USA už volí, na vítěze ale mohou čekat jako Afghánci

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
25. 10. 2010 23:35
Až třetina Američanů volí na dálku poštou, jejich hlasy mohou rozhodnout
Barack Obama křižuje Amerikou a vyzývá své příznivce, aby šli volit. Černí Američané ho podle prvních čísel poslouchají
Barack Obama křižuje Amerikou a vyzývá své příznivce, aby šli volit. Černí Američané ho podle prvních čísel poslouchají | Foto: Reuters

Washington - Ve Spojených státech se volební místnosti otevřou až příští úterý 2. listopadu. Velká část Američanů, odhadem až několik milionů, už přesto svého volebního práva využila. Počítá se, že do volebních místností nevyrazí svůj hlas odevzdat zhruba třetina voličů v USA. Využijí místo toho možnosti hlasovat dopředu či na dálku poštou.

Tento komfort pro voliče může pro Ameriku znamenat značné bolení hlavy.

Voliči mají v některých státech šanci poslat své hlasy zásilkou, která ponese poštovní razítko s datem voleb, tedy 2. listopadu. Jejich hlasy se tak začnou sčítat dva až tři dny po volbách. V případě zásilek posílaných třeba z Evropy dokonce ještě později.

A jelikož řadu soubojů, ať už o Sněmovnu reprezentantů či Senát, budou rozhodovat jen stovky hlasů, lístky zaslané poštou mohou hravě volby rozhodnout.

Bude vítěz znám až po týdnu?

Na volby na dálku spoléhá řada států, nejvíc ty na západním pobřeží USA. Například Oregon přijímá hlasovací lístky pouze poštou, ve státě Washington volí poštou naprostá většina lidí. Kolem poloviny lidí využívá této možnosti také v Arizoně či Coloradu. Ve všech těchto státech je řada obvodů, kde vedou republikáni a demokraté kandidující do sněmovny naprosto vyrovnané souboje.

Demokraté přitom tvrdí, že boj o většinu v dolní komoře Kongresu bude zcela vyrovnaný a že se jim nakonec většinu podaří o pár křesel udržet. Pokud mají pravdu, pak Amerika ještě pět dní po volbách nemusí tušit, kdo vlastně volby vyhrál, neboť se bude čekat na sečtení poštou zaslaných hlasů.

"V samotný volební den sečteme pouze kolem šedesáti procent hlasů, zbytek bude teprve na cestě," odhadl pro deník New York Times situaci ve státě Washington mluvčího tamního státního tajemníka David Ammons.

Podle Ammonse je zkušenost taková, že lístky zaslané na poslední chvíli zásadním způsobem nevychýlí poměr daný na počátku sčítání, pokud však oba kandidáty dělí rozdíl jednoho či dvou procent, mohou rozhodnout.

Obama to tuší

Právě ve Washingtonu se kromě tří vyrovnaných sněmovních duelů odehrává i zcela vyrovnaný souboj o senátní křeslo, které dosud patří demokratce Patty Murrayové. Předvolební průzkumy ukazují jeden týden v těsném vedení ji, další týden má lehce navíc její republikánský vyzyvatel Dino Rossi.

Že právě jejich měření sil může rozhodnout, zda se republikáni dotknou většiny v Senátu, dokládá i to, že si stát pro svou návštěvu vybral v rámci závěrečného finiše kampaně i prezident Barack Obama.

Pokud bude výsledek tak těsný, že bude ze zákona třeba přepočet hlasů, může se odpověď na otázku, kdo vyhrál, odložit i o několik týdnů.

Demokraté u voleb ve větším počtu, než se čekalo

Dosavadní průběh předčasného hlasování dává naději demokratům. Místní volební komise pochopitelně nezveřejňují dopředu výsledky, oznamují však, čí voliči hlasy odevzdali. Lidé v USA při registraci k volbám uvádějí, zda jsou republikáni, demokraté, nebo nezávislí.

Údaje, které zatím přišly ze států, kde už se hlasuje, přitom ukazují na vyšší účast demokratických voličů, než s jakou se počítalo.

Poměr mezi hlasujícími demokraty a republikány je přibližně stejný jako při volbách před čtyřmi lety, kdy uspěli demokraté a získali zpět většinu v Kongresu. Mezi Afroameričany je údajně účast dokonce vyšší, na jejich mobilizaci se přitom Obama osobně v posledních týdnech soustředí.

Za hlavní problém demokratů bývá v letošních volbách označována právě netečnost jejich voličů. Ti, zklamaní dosavadním působením Baracka Obamy v úřadu prezidenta, nemusejí k volbám vůbec přijít.

Jak hlasují nezávislí?

Republikáni dosavadní údaje o předčasném hlasování relativizují poukazem na to, že nezávislí voliči, kteří v předchozích volbách hlasovali většinou pro demokraty, mohou letos masivně podpořit republikány. Předvolební průzkumy tento trend naznačují.

Demokraté se na strategii počítající s předčasným hlasováním soustředili na rozdíl od republikánů už při dvou předchozích volbách. Strany mají k dispozici seznamy voličů, kteří si zažádali o zaslání hlasovacího lístku poštou, mohou se tak na ně zaměřit se svou agitací a dosáhnout toho, že svůj hlas skutečně pošlou, a to nejlépe jim.

Spory se mezi experty vedou o to, zda možnost hlasovat dopředu a poštou vede k vyšší volební účasti. Někteří tvrdí, že pohodlnost odeslání lístku poštou přiměje hlasovat i ty, kteří by se do volební místnosti neobtěžovali.

Jiní jsou skeptičtější. Tvrdí, že voličům stejně zůstává povinnost jít se k volbám osobně zaregistrovat, což řadu lidí odradí. Strany navíc kvůli rozložení hlasování v čase oslabily závěrečný finiš přesvědčovací kampaně, což může mít dokonce negativní vliv na volební účast.

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

Další zprávy