Usmiřování Barmy a Západu pokračuje, přiletěl i Cameron

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
13. 4. 2012 14:41
Cameron je po desetiletích prvním politickým lídrem ze Západu, který do země zavítal
Cameron je první britský premiér, který tuto bývalou kolonii navštívil.
Cameron je první britský premiér, který tuto bývalou kolonii navštívil. | Foto: Reuters

Neipyijto - Britský premiér David Cameron zahájil oficiální návštěvu Barmy a stal se prvním politickým lídrem ze Západu, který do země od zahájení prodemokratických reforem zavítal.

Civilní vláda se po desetiletích represivního vojenského režimu snaží vyvést Barmu z izolace a zdá se, že se jí to daří.

V nedávných doplňovacích volbách do parlamentu dovolila kandidaturu vůdkyni prodemokratické opozice Do Aun Schan Su Ťij a její straně Národní liga pro demokracii (NLD).

Laureátka Nobelovy ceny za mír a její partaj doplňovací volby vyhrály, přesto si rozhodující vliv udržují politici napojení na vojenskou juntu.

I částečný pokrok ale Západ ocenil, o čemž svědčí mimo jiné nedávné návštěvy americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové a šéfa britské diplomacie Williama Hagua.

Barma je na dobré cestě...

Britský ministerský předseda už se v metropoli Neipyijtu sešel s barmským prezidentem Thein Seinem a na programu má rovněž schůzku s opoziční vůdkyní v největším barmském městě Rangúnu.

Během rozhovoru s prezidentem Theinem Seinem.
Během rozhovoru s prezidentem Theinem Seinem. | Foto: Reuters

Cameronova cesta je první návštěvou premiéra Spojeného království v této bývalé britské kolonii po více než 60 letech a vůbec první návštěvou úřadujícího předsedy britské vlády od vyhlášení nezávislosti Barmy v roce 1948.

Cílem Barmy je ale přesvědčit Západ, aby zrušil sankce, které už desetiletí dusí tamní ekonomiku. Šéf britského kabinetu již v minulých dnech naznačil, že by byl ochoten podpořit zmírnění sankcí, které vůči Barmě přijaly západní země, nejprve se ale chce osobně přesvědčit o postupu reforem v zemi.

... ale do cíle je daleko

"(V Barmě) je nyní vláda, která říká, že je odhodlána provádět reformy, a která již začala podnikat první kroky, a já se domnívám, že je správné tyto kroky podpořit," podotkl.

"Neměli bychom si ale dělat žádné iluze, protože je zapotřebí urazit ještě dlouhou cestu a barmská vláda bude muset učinit ještě mnohem víc, aby dokázala, že jsou tyto reformy skutečné a nezvratné," dodal.

Na 23. dubna je přitom naplánovaná schůzka ministrů zahraničí Evropské unie, jejímž tématem má být právě přehodnocení sankční politiky vůči Barmě.

Evropské sankce, které zahrnují mimo jiné zbrojní embargo či zmrazení bankovních účtů téměř 500 barmských představitelů, vyprší 30. dubna. EU již letos zrušila zákaz cest do Unie více než 80 vysokým barmským politikům, včetně prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy