Washington - Pět domnělých teroristů, kteří připravovali útoky na budovy Světového obchodního centra z 11. září 2001, se dnes poprvé od svého zatčení objevilo na veřejnosti.
Před zraky novinářů a aktivistů stanuli před vojenskou soudní komisí na základně Guantánamo, aby se zodpovídali ze zločinů, jako je vražda, útoky na civilisty, terorismus, materiální podpora terorismu, spiknutí, ničení majetku a úmyslné těžké ublížení na zdraví.
Za to jim hrozí trest smrti.
Pět mužů, mezi nimiž je i údajný hlavní organizátor útoků Chalíd Šajch Muhammad, bylo zadrženo v letech 2002 až 2003.
Do věznice na jihu Kuby se dostali roku 2006. Mezitím měli pobývat ve vězeních CIA mimo území Spojených států.
Čtěte také: Američané žádají pro podezřelé z 11. září trest smrti
Nepřípustné důkazy?
Muhammad, Mustafa Havsáví a Walíd bin Ataš se dříve k činům přiznali, Ali Abd Azíz Ali se cítí nevinný a Ramzí Binalšíb odmítl s vojenským tribunálem jakkoliv spolupracovat.
"Očekávám námitky a proces plný napětí," řekl ve středu novinářům člen tribunálu generál Tom Hartman. Narážel tím hlavně na debatu ohledně přípustnosti důkazů obžaloby.
Podle jednoho z právních poradců obhajoby bude napadnut způsob, jakým byly důkazy získány.
"Pokud to bylo mučení, pak je to nepřípustné. Pokud to nebylo mučení, ale nátlak, pak se soudce musí rozhodnout," vysvětlil agentuře AFP profesor práva Geoffrey Corn. "Jak soudce vymezí, co je mučení a co vynucený nátlak?"
Čtěte také: Útoky z 11. září schvaluje sedm procent muslimů
Kontroverzní tribunály
Spojené státy přiznaly, že proti Muhammadovi použily při vyslýchání techniku simulovaného topení (waterboarding), kterou jako "mučení" označují i mnozí z administrativy George Bushe.
Podle právního analytika a bývalého poradce Ronalda Reagana a George Bushe staršího Davida Rivkina je však obžaloba důkladně připravena. Důkazy prý získal tým FBI, který při výsleších nadměrnou sílu nepoužíval.
"Důkazy proti pěti obviněným jsou ohromné. Nejsou založeny na žádných svědectvích, která byla získána pod nátlakem," tvrdí Rivkin.
Kontroverzní je však i sama povaha tribunálu. Vojenské komise byly americkým Nejvyšším soudem roku 2006 označeny za nelegální. Kongres je pak ale novým zákonem opět povolil.
Pentagon na dnešek do soudní síně pozval nejen přibližně šedesátku novinářů, ale také členy organizací na obranu lidských práv.