Washington - Skončilo jedno z nejdramatičtější a zároveň nejsledovanějších zasedání vedení Světové banky. Dramatické však bylo ne kvůli rozhodnutí, co bude s globální ekonomikou. V drama se změnilo jednání s šéfem instituce Paulem Wolfowitzem o jeho vynucené rezignaci.
Wolfowitz se nakonec podvolil.
Souhlasil s tím, že banku, do které přišel s posláním bojovat s chudobou, opustí k poslednímu červnu. Krátce po půlnoci středoevropského času to oznámily agentury Reuters a AP.
"Ti nejchudší lidé světa... si zaslouží to nejlepší, co pro ně můžeme udělat," uvedl Wolfowitz ve sdělení, které zveřejnilo vedení banky. "Je nezbytné pohnout se kupředu... Oznamuji tedy dnes, že rezignuji na post prezidenta Světové banky."
Wolfowitz se dostal do obtížně řešitelné situace kvůli skandálu se zvýšením platu své přítelkyně zaměstnané v bance. Vytrvale trval na tom, že se ničím neprovinil a na možný konflikt zájmu ostatní členy banky upozorňoval. I dnes do svého prohlášení o odchodu připojil, že vedení banky přijalo jeho tvrzení, že v celé kauze postupoval "eticky a v dobré víře".
Bílý dům: Hledáme nástupce
Krátce po oznámení vynucené rezignace přispěchal s vyjádřením Bílý dům.
Právě USA byly posledním Wolfowitzovým spojencem; mnohé světové mocnosti se opakovaně vyslovily pro jeho odchod. Opřít se tak mohl už jen o George Bushe, který jej jako svého věrného do banky dosadil. Předtím působil Wolfowitz v Pentagonu, ve funkci náměstka ministra obrany USA prosazoval invazi do Iráku.
Mluvčí Bílého domu Tony Fratto dnes jménem prezidenta vyzdvihl Wolfowitzovy zásluhy. "Je to dobrý člověk se zanícením pro pomoc chudým tohoto světa. Preferovali jsme možnost, aby v bance zůstal. Nakonec však prezident akceptuje jeho rozhodnutí," řekl.
George Bush podle něj nyní intenzivně hledá Wolfowitzova nástupce. "Jeho jméno oznámíme brzy. Je potřeba, aby se Světová banka rychle vrátila ke své hlavní práci," dodal Fratto.
Jaká jména jsou ve hře, zatím Bílý dům nezveřejnil. Podle agentury Reuters chce ovšem Bush do čela této světové instituce znovu dosadit Američana.
Protichůdné informace
O osudu šéfa SB se mělo původně rozhodnout už ve středu. Jednání se však zkomplikovalo. Zprávy o vývoji situace se měnily každou hodinou - i světová média v centru dění vydávala o průběhu rozporuplné zprávy.
Například americká televize ABC už ve středu vpodvečer ohlásila, že vedení SB už Wolfowitze dotlačilo, aby souhlasil s okamžitou rezignací. ABC zprávu zveřejnila s odvoláním na nejmenované činitele banky.
Před středeční půlnocí zveřejnila totožný scénář i Reuters, když napsala: Světová banka už začala s Wolfowitzem vyjednávat dohodu o odchodu, uvedly zdroje z vedení SB. "Prodloužili zasedání a finalizují dohodu," řekl jeden ze zdrojů z vedení Reuters.
Nakonec musela média ve čtvrtek ráno ohlásit, že bitva navzdory celodennímu maratonu ještě není dobojována. Těsně předtím bankéřův právník Robert Bennet prohlásil: "Pan Wolfowitz za těchto mlhavých okolností nerezignuje, to už raději zvolí cestu hlasování o jeho osudu." Ve čtvrtek večer už se dohodě podvolil.
Čtyřiadvacetičlenná rada banky jednala o postupu vůči Wolfowitzovi kvůli tomu, že porušil vnitřní předpisy světové instituce, když pomohl své přítelkyni Shaze Rizaové k pracovnímu přestupu spojenému se zvýšením platu.
Rada měla právo Wolfowitze odvolat, udělit mu výtku nebo vyjádřit ztrátu důvěry v jeho vedení.
Nejostřeji proti mocnému bankéři vystoupilo Německo. Německá ministryně pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
Heidemarie Wieczoreková-Zeulová jej totiž označila za nezvaného hosta blížícího se fóra k Africe. Pořadatelem fóra je právě Světová banka.
"Neradila bych mu, aby se zúčastnil, pokud bude stále v úřadu," řekla ministryně. Podle ní nebylo žádoucí, aby se o Wolfowitzově kauze na fóru v Berlíně hovořilo, protože by byla ohrožena jednání, která se mají zaměřit na rozvojovou pomoc africkým zemím. Fórum o Africe začne v pondělí a konat se bude dva dny.
Přítelkyně musela odejít
Wolfowitz při svém nástupu do čela banky v roce 2005 oznámil, že tam pracuje jeho přítelkyně Shaha Rizaová. Vedení banky rozhodlo, že Rizaová musí kvůli konfliktu zájmu odejít a Wolfowitze pověřilo, aby jí zajistil za nucený odchod kompenzaci.
Rizaová odešla na ministerstvo zahraničí USA, zůstala však na výplatní listině banky a její plat se jako kompenzace za vynucený odchod zvýšil o zhruba 40 procent. Ve výsledku se její plat vyšplhal až na více než 190 tisíc dolarů. A brala tak více než její šéfová Condoleezza Riceová.
Rada usoudila, že Wolfowitz zařizoval kompenzaci Rizaové tak podrobně, že se dopustil "konfliktu zájmu", a tím podle zprávy porušil kodex chování činitele banky.
Příběh ředitele, který před dvěmi lety přišel do Světové banky s cílem zefektivnit pomoc chudým zemím a vymýtit korupci - a zejména řešit problémy Afriky, se uzavřel.