Trump k hlasování o Jeruzalému v OSN: Kdo bude proti nám, nemůže už počítat s našimi penězi

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2017 23:36
Valné shromáždění OSN na čtvrtek svolalo mimořádné zasedání kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. USA hodlají hlasování o Jeruzalému pečlivě sledovat. Země, které budou hlasovat proti Spojeným státům, nemohou prý počítat s další americkou pomocí.
Donald Trump: Tyto státy si od nás berou peníze, a pak hlasují proti nám. Sledujeme hlasování. Ať hlasují proti nám, hodně ušetříme.
Donald Trump: Tyto státy si od nás berou peníze, a pak hlasují proti nám. Sledujeme hlasování. Ať hlasují proti nám, hodně ušetříme. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy budou pečlivě sledovat očekávané čtvrteční hlasování o Jeruzalému ve Valném shromáždění OSN a zaznamenají státy, které budou hlasovat proti americkému rozhodnutí. Oznámila to americká zástupkyně při OSN Nikki Haleyová. VS OSN na čtvrtek svolalo mimořádné zasedání kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

V Radě bezpečnosti OSN neprošla kvůli americkému vetu rezoluce navržená Egyptem a Palestinci. Rezoluce případně přijatá Valným shromážděním nebude závazná. Návrh jejího textu má americké rozhodnutí odmítnout.

Haleyová v úterý na Twitteru napsala, že po Spojených státech se stále chce, "aby dělaly a dávaly více". "A když učiníme rozhodnutí a prosadíme vůli občanů o tom, kam umístíme SVÉ velvyslanectví, neočekáváme, že se proti nám postaví ti, jimž jsme pomohli," napsala diplomatka.

K problému se ve středu ve stejném smyslu vyslovil i sám Trump. Na schůzi vlády ve Washingtonu novinářům řekl, že státy podporující protiamerickou rezoluci přijdou o finanční podporu USA. "Tyto státy si od nás berou peníze, a pak hlasují proti nám. Sledujeme hlasování. Ať hlasují proti nám, hodně ušetříme. Je nám to jedno," řekl prezident podle agentury AP.

Trump v prosinci vydal pokyn, aby ministerstvo zahraničí začalo připravovat přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což je v rozporu s praxí minulých administrativ a také s názorem většiny zemí. Status Jeruzaléma má vzejít z dohody o palestinské státnosti.

"Prezident bude toto hlasování sledovat a požádal, abych informovala o těch, kdo budou hlasovat proti nám. Děkuji, že to berete v úvahu, neváhejte se obrátit na mne nebo na můj tým," napsala Haleyová v dopise, který rozeslala zástupcům členských zemí OSN. Očekává se, že většina jich rezoluci o odmítnutí Trumpova rozhodnutí podpoří.

Video: Jeruzalém? Máme právo si vybrat hlavní město. Trump nás přiblížil k míru, říká izraelský velvyslanec

Jeruzalém je centrem židovského světa tři tisíce let, říká izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy