Berlín - Na webu Alternativy pro Německo (AfD) bliká na čtenáře velký modrý banner s nápisem "Brusele, přicházíme!" Sedm čerstvě zvolených německých euroskeptiků pomalu balí kufry, aby přímo v srdci Evropské unie zastavili projekt eurozóny. Rádi a nahlas o ní tvrdí, že jde o "největší ničení peněz od roku 1923".
Jak volily země EU
GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích
Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.
Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.
Eurovolby pro ně dopadly skvěle. V zemi, kde se až do loňského roku kritika eura moc nenosila, dostali sedm procent hlasů. Volili je staří i mladí, lidé z různých koutů Německa.
Němečtí novináři po nich dokonce euroskeptikům vymysleli přezdívku: "vysavač hlasů". Nejvíc jich sebrali pravicové CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. V porovnání s volbami do Bundestagu loni v září jich k Alternativě přeběhlo přes půl milionu.
Ne spolupráci! Nebo ano?
Rozladění CDU je patrné už od neděle. Přestože volby v Německu s přehledem vyhrála.
V pondělí se kancléřka ostře ohradila proti tomu, co v – jinak "eurovstřícné" – partaji tlumeným hlasem zaznívá už několik týdnů: že by si křesťanští demokraté neměli spojenectví s AfD dopředu zakazovat.
"Při zvažování příštích koalic musíme realisticky hledět na to, s kým se nejvíce překrýváme: s SPD, Zelenými, nebo AfD? Já vidím největší překryv s AfD," řekl v rozhovoru pro internetový deník Spiegel Online poslanec CDU Klaus-Peter Willsch.
O tom, že zas až tak velké tabu neprolomil, svědčí jiná reakce, která přišla krátce poté z Berlína. Stejně jako Willsch totiž zjevně uvažuje více německých křesťanských demokratů, zejména ti z konzervativního křídla strany. Jen dosud mlčeli.
"Jako politického konkurenta Alternativu nijak nevítám, ale považuji za politicky prostoduché říkat, s kým se nikdy nebudeme paktovat," přidal se jiný politik CDU, Christean Wagner.
Adam Černý o euroskepticích
Evropě bude dál vládnout velká koalice lidovců a socialistů, říká v rozhovoru pro Drtinová Veselovský TV komentátor Hospodářských novin Adam Černý.
"Není jasné, jak budou evropské protestní skupiny dál spolupracovat," tvrdí.
Výroku, jejž označuje jako "prostoduchý", se přitom dopustila sama německá kancléřka.
V hlavní roli Merkelová
Angela Merkelová s AfD rozhodně spolupracovat nechce. Způsob, jakým dělá evropskou politiku, je ostatně jednou z věcí, do níž se Alternativa s oblibou a bez servítek strefuje. A to už od svého vzniku.
Před zářijovými parlamentními volbami například před Braniborskou branou v Berlíně uspořádala improvizované divadelní představení, v němž účinkovali dva snědí, jihoevropsky vyhlížející pánové s tmavými brýlemi a doutníkem v puse. Jeden z nich měl na sobě ceduli "Draghi".
Po chvíli se k mafiánům přidala postava v masce kancléřky Merkelové. A oběma pánům rozdávala po plných hrstech fialové, pětiseteurové bankovky.
S podobným představením obveselovala AfD, která vznikla teprve 6. února 2013, voliče i před eurovolbami.
Úspěch u hranic s Českem
Ve volbách do Bundestagu to německým euroskeptikům ještě nevyšlo, zato teď slaví triumf. Z marginálního politického uskupení vyrostla strana, kterou etablované partaje musí začít brát v úvahu.
Připouští to ostatně i Angela Merkelová. "Musíme se intenzivně zaobírat voliči AfD," řekla po oznámení výsledků eurovoleb. "Musíme jasně ukázat, co chceme my."
Chce-li její strana získat zpět voliče-přeběhlíky, měla by se zaměřit hlavně na lidi po šedesátce a ty od 18 do 44 let. Právě u nich AfD nejvíce uspěla.
Suverénně nejvíc lidí euroskeptici přesvědčili ve Pforzheimu v bohatém Bádensku-Württembersku, kde získali 14,5 procenta hlasů. Bodovali však také v mnohem chudších oblastech.
Pro Čechy není bez zajímavosti, že se Alternativě nadprůměrně dařilo ve východoněmeckých regionech poblíž hranic s Českem. Třeba v Görlitzu (Zhořelec) nebo v okrsku Sächsiche Schweiz – Osterzgebirge.
Leccos ostatně napovídala už předvolební kampaň: kdo v minulých dnech přejel v Hřensku hranice a zamířil dál přes Bad Schandau, nemohl si nevšimnout minimálně dvou typů volebních plakátů, které příhraniční město a okolí zaplavily: plakátů neonacistické NPD (ta taktéž uspěla a poprvé v historii pošle svého zástupce do Bruselu) a právě Alternativy pro Německo.