Americký Senát dnes poměrem 51 ku 47 hlasům přijal návrh zákona o finančních nákladech na válku v Iráku, který stanoví březen 2008 jako termín pro odchod amerických bojových jednotek z této blízkovýchodní země.
Oznámila to agentura Reuters. Před týdnem schválila obdobnou normu také Sněmovna reprezentantů. Ta výměnou za uvolnění 124 miliard dolarů na vedení operací v Iráku a Afghánistánu požaduje, aby stažení proběhlo nejpozději do září příštího roku.
"Politické divadlo"
Prezident George Bush minulý týden na tiskové konferenci v Bílém domě označil schválení podmínky za "politické divadlo". Demokraté podle něj rezignovali na svou povinnost chránit americké vojáky, kteří momentálně nasazují své životy v zahraničí.
Bush dal kromě toho opakovaně najevo, že je připraven zákon v jeho současné podobě vetovat. To, jak předeslal, platí i pro dnes schválenou senátní předlohu.
Hlasování podle agentury Reuters představuje významné vítězství pro Demokratickou stranu, která si dala za cíl ukončit ve Spojených státech stále méně populární válku v Iráku.
"Přivedeme naše vojáky domů"
Demokraté také kritizovali lednové rozhodnutí vyslat do Iráku více než 20 tisíc dodatečných amerických vojáků.
"S tímhle zákonem dosáhneme změny. Přivedeme ty vojáky domů," prohlásil demokrat John Murtha, který za stanovení harmonogramu stahování dlouhodobě bojoval.
Ve sněmovně návrh podpořili jen dva republikáni. Podle většiny jejich spolustraníků norma přispěje k neúspěchu v Iráku a sváže ruce vojenským velitelům v této zemi sužované stále neutuchajícím násilím a nestabilitou.
"Nemáme jinou možnost než vyhrát. Pokud v Iráku neuspějeme, tak zažijeme ještě další a rychlejší nárůst radikální terorismu po celém světě," prohlásil šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner.