že ke krvácení do mozku jejího otce došlo už v sobotu ráno. "Byl hospitalizován a je na jednotce intenzivní péče. Jeho stav je hodnocen jako stabilní. V této chvíli je příliš brzy dělat jakékoli prognózy," napsala.
Autokratický Karimov stojí v čele Uzbekistánu už od roku 1989, kdy země ještě byla jednou ze sovětských republik. Moc si pak udržel i po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Kdo by mohl na jeho místo nastoupit, zatím není zřejmé. Neschopnost dohodnout se na tom, kdo by Uzbekistán dočasně vedl, by podle agentury Reuters mohly tuto muslimskou zemi s 32 miliony obyvatel destabilizovat.
Jako případní nástupci Karimova jsou nejčastěji zmiňováni premiér Šavkat Mirzijajev a jeho první náměstek Rustam Azimov.
Prezidentova starší dcera Gulnara před časem upadla v nemilost a už dlouho se neobjevila na veřejnosti. Některá média v roce 2014 tvrdila, že je v domácím vězení. Mladší dcera Lola je uzbeckou velvyslankyní při Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) a žije v Paříži.
Karimov kvůli obavám z šířícího se islámského extremismu a terorismu v dubnu požádal o podporu Rusko. Jeho vláda je často kritizovaná Západem za porušování lidských práv. Jednoduché vztahy ale Uzbekistán nemá ani s Moskvou, od níž si snaží udržet odstup a neváhá kritizovat i ruské základny v sousedním Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, s nimiž má Taškent špatné vztahy.