Tripolis/Washington - Smrt Chrise Stevense, prvního amerického velvyslance po více než 30 letech, padá na hlavu bývalého vězně z neblaze proslulé americké věznice Guantánamo na Kubě.
Televize Fox News s odvoláním na nejmenované zdroje ze zpravodajských služeb uvedla, že strůjcem útoku na americkou ambasádu v libyjském Benghází byl operativec Al-Káidy Sufján Ben Kumu.
Toho Američané předali v roce 2007 s podmínkou, že zůstane ve vězení. Režim Muammara Kaddáfího ho ale v rámci dohody s islamisty po roce propustil.
Americká administrativa navíc ve středu poprvé oficiálně připustila, že útok z 11. září nebyl spontánním činem demonstrantů, které rozezlil film urážející proroka Mohameda.
Stopy vedou do Maghrebu
"Z faktů, které teď máme k dispozici, vyplývá, že využili příležitost. Útok eskaloval a trval několik hodin," prohlásil na půdě amerického senátu ředitel Národního protiteroristického centra Matt Olsen.
"Prověřujeme, zda jedinci zapojení do tohoto útoku nebyli napojeni na Al-Káidu, zejména pak na Al-Káidu z Mahgrebu (islámského regionu Afriky)," dodal s tím, že jeho lidé neměli o přípravě útoku žádné indicie.
Bílý dům přesto trvá na tom, že útoky nebyly předem připravovány a neměly žádnou souvislost s výročím 11. září 2001. Mluvčí prezidenta Baracka Obamy Jay Carney zopakoval, že šlo o spontánní akci.
Zpravodajec, jenž s Fox News hovořil pod podmínkou anonymity, ale oponuje. V Benghází podle něj před útokem na ambasádu nebyly kvůli filmu Nevinnost muslimů výraznější nepokoje.
Protesty proti filmu o Mohamedovi: