USA staví v Iráku ambasádu velkou jako Vatikán

Martin Novák Martin Novák
1. 6. 2007 0:00
Největší velvyslanecví světa spolyká miliardu dolarů
Americká helikoptéra nad Bagdádem.
Americká helikoptéra nad Bagdádem. | Foto: Reuters

Bagdád - Většina ze 146 tisíc amerických vojáků sice během příštích měsíců nebo maximálně let Irák opustí, ale v centru hlavního města Bagdádu zůstanou Spojené státy viditelné.

V přísně střežené "zelené zóně" u břehů řeky Tigris, kde stával komplex prezidentských paláců Saddáma Husajna, vzniká daleko největší velvyslanectví, jaké kdy na Zemi stálo.

Bude patřit samozřejmě Spojeným státům. Rozkládá se na ploše přibližně 42 hektarů.

Šestkrát větší než OSN v New Yorku

Nový komplex v Bagdádu má rozlohu srovnatelnou s Vatikánem. Mohlo by na něm stát několik desítek větších fotbalových stadiónů.

Jízda automobilem "rozumnou" rychlostí podél jedné ze čtyř stran areálu prý trvá zhruba pět minut. Je šestkát větší než areál Organizace spojených národů v New Yorku.

Američtí vojáci v ulicích irácké metropole.
Američtí vojáci v ulicích irácké metropole. | Foto: Reuters

Cena projektu? Kongres původně schválil 592 miliónů dolarů, ale nakonec zřejmě přesáhne miliardu. A miliardu má také stát roční provoz tohoto nevídaného diplomatického kolosu.

Otevřen měl být původně už tento měsíc, ale zřejmě se tak stane až v září. Washington podrobnosti tají, dlouho se dokonce nevědělo, co se vlastně v zelené zóně staví. Iráčané zírali z okolí na pohybující se jeřáby a netušili, oč jde.

"Promiňte, nemůžeme o tom hovořit. Z bezpečnostních důvodů," řekla agentuře AP mluvčí nynějšího amerického velvyslanectví v Bagdádu Roberta Rossiová. Žádosti o fotografování ostraha odmítá.

Pryč z maringotek

Současná ambasáda se nachází rovněž v zelené zóně, v jednom z bývalých Saddámových paláců. Budova ani okolní prostory ale nestačí pojmout zhruba tisícovku zaměstnanců, někteří z nich přespávají v maringotkách nebo na chodbách.

Nové velvyslanectví má být stoprocentně nezávislé na iráckém okolí, bude samostatným ministátem ve státě. S vlastní elektrárnou, vodárnou, nákupním komplexem, zábavním centrem, školami, restauracemi, nemocnicí.

Hodiny nainstalované v jedné z místností Bílého domu ukazují i přesný čas v Bagdádu (první zprava)
Hodiny nainstalované v jedné z místností Bílého domu ukazují i přesný čas v Bagdádu (první zprava) | Foto: Reuters

Budovy jsou speciálně odolné proti otřesům a nárazům, aby je příliš nepoškodily rakety vystřelované povstalci nebo případné bombové útoky.

Ani zelená zóna totiž není zcela bezpečná. Nedávno se teroristům podařilo propašovat nálože do iráckého parlamentu a odpálit je v tamní jídelně.

Pět vstupních kontrol

Bezpečnostní opatření kolem megaambasády ale mají být výjimečná. Procházet se dovnitř bude systémem pěti kontrol, kolem dokola areálu, připomínajícího spíše vojenskou pevnost, jsou příkopy a strážní věže.

Bezpečnost je kladena na první místo: ministerstvo zahraničí přiznalo, že kvůli obavám z terorismu a násilí má problémy s náborem pracovníků pro iráckou misi.

"Letiště" v Bejrútu, osiřelý Teherán

Dosud největší americká ambasáda stojí v Pekingu, na Blízkém východě je rozsáhlé velvyslanectví i v Káhiře.

Některé diplomatické areály USA na Blízkém východě jsou vybaveny přistávacími plochami pro vrtulníky, aby bylo možné v případě ohrožení rychle evakuovat personál (například v Bejrútu).

V minulosti stála jedna z jejich největších ambasád v centru Teheránu.

Tu ale při známých událostech v roce 1979 obsadili islámští radikálové a dvaapadesát zaměstnanců drželi v zajetí celkem 444 dní. Dnes v komplexu sídlí islámská nadace napojená na vládnoucí režim, i když jsou pozemek i budovy stále majetkem USA.

 

Právě se děje

Další zprávy