USA zvažují vyslání diplomatů do Íránu. Teherán je pro

Roman Gazdík
3. 7. 2008 11:03
Vojenský úder by podle armádního šéfa nebyl vhodný

New York - Teherán připustil, že by v Íránu mohli působit američtí diplomaté. Bylo by to vůbec poprvé od íránské revoluce roku 1979.

Šlo by o takzvanou "zájmovou sekci", jakou mají Spojené státy například na Kubě. Tímto způsobem se udržují kontakty mezi zeměmi, které spolu nemají diplomatické styky.

"Kontakty mezi Íránci a americkými občany by byly užitečným krokem pro lepší porozumění mezi těmito dvěma národy," citovala íránského ministra zahraničí Manúčehra Mottakího agentura Islamic Republic News Agency.

Americká zájmová sekce by se nacházela na pákistánské ambasádě. Íránská zájmová sekce již na pákistánském velvyslanectví ve Washingtonu existuje.

Diplomatickým prostředníkem mezi USA a Íránem je teď v Teheránu Švýcarsko.

CNN však s odvoláním na zdroje z ministerstva zahraničí USA uvedla, že se otázka umístění amerických diplomatů v Teheránu zatím nachází v "počátečním stadiu".

Šéf íránské diplomacie Mottakí proti diplomatickým kontaktům nic nenamítá.
Šéf íránské diplomacie Mottakí proti diplomatickým kontaktům nic nenamítá. | Foto: Aktuálně.cz

Zastaví Írán centrifugy?

Americko-íránské námluvy přicházejí ve stejné době, kdy íránská média přinesla zprávu o tom, že Teherán zvažuje na čas přerušit obohacování uranu, které se děje v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Íránské centrifugy by se výměnou za balíček ekonomických a politických iniciativ plus bezpečnostních záruk mohly zastavit na šest týdnů, během kterých by se o věci dále jednalo.

Dalším krokem "pasodoble" mezi státy, jejichž vztahy se desítky let pohybují na bodu mrazu, je íránský návrh zavést přímé lety mezi Teheránem a New Yorkem a více spolupracovat ve sportu a vědě.

"Chceme, aby více Íránců navštěvovalo Spojené státy," citovala CNN americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou.

"Máme zájem na tom, abychom měli v USA íránské umělce a americké sportovce zase v Íránu. Jsme rozhodnuti najít způsoby, jak se k íránským občanům přiblížit."

Americká armáda proti útoku

Ve stejnou dobu ale americký list New Yorker přinesl zprávu, že Kongres uvolnil na konci minulého roku na tajné operace v Íránu, určené k destabilizaci jeho režimu, "až 400 milionů dolarů".

Že se však Bushova administrativa vojenskému útoku na Írán spíše vzdaluje, dosvědčuje středeční prohlášení předsedy sboru náčelníků štábů Mikea Mullena, který před takovým útokem varoval.

Podle něj by byl "extrémně stresující a náročný, s dopady, které by bylo obtížné odhadnout".

"Je to velmi nestabilní část světa a nepotřebuji, aby byla ještě nestabilnější," citovala BBC nejvyššího amerického vojenského velitele.

Po několika podobných prohlášeních musel přitom nedávno rezignovat šéf Velitelství střed (Centcom) William Fallon, zodpovědný za operace na Blízkém východě, ve východní Africe a střední Asii.

Čtěte také: Velitel armády USA v Iráku a Afghánistánu rezignoval

 

Právě se děje

Další zprávy