Klaus zpochybnil misi v Afghánistánu, v textu měl chyby. To bych čekala od SPD, vzkázala Černochová

Jan Wirnitzer Tomáš Klézl Jan Wirnitzer, Tomáš Klézl
13. 8. 2018 16:54
Poslanec ODS Václav Klaus mladší argumentoval v komentáři zaměřeném proti přítomnosti Čechů v Afghánistánu tvrzením, že Turecko jako jedna z největších sil NATO v zemi žádné vojáky nemá. Jenže se mýlil, v Afghánistánu jich operuje přes pět set. "Udělal by lépe, kdyby se věnoval školství," řekla Aktuálně.cz šéfka branného výboru za ODS Jana Černochová. Klaus slíbil, že článek upraví.
Poslanec ODS Václav Klaus mladší.
Poslanec ODS Václav Klaus mladší. | Foto: Economia

Praha - Spor o vojenské angažmá českých vojáků v Afghánistánu opět poodkryl názorové rozdíly, které panují mezi Václavem Klausem mladším a vedením ODS.

Klaus v komentáři nazvaném "Za co umírají čeští vojáci v Afghánistánu?", který vydal v pondělí ráno server Novinky.cz, argumentuje proti účasti českých vojsk na misích NATO v Afghánistánu. Odmítl, že by čeští vojáci plnili "spojeneckou povinností" vůči alianci. "Skoro největší armádu NATO má Turecko - a žádné vojáky v Afghánistánu nemá," tvrdil Klaus.

V argumentu se nicméně zmýlil. Podle dokumentů, které jsou k dispozici na webových stránkách NATO, je k červenci 2018 v Afghánistánu v rámci mezinárodní mise Rozhodná podpora 506 tureckých vojáků.

"Jistěže to upravím, to jsem nevěděl a nikdy o tom neslyšel," odpověděl Klaus na upozornění Aktuálně.cz o počtu tureckých vojáků v Afghánistánu.

V době vydání tohoto článku komentář ještě upraven nebyl, pod textem se ale objevila redakční poznámka: "Václav Klaus ml. v dnešním komentáři uvedl, že Turecko žádné vojáky v Afghánistánu nemá. Ve skutečnosti jich tam v rámci NATO působí kolem pěti set."

Silný nesouhlas s obsahovou i faktickou stránkou Klausova komentáře vyjádřila místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS a šéfka výboru pro obranu Jana Černochová, podle níž nemine den, aby někdo o českých vojácích nemluvil jako o žoldácích nebo nezpochybňoval jejich nasazení v Afghánistánu a spojenecké závazky.

"Od komunistů až po příznivce SPD to čekám, od spolustraníka nikoli," uvedla pro Aktuálně.cz Černochová.

Černochová: Postoj ODS je zcela odlišný od Klausova a je to dobře

Článek Klause mladšího je podle Černochové "plný chyb a účelových nepřesností, které evokují, že je vše špatně a že operace v Afghánistánu i smrt našich vojáků jsou zcela zbytečné".

Poslankyně připomněla, že Turecko misi v zemi pod Hindúkušem dvakrát velelo. "Je dobře, že postoj ODS je zcela odlišný od postoje Václava Klause mladšího. Udělal by lépe, kdyby se věnoval školství, kterému docela rozumí," dodala šéfka bezpečnostního výboru.

ODS zahraniční mise podporuje. Letos 1. června, když se o misích na další dva roky hlasovalo, bylo ze 22 přítomných občanských demokratů pro návrh 20. Zdržel se právě Václav Klaus mladší a Zuzana Majerová-Zahradníková.

Na podporu pokračování mise v Afghánistánu se po útoku na tři české vojáky vyslovily například první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija nebo právě šéfka branného výboru Černochová. Rovněž předseda strany Petr Fiala prohlásil, že oběť vojáků nezůstane zapomenuta. I v minulosti ODS vystupovala jako zastánce misí.

Údajem o tureckých vojácích nepřesnosti v Klausově článku nekončí. Zavádějící je například i obrat, že sovětská i americká armáda v Afghánistánu "ztroskotaly" poté, co se jim podařilo odstranit za pomoci speciálních jednotek prezidenta a navolit loajálního nového.

Zatímco Sověti do Afghánistánu vstoupili poté, co se i přispěním afghánských komunistů země propadla do chaosu, Západ reagoval na skutečnost, že z afghánského území byly řízeny teroristické útoky proti USA. Západ se také z Afghánistánu dosud nestáhl, přes všechny problémy, kterým koaliční síly čelí, jsou civilní ztráty oproti sovětské intervenci mnohonásobně menší.

Ani jeden z mužů, které Klaus označuje za "prezidenty", jimi v běžném slova smyslu nebyli. Hafizulláh Amin, kterého svrhli Sověti, byl komunistický revolucionář, který dal zavraždit svého předchůdce a pak se vymkl kontrole. Muhammad Umar, odstraněný Američany, zase neprošel žádnými volbami a zemi vládl jako zakladatel a vůdce hnutí Tálibán.

Související video: Můj hlas pro Kotena? Hlasy SPD jsme taky potřebovali, dělat, že nám smrdí, je trapné, říká Klaus ml.

Nevím, proč by měl být Radek Koten bezpečnostním rizikem, myslí si o novém šéfovi sněmovního výboru pro bezpečnost poslanec ODS Václav Klaus ml. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 36 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy