Tálibán plení afghánské Ghazní: Masakr začal před východem slunce. Obkličují nás, volali marně lidé

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
15. 8. 2018 5:30
Několikadenní boje si vyžádaly stovky obětí. Kábul tvrdí, že má město pod kontrolou.
Afghánci tvrdí, že strategické město Ghazní už po krvavých bojích s Tálibánem kontrolují. | Video: Reuters

Ghazní/Kábul - Obyvatelé afghánského Ghazní varovali celé měsíce, že Tálibán město obkličuje, vybírá daně a snaží se nad ním postupně přebírat kontrolu. Upozorňovali i na blížící se útok. Ale u kábulské vlády nepochodili.

V pátek, ještě než vyšlo slunce, do města vtrhlo na tisíc bojovníků Tálibánu. Pomáhali jim zřejmě další radikálové například z Pákistánu nebo Čečenska. A začal masakr.

V ulicích tálibánci podle pondělních informací zabili desítky afghánských policistů i vojáků a odřízli město od okolí. Přerušili komunikační kanály i dopravní spojení s metropolí Kábul, která se nachází ani ne 150 kilometrů severovýchodně.

Policie v Ghazní musela záhy ustoupit, aby mohla ochránit alespoň ty nejdůležitější vládní budovy zhruba 280tisícového města. Mezi nimi sídlo guvernéra a policejní ředitelství, ale také vězeňský komplex nebo budovu zpravodajských služeb, napsal americký list New York Times.

"Stovky mudžahedínů vstoupily do města, převzaly kontrolu nad policejní centrálou a dalšími šesti policejními odděleními a důležitou vojenskou základnou Bala Hesar," tvrdil hned zkraje mluvčí radikální organizace Zabihulláh Mudžahíd. "Útoky na kancelář guvernéra, sídlo zpravodajské služby a na další vládní budovy pokračují," doplnil. 

Tálibánské invazi napomohlo i místní podhoubí, nesnášenlivost mezi kmeny Paštúnů a Hazarů, která vládě v Kábulu ztěžuje kontrolu nad regionem.

Podle pondělního oznámení afghánského ministra obrany v Ghazní během 72 hodin zemřelo okolo stovky členů afghánských bezpečnostních sil, k tomu byly zabity i nejméně dvě desítky civilistů. Tálibánců podle něj padlo už na 200. Několikadenní boje si tak celkem vyžádaly už více než 300 obětí.

Na zhroucení města stačí týden

Tálibánci nejméně dvě provládní helikoptéry donutili nouzově přistát, sestřelení žádné z nich však Kábul nepotvrdil.

"Říkali jsme, že pokud situaci nezvládnete, Ghazní se během jednoho týdne zhroutí. A to se stalo," svěřil se britské BBC afghánský aktivista Enajat Násir.

Některá svědectví hovoří o tom, že se tálibánci neštítí používat civilisty na vlastní obranu jako lidské štíty. Další zmiňují těla, která zůstávají ležet v ulicích města a pomalu se rozkládají. "Viděl jsem dvě těla, jak je snědli psi," uvedl jeden z místních svědků, 37letý mechanik Abdul Hakim Sulaimankhel.

"Tálibán bojuje celou svou silou. Přivedl bojovníky z tolika okresů, z kolika jen mohl," popsal New York Times hned v pátek jeden z obyvatel města a člen místní rady Násir Ahmad Fakiri ještě předtím, než padlo telefonní spojení. "Bojovníci Tálibánu jsou ve všech ulicích, ale čelí silnému odporu ze strany vládních jednotek," dodal.

Ve městě se nedostává jídla, vody ani lékařské péče. "Každou noc nám docházejí nemocniční pokoje, používáme chodby a jakákoliv volná místa," připustil v minulých dnech šéf nemocnice v Ghazní Mohammad Hemat.

Rádio Free Afghanistan dokonce uvedlo, že 150 zraněných ošetřuje jediná zdravotní sestra.

Podle humanitárního koordinátora OSN v Afghánistánu Richarda Peeperkorna navíc docházejí léky a lidé nedokážou ani bezpečně dovést zraněné na ošetření. "Podle sporadických zpráv z města se mnoho rodin uchýlilo do svých domů a nemohou je opustit. Většina telekomunikačních sítí a dodávek elektřiny ve městě nefunguje, což má vliv i na zásobování vodou. Jídlo údajně také dochází," prohlásil. Řada Afghánců se podle něj snaží z města uprchnout.

Město je pod kontrolou, tvrdí Kábul i Washington

Afghánským jednotkám v boji proti Tálibánu v Ghazní pomáhá i blíže neupřesněný počet amerických poradců. Washington také stojí za několika desítkami vzdušných úderů na pozice tálibánců. Právě nálety jsou přitom často rozhodujícím prvkem, který určí výsledek podobných těžkých bitev v menších městech.

Už letos v květnu radikálové vtrhli do afghánského města Farah, ale odpověď afghánských jednotek a americké nálety je donutily utéct hned následující den. Dalším městem, které se tálibáncům podařilo od roku 2001 dobýt, byl Kundúz, drželi ho v roce 2015 a znovu i o rok později.

Afghánská vláda od počátku trvá na tom, že kontrolu nad městem Ghazní drží po celou dobu Kábul. V úterý pak afghánské bezpečnostní složky informovaly, že znovu získaly kontrolu nad většinou města. Prezident Ašraf Ghání už o víkendu na místo poslal dodatečných 1000 vojáků. "Vysláním jednotek jsme zabránili kolapsu provincie Ghazní," řekl podle Washington Times afghánský ministr obrany Tarik Bahrání.

Také USA i NATO rozsah krize bagatelizovaly. "Město Ghazní zůstává pod kontrolou afghánské vlády," uvedl v pondělí podplukovník Martin L. O'Donnell. Situace podle něj byla už v pondělí "relativně klidná".

Kvůli nefungujícím komunikačním kanálům je takřka nemožné situaci na místě ověřit. Podle řady svědků se ale stále v ulicích potulují tálibánci. Předseda místní afghánské rady Amanulláh Kamráni přitom v pondělí řekl, že pod kontrolou Kábulu zůstává pouze několik vládních budov.

Ghazní není prvním velkým městem, které se tálibáncům v posledních letech podařilo získat. Je ale nesmírně důležité hned z několika důvodů. Za prvé leží na spojnici mezi Kábulem a Kandahárem, tedy spojuje celý jih s hlavním městem. Za druhé přes něj vede cesta k provinciím sousedícím s pákistánskými oblastmi, které jsou baštou Tálibánu. Kontrola nad Gházní tak může pro radikály znamenat i odrazový můstek pro cestu do Kábulu.

"Chtěli jsme poslat zprávu Američanům, jejich spojencům a loutkové vládě v Afghánistánu, že pokud chceme, můžeme na ně kdykoli a kdekoliv zamířit," cituje agentura Reuters výše postaveného člena Tálibánu, podle kterého byl útok na Ghazní demonstrací, že jeho bojovníci zůstávají ve střehu.

Načasování bojů je totiž kritické. Vlády v Kábulu i Washingtonu se v současnosti snaží přimět Tálibán k mírovým rozhovorům. Zřejmě jediným úspěchem ale dosud byl jen třídenní červnový klid zbraní. Tálibán od moci v roce 2001 sesadila Američany vedená invaze, která byla odpovědí na teroristické útoky z 11. září.

Video: Denní rutina českých vojáků v Afghánistánu ve dvou minutách

Denní rutina českých vojáků v Afghánistánu ve 2 minutách | Video: Martin Kresta
 

Právě se děje

Další zprávy