Američanka porodila dítě "o rok mladší", než je ona sama. Embryo bylo zmrazeno před 25 lety

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
20. 12. 2017 15:32
Ve Spojených státech se v listopadu narodilo dítě z embrya, které bylo zmrazeno rekordních 25 let. Matce Tině Gibsonové je nyní 26 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - V listopadu se v americkém státě Tennessee narodilo dítě z vůbec nejdéle zmrazeného lidského embrya. Ve středu o tom informovala stanice CNN.

Embryo bylo zmrazeno už před 25 lety. Matce dítěte Tině Gibsonové je nyní 26 let.

Dívku Emmu porodila 25. listopadu za přítomnosti ředitele národního dárcovského centra embryí Jeffreyho Keenana.

Emminy rodiče Tinu a Benjamina Gibsonovy překvapilo, když se dověděli o stáří embrya. "Prostě jsem chtěla dítě, je mi jedno, jestli jde o světový rekord, nebo ne," řekla žena.

Embryo bylo rozmrazeno v laboratoři vedené Carol Sommerfeltovou, která považuje narození Emmy za úspěch, protože se ukazuje, jak dlouho mohou embrya zůstat zmrazena. Dosud nejstarší embryo, ze kterého se narodilo dítě, bylo staré 20 let.

Embryo daroval v roce 1992 anonymní pár, jenž chtěl pomoci lidem, kteří by nemohli počít dítě přirozenou cestou. Těmto embryím se říká "snowbabies" neboli "zmrazené děti".

Emma při narození vážila tři kilogramy a měřila přes půl metru. "Jsme vděční a obdaření. Je pro nás vzácným vánočním dárkem," řekla matka. Otec Benjamin, jemuž je 33 let, řekl, že se do dítěte zamiloval hned, jak přišlo na svět.

Gibsonovi se vzali před sedmi lety, Benjamin trpí cystickou fibrózou, často provázenou neplodností. Vzali si do péče několik dětí a mysleli si, že budou nějaké dítě adoptovat. Na možnost zkusit umělé oplodnění zmrazeným embryem je upozornil Tinin otec.

 

Právě se děje

Další zprávy