Washington - Spojené státy uvalily kvůli porušování lidských práv a korupci sankce na 52 cizinců a zahraničních subjektů. Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo financí, které sankční seznam spravuje.
Na seznamu osob, které nově nesmějí do USA a jejichž případný majetek v USA byl zablokován, jsou například syn ruského generálního prokurátora Jurije Čajky Artěm, barmský generál Maun Maun Sou nebo někdejší gambijský prezident Yahya Jammeh.
Zahraniční agentury v případě barmského generála poznamenaly, že je to první odvetná akce proti Barmě za posledních pět let, kdy se vzájemné diplomatické vztahy značně zlepšily.
Generál byl donedávna zodpovědný za vojenské operace v Arakanském státě na severozápadě Barmy, kde žije muslimská menšina Rohingů.
K synovi ruského generálního prokurátora americké ministerstvo financí v tiskové zprávě uvedlo, že zneužívá otcovo postavení k získávání lukrativních státních zakázek a zastrašování svých podnikatelských konkurentů.
Jammehovi, který se k moci dostal v roce 1994 pučem a který byl po loňských prohraných volbách nucen odstoupit, Spojené státy vyčítají porušování lidských práv a korupci. Někdejšímu prezidentovi, který se uchýlil do exilu, již dříve zmrazily majetek i gambijské úřady.
Mezi sankcionovanými je také například Srb Slobodan Tešič, který je považován za jednoho z největších dealerů zbraní a munice na Balkáně. Kvůli vývozu zbraní do Libérie byl zařazen i na sankční seznam OSN.
Spojené státy aktualizovaly svůj sankční seznam také ve středu, kdy Washington zakázal vstup do země pěti dalším ruským občanům. Byl mezi nimi i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.