Velitel armády USA v Iráku a Afghánistánu rezignoval

gaz
12. 3. 2008 9:40
Za odstoupením stojí rozpory s Bushem ohledně Íránu
William Fallon
William Fallon | Foto: Reuters

Washington - Jeden z nejvyšších velitelů americké armády, admirál William Fallon, podal demisi.

Podle amerického tisku za tím stojí neshody s Bushovou administrativou ohledně tvrdého postoje vůči Íránu.

William Fallon byl hlavou tzv. velitelství Střed (CENTCOM), které je zodpovědné za operace ve východní Africe, střední Asii a na Blízkém východě. A tedy také za Irák a Afghánistán.

Čtěte také: Světová veřejnost je vůči Íránu vstřícnější než OSN

Fallon mezi Bushem a válkou

Otázku rozdílného postoje k Íránu u Fallona a Bushe rozvířil článek časopisu Esquire, který admirála popsal jako "nejsilnějšího muže stojícího mezi Bushovou administrativou a válkou s Íránem".

"Ačkoliv nevěřím, že zde byly nějaké rozdíly ohledně cílů naší politiky v zóně, za kterou velitelství Střed zodpovídá, pouhé vnímání, že zde jsou, mi dělá problémy efektivně tam sloužit americkým zájmům," stojí diplomaticky v oficiálním Fallonově prohlášení, které ke své rezignaci vydal.

"Nemyslím si, že by zde vůbec byly nějaké rozdíly," komentoval situaci podle BBC americký ministr obrany Robert Gates.

Jinak ovšem smýšlejí někteří vojáci a přední demokraté.

Umlčet nesouhlasné hlasy

"Hádal se s (šéfem operací v Iráku, generálem Davidem) Petraeusem o každičký krok, měl nerealistické požadavky a chtěl práci nad rámec povinností," prozradil listu Los Angeles Times nejmenovaný úředník Pentagonu. "Neshazoval tím jen Petraeuse, ale podkopával i prezidentovu politiku."

Podle šéfa demokratické většiny v Senátu Harryho Reida je Fallonův odchod dalším důkazem toho, že Bushova vláda umlčuje "upřímné a nebojácně otevřené hlasy expertů".

Kandidátka na prezidentskou nominaci Hillary Clintonová o generálovi prohlásila, že byl "hlasem rozumu v administrativě, která proti Íránu používala ohnivou rétoriku".

 

Právě se děje

Další zprávy