EU schválila nové sankce vůči Íránu. Kvůli jádru

Red Zah, Reuters
23. 6. 2008 15:23
Sedmadvacítce vadí program Íránu na obohacování uranu

Lucemburk - Evropská unie dnes schválila nové sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu.

Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele sedmadvacítky.

Uvalení nových sankcí coby trest za nespolupráci íránské strany bylo na seznamu návrhů, jimiž se dnes v Lucemburku na svém pravidelném zasedání zabývali ministři zahraničí členských zemí EU.

Sankce finančního i diplomatického (omezení víz) rázu by se měly dotknout firem i jednotlivců, kteří jsou podle Západu napojeni na íránský jaderný a balistický program. Jejich seznam by měl být zveřejněn v úterý. Už teď se ale ví, že mezi podniky nechybí ani největší íránský peněžní ústav, Bank Melli.

Ke zpřísnění sankcí vůči Íránu dochází nedlouho poté, co zástupci šesti světových mocností (USA, Číny, Ruska, Francie, Británie a Německa) předložily Teheránu balíček kompromisních návrhů a obchodních pobídek, který měl dosáhnout řešení sporu diplomatickou cestou.

Čtěte více: Írán: Na jaderný program si sahat nenecháme

Nabídka ze strany pětice stálých členů rady bezpečnosti OSN a Německa zahrnovala spolupráci v oblasti civilního využití jaderné energie, požadovala však po Íránu, aby přerušil obohacování uranu.

Teherán na nabídku dosud oficiálně neodpověděl, hned zkraje dal ale najevo, že jakýkoli požadavek na ukončení citlivých částí jeho jaderného programu je pro něj nepřípustný

Západ se obává, že se Írán snaží zkonstruovat jadernou zbraň. Teherán to popírá, trvá ale na tom, že má právo rozvíjet vlastní jaderný program stejně jako ostatní země včetně západních mocností.


 

 

Právě se děje

před 34 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy