Chtějí vládnout USA. Nemají šéfa a jsou jako mozilla

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
7. 10. 2010 14:10
Jak se v USA organizuje hnutí čajového dýchánku a kdo za ním stojí?
Zastavte socialismus, Zastavte Obamu říkají symbolické pytlíky s čajem, které se prodávaly jako suvenýry na setkání příznivců hnutí čajového dýchánku v Michiganu.
Zastavte socialismus, Zastavte Obamu říkají symbolické pytlíky s čajem, které se prodávaly jako suvenýry na setkání příznivců hnutí čajového dýchánku v Michiganu. | Foto: Reuters

Washington - Když se nyní v říjnu chtěli sejít na celonárodním kongresu v Las Vegas, museli své jednání zrušit. S těžko uvěřitelným zdůvodněním, že vstupenky na akci se neprodávaly dobře.

Neexistuje nikdo jako předseda, ani nic jako výkonný výbor. Zástupci dvou stovek místních sdružení sympatizantů se domlouvají na dálku: každé pondělí večer uspořádají telefonickou konferenci.

Tak vypadá organizace hnutí čajového dýchánku, politické síly, která může zásadním způsobem ovlivnit výsledek blížících se voleb v USA a získat po nich významnou moc.

Stoupenci hnutí čajového dýchánku se sešli na demonstraci v Arizoně. Chtějí zabránit zvolení těch kandidátů do Kongresu, kteří hlasovali pro zvýšení vládních výdajů.
Stoupenci hnutí čajového dýchánku se sešli na demonstraci v Arizoně. Chtějí zabránit zvolení těch kandidátů do Kongresu, kteří hlasovali pro zvýšení vládních výdajů. | Foto: Reuters
Čtěte 1. díl seriálu o Tea Party: Amerika zažívá hodně divoký dýchánek a děsí se otroctví

Jak vznikla první buňka

Hnutí, které může mít po Novém roce v ideálním případě v Senátu až kolem desítky zástupců, se dál organizuje způsobem odkazujícím věrně k živelnému způsobu, jakým vzniklo.

Jedna z prvních "čajových" buněk vznikla v dubnu 2009 ve Philadelphii z iniciativy dvou matek v domácnosti. Své místní sdružení nazvaly "Patriotky od kuchyňského stolu" a s pomocí mailu a sociálních sítí postupně vybudovaly celou sérii podobně smýšlejících skupin lidí, které se začaly pravidelně scházet a diskutovat o politice.

Proč Tea Party?

  • hnutí svým názvem odkazuje na historickou událost z roku 1773, která stála u zrodu americké revoluce a Spojených států: kolonisté tehdy na protest proti clům uvaleným Velkou Británii naházeli v Bostonu čaj do řeky
  • komentátor televize CNBC Rick Santelli 19. února 2009 rozcupoval na ploše chicagské burzy ekonomickou politiku prezidenta Obamy a vyzval, aby v rámci chicagského čajového dýchánku byly finanční deriváty naházeny do jezera

Co je Tea Party?

  • seskupení různě velkých, na sobě více méně nezávislých uskupení
  • jejich pojítkem je odpor k rostoucí úloze federální vlády v americké ekonomice a odpor k politice prezidenta Obamy

Kdo jsou stoupenci Tea Party?

  • konzervativně smýšlející Američané, nespokojení s politickým vývojem v zemi
  • osmdesát procent z nich se zároveň označuje za republikány

Tea Party a letošní volby

  • kandidáti podporovaní hnutím vyhráli v řadě republikánských primárek
  • šanci na zvolení do Senátu mají kandidáti Tea Party například na Floridě, na Aljašce, v Kentucky, Nevadě, Coloradu, Wisconsinu či Connecticutu
  • demokraté se snaží kandidáty Tea Party vykreslit jako extrémisty a odradit tak od nich středové voliče, resp. vystrašit stoupence Demokratické strany tak, aby přišli k volbám
  • ačkoli někteří z kandidátů Tea Party byli příliš extrémní i pro vedení republikánů, strana z nadšení lidí spojených s Tea Party těží: republikánských primárek se letos účastnil rekordní počet voličů

Hlavní témata? Typicky "teapartyovská". Osmisetmiliardový balíček na podporu ekonomiky prosazený prezidentem Obamou, jeho rozhodnutí zachránit pomocí státních peněz automobilky či poskytnout pomoc velkým bankovním ústavům.

Pro a proti

Neexistence jakékoli centrální řídící struktury je nejen zvláštností Tea Party, ale zároveň také nejslabší a nejsilnější stránkou hnutí.

Neustálý vnitřní konflikt přerůstající často i do osobní roviny, šance pro každého podivína k hnutí se přihlásit a nemožnost říct se zárukou, za co přesně se hnutí bere a co budou jeho kandidáti prosazovat po zvolení na straně jedné. Schopnost přilákat nejrůznější skupiny voličů projektující si do Tea Party svá přání, spolu s vtažením zástupců široké veřejnosti do politiky, aniž by měli pocit, že se z nich stávají straníci, a využití dobrovolnického nadšení na straně druhé.

"Ve skutečnosti jde o rozličné skupiny s odlišnými prioritami. Některé jsou početné, jiné malé, všechny jsou však hnány zlobou a ambicí svrhnout současný politický establishment. Některé části hnutí jsou principiálně nezávislé a útočí na demokraty i republikány. Jiné jsou spíše odnožemi Republikánské strany," charakterizoval nedávno současnou podobu Tea Party deník Washington Post.

Tea Party jako Mozilla

Sami aktivisté si při popisování toho, jak hnutí funguje, pomáhají i termíny ze světa internetových technologií. Mark Meckler tak například připodobnil pro National Journal Tea Party k programům, které vznikají na principu open source. "Kdokoli může upravit kód, v konečném součtu je pak hnutí tím nejlepším dosažitelným," vysvětlil Meckler.

Hnutí si sice až křečovitě střeží čistotu své neorganizované panenské struktury, jeho potenciální volební úspěch však nenechal v klidu a nečinnými řadu lidí, kteří mají své legitimní politické zájmy, v nichž jim může být Kongres jako vrcholný legislativní orgán ku pomoci.

Špičkoví kandidáti Tea Party, jejich kampaně i místní sdružení hnutí jsou příjemci rozsáhlé finanční pomoci, jejíž původ není v řadě případů třeba nijak prokazovat.

Peníze jen tečou

Nejvyšší soud na začátku letošního roku v průlomovém verdiktu rozhodl, že soukromé korporace, ale třeba také odbory mohou volně podporovat politické kandidáty. Jakákoli omezení označil za omezení svobody projevu.

Demokraté přiznávají, že byli daleko pomalejší než republikáni v reakci na tuto důležitou změnu. Na republikánské straně vznikla řada neziskových organizací, které si sbírání takových příspěvků vzaly na starost. Výhodou neziskového statusu je to, že takové společnosti nemusí zveřejňovat, od koho peníze pocházejí a dárci tak zůstávají anonymní.

Bushův mozek hlásí návrat

Jednu z takových společností založil i Karl Rove, hlavní politický poradce bývalého prezidenta George Bushe, který vedl obě jeho úspěšné kampaně za zvolení hlavou státu. Jeho firmě Americké křižovatky se podařilo vybrat už přes 30 milionů dolarů, dalších dvacet ještě do voleb plánuje.

Hnutí čajového dýchanku však není pouze příjemcem "velkých" peněz. Statistiky ukazují, že se republikánům díky němu podařilo letos vyrovnat demokratům i v drobných příspěvcích, tedy věci, kterou mistrně ovládl v prezidentské kampani před dvěma lety Barack Obama.

Podle televize ABC jsou kandidáti podporování Tea Party na samé špici seznamu příjemců peněz od drobných dárců. Federální volební komise přitom zveřejnila, že ze 731 milionů, které byly dosud vybrány na kampaň pro volby do Sněmovny reprezentantů, pochází minimálně desetina z příspěvků menších než 200 dolarů.

Aplikace pro iPhone

Na co peníze směřují?

Na vybavení velmi elementární: třeba "Patriotky od kuchyňského stolu" už se nescházejí po domácnostech, ale disponují rozsáhlými kancelářskými prostorami. Na věci triviální, jako jsou plakáty a předvolební propagační materiály vůbec.

Ale také na moderní technologie, třeba aplikaci pro iPhone. Ta bude s pomocí navigace GPS řídit pohyb dobrovolníků, kteří budou v čase zbývajícím do voleb obcházet domovy potenciálních voličů a přesvědčovat je, aby přišli hlasovat. Aplikace bude zpracovávat data online, čímž se dosáhne maximální efektivity práce dobrovolníků a rovněž maximálního efektu na volební účast.

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

Další zprávy