Jakarta - Humanitární katastrofa v pobřežních vodách jihovýchodní Asie je - zdá se - alespoň prozatím zažehnána.
Krátce poté, co flotila indonéských rybářů zachránila přes 430 běženců, kteří se ztratili u pobřeží Thajska a strávili celé měsíce na moři, Indonésie a Malajsie oznámily, že dočasně pomohou všem uprchlíkům.
Dosažení dohody oznámil malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman, a to po mimořádné schůzce s šéfy diplomacie Indonésie a Thajska. Jejím cílem bylo vyřešit další osud uprchlíků; z nichž většina patří k dlouhodobě pronásledované menšině Rohingů v Barmě.
Dalšími jsou Bangladéšané prchající před bídou ve své zemi.
Pomoc pro 7000 lidí
Aman novinářům řekl, že se Malajsie a Indonésie se dohodly, že poskytnou dočasné útočiště odhadem 7000 migrantů, "pod podmínkou, že budou do roka s pomocí mezinárodního společenství repatriováni nebo přesídleni do jiné země".
"Apeluji na neziskové organizace, všech ras a náboženství, aby se zapojily do pomoci těmto uprchlíkům z řad Rohingů. Přestože jde o imigranty, kteří porušují právo a snaží se dostat do země nelegálně, musíme jim pomoci," dodal malajsijský ministr vnitra Ahmad Zahid Hamidi
Dohoda přichází jen několik dní poté, co neochotu pomoci lidem v ohrožení života indonéských, malajsijských a thajských úřadů kritizovali generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun i papež František.
O pomoci Thajska na tiskovém brífinku řeč nebyla a Bangkok dohodu zatím ani nijak nekomentoval.
Humanitární krize v jihovýchodní Asii propukla tento měsíc poté, co vlády jednotlivých zemí zpřísnily akce proti pašování lidí. Někteří kapitáni pašeráckých lodí svá plavidla opustili a nechali stovky migrantů na moři.
Zhruba 3000 migrantů se podařilo dostat do Malajsie, Thajska a Indonésie, ale všechny tyto země část lodí od svého pobřeží odehnaly. Humanitární skupiny odhadují, že v Andamanském moři mohou být tisíce dalších uprchlíků v nouzi.
Zbídačelé běžence ze zatím posledního nalezeného plavidla během středečního rána zachránila více než desítka rybářských lodí. "Trpí dehydratací, jsou zesláblí a vyhladovělí," řekl Khairul Nove, šéf záchranné agentury východoindonéské provincie Aceh.
Jeden ze zachráněných novinářům řekl, že lodi selhal motor, kapitán utekl a oni zůstali na moři čtyři měsíce, než je našli indonéští rybáři a dopravili na pobřeží. "Došlo nám jídlo. Chtěli jsme do Malajsie, ale ta nám to nedovolila," řekl třicetiletý muž.