Útok IS v Kábulu zabil 14 lidí. Viceprezident, který se zrovna vracel z exilu, zraněn nebyl

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2018 19:16
Na letišti v afghánském městě zrovna přistál bývalý viceprezident země, když místem otřásl silný výbuch. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát.
Rašíd Dóstum po příletu do Kábulu.
Rašíd Dóstum po příletu do Kábulu. | Foto: Reuters

Kábul - Čtrnáct lidí přišlo o život a dalších 50 osob utrpělo zranění při nedělním útoku sebevražedného atentátníka v blízkosti kábulského letiště. K činu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). 

Útok se stal krátce poté, co se v neděli do Afghánistánu po ročním exilu vrátil uzbecký generál a první viceprezident Rašíd Dóstum. Ten při incidentu zraněn nebyl. S odkazem na sdělení afghánského ministerstva vnitra o tom informovala agentura AP.

Dóstum byl podle agentury AFP přijat jako hrdina. Přicestoval letadlem, které pro něj do Ankary poslala vláda. Na kábulském letišti ho čekal červený koberec a nadšení stoupenci. Právě když generálův konvoj odjížděl, ozval se silný výbuch.

Mluvčí ministerstva vnitra Nadžíb Daníš řekl, že šlo o akci sebevražedného atentátníka, a později doplnil, že výbuch si vyžádal 14 obětí na životech a 50 zraněných.

Mezi mrtvými jsou podle něj civilisté i příslušníci bezpečnostních složek. Podle kábulské policie se exploze stala v blízkosti hlavního vchodu do budovy letiště, kde stáli stoupenci generála krátce poté, co jeho konvoj opustil letiště. Po incidentu kamery zaznamenaly Dóstuma, jak se zdraví s příznivci u své kanceláře, o útoku podle Reuters hovořil jen krátce.

K útoku se následně prostřednictvím své agentury Amak přihlásil IS. Afghánský prezident Ašraf Ghaní čin důrazně odsoudil

Dóstum odjel z Kábulu loni, když úřad generálního prokurátora zahájil vyšetřování podezření, že Dóstumovi stoupenci mučili a sexuálně zneužili jeho bývalého spojence a pozdějšího politického soupeře.

Vláda pak generálovi nedovolila vrátit se do Afghánistánu. Zda ho čeká nyní nějaké obvinění, není podle agentury AP jasné. Agentura AFP napsala, že se předpokládá, že Dóstum se znovu ujme funkce viceprezidenta.

Dóstum přešel v afghánské občanské válce k muslimské opozici a působil na severu země, kde si nechal říkat prezident. Po pádu Tálibánu v roce 2001 byl obviněn z válečných zločinů zejména kvůli násilí páchanému na vězních.

Přes rok žil v Turecku a vládní mluvčí řekl, že se tam Dóstum podrobil léčbě. Nyní je podle něj v pořádku a může znovu začít pracovat.

Video: Vojenská mise člověka totálně, říká vojenský chirurg 

Martin Oberreiter

Byl jsem na misích, kde umírali Češi, v Afghánistánu jsem prožil druhý život, vojenská mise člověka totálně změní, nejtěžší je, když vám umře kamarád. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 48 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy