Obamův paradox: Kvůli volbám vytáhl v kampani svou rasu

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
22. 10. 2010 7:00
Prezident a jeho Demokratická strana potřebují dostat k volbám co nejvíc Afroameričanů
Barack Obama se pokouší v předvolební kampani oživit něco z nadšení davů, které provázelo jeho kampaň za zvolení prezidentem v roce 2008
Barack Obama se pokouší v předvolební kampani oživit něco z nadšení davů, které provázelo jeho kampaň za zvolení prezidentem v roce 2008 | Foto: Reuters

Washington - Prezident Obama se závěrečným finišem pokouší omezit škody hrozící jeho Demokratické straně v kongresových volbách 2. listopadu. Uchyluje se při tom ke strategii, která je převrácenou verzí té, již zvolil před dvěma lety, kdy usiloval o Bílý dům.

Obama si tehdy dával velmi intenzívně záležet na tom, aby nebyl vnímán jako "černošský" kandidát, svou rasu v průběhu celé kampaně důsledně upozaďoval. Nyní se naopak rasový apel na afroamerické voliče stal klíčovou položkou volební propagace v posledních dvou týdnech před volbami.

Z pohledu předvolební aritmetiky jde o logické rozhodnutí.

Aby demokraté předešli drtivé výhře republikánů, potřebují dát aspoň zčásti dohromady voličskou koalici, která před dvěma lety vynesla Obamu do funkce prezidenta. Klíčovou skupinou jsou právě černí Američané. Jako jediní totiž ve vztahu k prezidentovi nijak neochladli.

Mí černoši mi rozumějí

Obama si podle průzkumu Gallupova úřadu udržuje podporu 88 procent Afroameričanů, což je stejné množství jako v lednu 2009, tedy na samém začátku jeho funkčního období. Pro srovnání: podpora Obamy mezi hispánci, kteří byli další klíčovou voličskou skupinou před dvěma lety, poklesla o dvacet procent a je nyní jen těsně nad 50 procenty.

Pro prezidenta a jeho Demokratickou stranu tak jsou černoši fakticky "voličstvem poslední záchrany". Pokud se je podaří 2. listopadu dostat k volbám, mohou jejich hlasy zvrátit celou řadu vyrovnaných soubojů, ať už v Senátu či Sněmovně reprezentantů.

Problém spočívá v tom, že právě Afroameričané obvykle hlasování v kongresových volbách, které nedoprovází zároveň výběr nového prezidenta, ignorují.

Spoty hrající na city

Obamovi političtí stratégové se proto rozhodli zahrát černošské části populace na city. Ve spotech, které jsou cílené přímo na ni, se výslovně uvádí, že USA si před dvěma lety zvolily prvního afroamerického prezidenta, který teď potřebuje pomoct, neboť se proti němu spojila politická opozice.

Prezident Barack Obama se rozhodl zapojit do kampaně i svoji ženu Michelle, která se v USA těší daleko větší popularitě než on sám.
Prezident Barack Obama se rozhodl zapojit do kampaně i svoji ženu Michelle, která se v USA těší daleko větší popularitě než on sám. | Foto: Reuters

Ve vztahu k černošské Americe tak Obamova administrativa volí opačnou strategii než ke společnosti jako celku. Zatímco obecně se snaží prezidenta a jeho politiku držet vzhledem k jeho klesající popularitě stranou zájmu voličů a jako hlavní téma zdůrazňovat výběr mezi konkrétními místními kandidáty demokratů a republikánů, před černochy je tomu přesně naopak.

Otázkou, kterou zodpoví až samotné volby, je, zda bude možné černé Američany k hlasování přimět, když prezident Obama sám není na kandidátní listině. Demokraté navíc čelí ještě jedné výzvě: jak nalákat dostatečně Afroameričanů, přitom však neodradit bělošskou populaci, která tvoří tradičně největší část voličstva kongresových voleb uprostřed prezidentského období.

Desetkrát tolik co dříve

Demokraté na kampaň vyčlenili tři miliony dolarů. Je to desetinásobek toho, co na přesvědčovaní černochů vynaložili před čtyřmi lety, kdy po letech ovládli Kongres.  Spoty se vysílají v černošských rádiích i televizních stanicích.

Prezident Obama se však na Afroameričany obrací specificky i při svém křižování Amerikou, jemuž věnuje velkou část z posledních třech předvolebních týdnů. "Myslí si o vás, že když nejsem na kandidátce, že nepřijdete. Dokažte, že se mýlí," burcoval Obama při nedávném mítynku ve Philadelphii.

Dobrou zprávu pro demokraty přinesl průzkum, který si nechal udělat deník Washington Post.

Čtyři pětiny Afroameričanů v něm odpověděli, že mají o letošní volby stejný zájem jako před dvěma lety o ty prezidentské. Pokud by se tento zájem přeměnil druhého listopadu v odevzdání hlasů, mohou se předvolební průzkumy, které předvídají vítězství republikánů, ukázat jako mylné. Počítají totiž na základě historických zkušeností s nižší účastí černochů.

Černí Američané byli obzvláště zasaženi důsledky recese, z níž se USA jen pomalu vzpamatovávají. Nezaměstnanost mezi Afroameričany činí 16 procent, zatímco celoamerický poměr je 9,6 procenta.

Také republikáni se letos pokoušejí oslovit černošskou populaci. Postavili v kongresových volbách 14 afroamerických kandidátů. V čele národního výboru Republikánské strany navíc stojí Michael Steele, který je rovněž černé pleti.

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

Další zprávy