Kuala Lumpur - Bratra severokorejského diktátora připravila na letišti o život malá dávka nervové bojové látky VX.
Tvrdí to po jeho pitvě malajsijská policie. Vražedkyně mu vysoce nebezpečnou látku stříkala necelé tři sekundy na tvář.
Policie zveřejnila výsledky pitvy Kim Čong-nama jedenáct dní po atentátu. Za příčinu jeho smrti označila právě otravu VX.
Žena, která na Kima zaútočila, sama už v policejní vazbě zvracela a měla dýchací problémy. Policie uvedla, že dostala instrukce, aby si hned po činu umyla ruce.
Noční můra bezpečnostních složek
VX patří mezi mezinárodně zakázané chemické zbraně a jde o jeden z nejúčinnějších jedů na světě.
Jeho použití na rušném mezinárodním letišti, kde se pohybují tisíce lidí, představuje pro bezpečnostní složky doslova noční můru.
Nepáchne a k usmrcení jednoho člověka stačí v práškové formě jen deset miligramů jedu. Protilátkami jsou atropin a pralidoxim, které ale musí zasažený člověk dostat velmi rychle.
Malajsie podezřívá ze zorganizování a provedení útoku severokorejský režim. Tamní diktátor Kim Čong-un považoval svého staršího bratra za možného soupeře v boji o moc, naznačují některá média.
Bojový plyn VX způsobuje během několika minut dýchací problémy, stahování svalů a následně křeče. Zasažený člověk se udusí.
Smrt Kim Čong-una tomu odpovídá. Když ho žena napadla, běžel nejprve k přepážce pro podávání informací a pak k policistům.
Ještě došel na letišti na ošetřovnu, ale v sanitce zemřel.
Žena, která na něj zaútočila, podle policie měla sama zdravotní problémy a silně zvracela. Malajsijský policejní velitel Chálid Abú Bakar v pátek nepotvrdil dřívější informace, že útočnice měla látku na své ruce přímo na kůži.
Vražedný plyn použil i Saddám Husajn
"Nemůžete si jen tak VX vyrobit doma v kuchyni. Je silně jedovatý," cituje americký list Wall Street Journal Bruce Bennetta, experta na chemické a biologické zbraně.
Jihokorejské ministerstvo obrany uvádí, že Severní Korea vyrábí plyn VX už od osmdesátých let a má ho k dispozici ve velkém množství.
Stejnou látku použila spolu s yperitem armáda iráckého diktátora Saddáma Husajna ve válce proti Íránu a taky proti kurdským separatistům v roce 1988.
OSN tehdy nařídila zničení všech iráckých zásob této nebezpečné látky. Saddám Husajn navíc musel souhlasit s kontrolami mezinárodních inspektorů.
Zásoby bojového plynu VX přiznala později i Sýrie. Po dohodě mezi Spojenými státy a Ruskem souhlasila s jejich likvidací v roce 2012.