Klaus zpochybnil misi v Afghánistánu, v textu měl chyby. To bych čekala od SPD, vzkázala Černochová

Jan Wirnitzer Tomáš Klézl Jan Wirnitzer, Tomáš Klézl
13. 8. 2018 16:54
Poslanec ODS Václav Klaus mladší argumentoval v komentáři zaměřeném proti přítomnosti Čechů v Afghánistánu tvrzením, že Turecko jako jedna z největších sil NATO v zemi žádné vojáky nemá. Jenže se mýlil, v Afghánistánu jich operuje přes pět set. "Udělal by lépe, kdyby se věnoval školství," řekla Aktuálně.cz šéfka branného výboru za ODS Jana Černochová. Klaus slíbil, že článek upraví.
Poslanec ODS Václav Klaus mladší.
Poslanec ODS Václav Klaus mladší. | Foto: Economia

Praha - Spor o vojenské angažmá českých vojáků v Afghánistánu opět poodkryl názorové rozdíly, které panují mezi Václavem Klausem mladším a vedením ODS.

Klaus v komentáři nazvaném "Za co umírají čeští vojáci v Afghánistánu?", který vydal v pondělí ráno server Novinky.cz, argumentuje proti účasti českých vojsk na misích NATO v Afghánistánu. Odmítl, že by čeští vojáci plnili "spojeneckou povinností" vůči alianci. "Skoro největší armádu NATO má Turecko - a žádné vojáky v Afghánistánu nemá," tvrdil Klaus.

V argumentu se nicméně zmýlil. Podle dokumentů, které jsou k dispozici na webových stránkách NATO, je k červenci 2018 v Afghánistánu v rámci mezinárodní mise Rozhodná podpora 506 tureckých vojáků.

"Jistěže to upravím, to jsem nevěděl a nikdy o tom neslyšel," odpověděl Klaus na upozornění Aktuálně.cz o počtu tureckých vojáků v Afghánistánu.

V době vydání tohoto článku komentář ještě upraven nebyl, pod textem se ale objevila redakční poznámka: "Václav Klaus ml. v dnešním komentáři uvedl, že Turecko žádné vojáky v Afghánistánu nemá. Ve skutečnosti jich tam v rámci NATO působí kolem pěti set."

Silný nesouhlas s obsahovou i faktickou stránkou Klausova komentáře vyjádřila místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS a šéfka výboru pro obranu Jana Černochová, podle níž nemine den, aby někdo o českých vojácích nemluvil jako o žoldácích nebo nezpochybňoval jejich nasazení v Afghánistánu a spojenecké závazky.

"Od komunistů až po příznivce SPD to čekám, od spolustraníka nikoli," uvedla pro Aktuálně.cz Černochová.

Černochová: Postoj ODS je zcela odlišný od Klausova a je to dobře

Článek Klause mladšího je podle Černochové "plný chyb a účelových nepřesností, které evokují, že je vše špatně a že operace v Afghánistánu i smrt našich vojáků jsou zcela zbytečné".

Poslankyně připomněla, že Turecko misi v zemi pod Hindúkušem dvakrát velelo. "Je dobře, že postoj ODS je zcela odlišný od postoje Václava Klause mladšího. Udělal by lépe, kdyby se věnoval školství, kterému docela rozumí," dodala šéfka bezpečnostního výboru.

ODS zahraniční mise podporuje. Letos 1. června, když se o misích na další dva roky hlasovalo, bylo ze 22 přítomných občanských demokratů pro návrh 20. Zdržel se právě Václav Klaus mladší a Zuzana Majerová-Zahradníková.

Na podporu pokračování mise v Afghánistánu se po útoku na tři české vojáky vyslovily například první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija nebo právě šéfka branného výboru Černochová. Rovněž předseda strany Petr Fiala prohlásil, že oběť vojáků nezůstane zapomenuta. I v minulosti ODS vystupovala jako zastánce misí.

Údajem o tureckých vojácích nepřesnosti v Klausově článku nekončí. Zavádějící je například i obrat, že sovětská i americká armáda v Afghánistánu "ztroskotaly" poté, co se jim podařilo odstranit za pomoci speciálních jednotek prezidenta a navolit loajálního nového.

Zatímco Sověti do Afghánistánu vstoupili poté, co se i přispěním afghánských komunistů země propadla do chaosu, Západ reagoval na skutečnost, že z afghánského území byly řízeny teroristické útoky proti USA. Západ se také z Afghánistánu dosud nestáhl, přes všechny problémy, kterým koaliční síly čelí, jsou civilní ztráty oproti sovětské intervenci mnohonásobně menší.

Ani jeden z mužů, které Klaus označuje za "prezidenty", jimi v běžném slova smyslu nebyli. Hafizulláh Amin, kterého svrhli Sověti, byl komunistický revolucionář, který dal zavraždit svého předchůdce a pak se vymkl kontrole. Muhammad Umar, odstraněný Američany, zase neprošel žádnými volbami a zemi vládl jako zakladatel a vůdce hnutí Tálibán.

Související video: Můj hlas pro Kotena? Hlasy SPD jsme taky potřebovali, dělat, že nám smrdí, je trapné, říká Klaus ml.

Nevím, proč by měl být Radek Koten bezpečnostním rizikem, myslí si o novém šéfovi sněmovního výboru pro bezpečnost poslanec ODS Václav Klaus ml. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy