USA v krizi: Začíná pohřeb slavných bank a firem

Martin Novák Martin Novák
16. 9. 2008 14:20
Tentokrát to bude drsné, předvídá Washington Post
Foto: Reuters

New York - Syn obchodníka s dobytkem Henry Lehmann se přistěhoval do Ameriky z Bavorska v polovině devatenáctého století.

Začal obchodovat s bavlnou a se dvěma svými bratry otevřel první sídlo banky Lehman Brothers na newyorském Manhattanu už v roce 1858.

Firma přečkala občanskou válku, velkou krizi na konci dvacátých let minulého století a vyrostla v jednu z největších investičních bank světa.

Příběh ale vzal krutý konec o minulém víkendu.

Přízrak roku 1929 

Jedna z nejstarších amerických finančních institucí ohlásila bankrot, a její jméno tak už bude navždy spojeno s nástupem krize, kterou mnozí ekonomové a stejně tak kandidát na prezidenta Barack Obama označují za nejhorší období od tzv. Velké deprese v roce 1929.

Chlapec před sídlem pobočky Lehman Brothers v Tokiu.
Chlapec před sídlem pobočky Lehman Brothers v Tokiu. | Foto: Reuters

Ta začala propadem akcií na newyorské burze v říjnu 1929 a zasáhla téměř celý svět. Krachem bank a firem, snižováním výroby, růstem nezaměstnanosti.

Současná panika také připomíná období ropného šoku na začátku sedmdesátých let, kdy ekonomiku USA a západoevropských zemí na čas zasáhlo arabské ropné embargo a prudké zvýšení cen ropy. 

Americké burzy jsou na tom každopádně nejhůře od září 2001 a svět má strach, že problémy z Ameriky se budou hvězdicovitě šířit po celé planetě.

Je nejhůře od 11. září

Dow Jonesův index zaznamenal v pondělí rekordní pokles, největší od teroristických útoků 11. září 2001. Už v pondělí padaly kromě amerických i evropské trhy.

Foto: Aktuálně.cz
Ekonom Tomáš Sedláček:
Co se děje s americkými bankami a jaký to bude mít dopad na nás?

Manhattanské sídlo Lehman Brothers se rázem stalo turistickou atrakcí, lidé si ho chodí fotografovat.

Zaměstnanci zkrachovalého podniku odnášejí pryč kufry a krabice, před vchodem hlídá policie. Podle New York Times dotváří kolorit muž, který mává rudým praporem a křičí "kapitalistický pořádek se hroutí a kolabuje".

V pondělí se nejen do nového rána, ale i do nové doby probudili i zaměstnanci další investiční banky, Merrill Lynch. Změnili totiž majitele: banku v kritické situaci zachránila koupí Bank of America.

I s Merrill Lunch odešel kus historie amerického kapitalismu. Banka fungovala už od roku 1914 a ve třicátých letech minulého století vlastnila třetí největší řetězec potravinových obchodů na kontinentě.

Hrozba se vznáší i nad velkou pojišťovnou American International Group AIG, která má více než sedmdesát milionů klientů ve 130 zemích světa.

V těžké chvíli spoléhá na podporu Americké centrální banky (Fed) i vlády. Od Fedu chce půjčku 40 miliard dolarů.

Volby budou o ekonomice

"Není tajemstvím, že pojišťovna se na Fed i na nás obrátila s otázkou, co pro ni můžeme udělat," řekl guvernér státu New York David Paterson.

Poslední vývoj podle amerických médií ukazuje, že ekonomika bude nakonec hlavním tématem listopadových prezidentských voleb.

Foto: Reuters

Obama i McCain hovoří o vážné krizi. Podle republikánského kandidáta je ale americká ekonomika "v základech silná".

Podle Obamy takové tvrzení dokazuje, že jeho republikánský soupeř je "úplně mimo" v ekonomických otázkách.

Demokrat tvrdí, že vinu na vzniklé situace nese jak Wall Street, tak i Bílý dům.

Získá Obama, nebo McCain? Více v analýze

"Jsme uprostřed hluboké, temné krize. Hned tak neskončí, tentokrát to bude drsné," předpověděl v listu Washington Post finanční analytik Barry Ritholtz.

Pozitivem americké krize je razantní snížení cen ropy. Očekává se totiž, že poptávka po ní poklesne, a proto jdou dolů i ceny. Barel ropy Brent se dnes prodával už pouze za 89,90 dolaru.
 

 

Právě se děje

Další zprávy