Američan živě: Tak jsem zažil válku v Iráku

Red Zah
19. 3. 2007 15:52
Online - S hodinovým předstihem a vybaven poznámkami a důležitými daty přišel do Aktuálně.cz Larry Flaig, Američan, který se zúčastnil irácké války.
Larry Flaig požádal redakci Aktuálně.cz o zachování anonymity jeho tváře.
Larry Flaig požádal redakci Aktuálně.cz o zachování anonymity jeho tváře. | Foto: Ondřej Besperát

Flaig byl na online rozhovor dokonale připraven. Několikrát během formulování odpovědí nahlédl do připravených poznámek, aby našel žádaný citát nebo potřebná čísla.

Fotografa Aktuálně.cz poprosil, aby ho z důvodu ochrany svého soukromí snímal pouze zezadu.

Ačkoli má českou manželku, češtinu ovládá pouze velmi omezeně. Všechny otázky položené v češtině si proto nechal přeložit a poté se pustil do sepsání odpovědí v angličtině. Redaktoři Aktuálně.cz teprve posléze odpovědi překládali zpátky do češtiny.

Aby se stihlo co nejvíc otázek, vůbec poprvé probíhal online rozhovor na dvou počítačích současně: Zatímco na jednom byla do češtiny převáděna předchozí odpověď, na druhém už Flaig formuloval reakci na další otázku.

Larry Flaig

  • má českou manželku, na aljašské univerzitě v Anchorage získal bakalářský titul z žurnalistiky.
  • Do Evropy přijel poprvé v roce 1995 jako turista, v současnosti vyučuje angličtinu.
  • První zkušenost s americkou armádou udělal jako vojín v roce 1984, až do roku 1995 byl střídavě vojákem v aktivní službě, příslušníkem Národní gardy nebo armádních rezerv.
  • Po teroristických útocích z 11. září 2001 se znovu přihlásil k rezervním jednotkám v Německu. Jako jejich příslušník byl pak na konci roku 2003 aktivován pro službu v Iráku

"Konečně!" zaradoval se Flaig, když přišlo na první otázku položenou čtenářem přímo v angličtině. U všech tazatelů dbal na to, aby jeho odpověď začínala pozdravem a oslovením, dokonce i tehdy, když bylo zřejmě, že se jedná o pouhou "chatovací" přezdívku.

Flaig do Iráku přicestoval v únoru 2004. Působil na americké základně poblíž Tikrítu, kde se staral o její základní zabezpečení jako dodávky vody či úpravy silnic.

Po půl roce byl přesunut do operační centrály, která měla na starost ochranu základny, na níž bylo rozmístěno na sedm tisíc amerických vojáků.

Jaké bylo pobývat v prostředí, kde jsou sebevražedné atentáty na denním pořádku?

"Doporučil bych vám podívat se na prvních deset minut filmu 'Zachraňte vojína Ryana' (když přistávají na plážích Normandie). A to desetkrát za sebou. Poté se podívejte třikrát na film 'Černý jestřáb sestřelen'. Můj obdiv patří Spielbergovi a novináři, který napsal knihu 'Black Hawk Down'!," popsal Flaig své zážitky.

Z Iráku se Flaig vrátil do Prahy v březnu 2005.

Foto: Reuters

Rozhovor s Larrym Flaigem čtěte ZDE:

Odpovězeno: 19. 03. | 13:10Autor: jack

Otázka: Co si myslite o tom, ze Bush sel do valky bez souhlasu OSN ?

Larry Flaig: Hello Jack, I think the scandal surrounding the "Oil for Food" program shows that the UN could not be trusted to be impartial concerning Iraq.
As well you must remember it was the UN that stopped the US from capturing Saddam in the Gulf War. Let us remember that the Korean War never ended. So how well has the UN handle North Korea?

Ahoj Jacku, skandál kolem programu "Ropa za potraviny" ukazála, že OSN není důvěryhodným partnerem,
Zároveň je třeba si uvědomit, že OSN zabránila USA, aby podnikla kroky proti Saddamovi již dříve. Uvědomme si, že Korejská válka vlastně nikdy neskončila. A jak se s tím vyrovnaly OSN?

Odpovězeno: 19. 03. | 13:13Autor: Klemix

Otázka: proč podporuješ fanatika Bushe, kterému Bůh řekl ať zaútočí na Irák?

Larry Flaig: Hello Klemix, I do not and did not support any President. I supported the basic Idea that all people deserve to be self governed and work toward their own idea of freedom.

Ahoj Klemixy, nepodporuji žádného z prezidentů a nikdy jsem nepodporoval. Podporuji pouze základní myšlenku, že každý má právo si rozhodovat o svém životě a vlastních názorech na svobodu.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:17Autor: Roman

Otázka: Dobrý den, jak se mohu, když jsem nyní civilní občan, dostat do Iráku, jako voják? Děkuji za odpověď

Larry Flaig: Hello Roman, I meet several American soldiers that were not yet American citezens yet. I would look on then Web. Good Luck and please learn english first.

Mily Romane, setkal jsem se s nekolika americkymi vojaky, kteri jeste nemeli americke obcanstvi. Byt tebou, podival bych se nejdrive po internetu. Hodne stesti a pokud mohu neco doporucit, nauc se prosim nejdriv dobre anglicky.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:22Autor: Somík

Otázka: Myslíte si že Bush udělal spravnej krok se pustit do války? Nedal jim jenom další zámiňku k teroristickým utokum na USA a ostatni státy?

Larry Flaig: Hello Somik, After September 11th, I think any President would have been forced to be pro-active with global terrorism and deal with continuing problems in the Middle east: Which I believe all western countries are responsible for since they starting pay vast amounts of money for oil 100 years ago.

Ahoj Simíku, myslím, že po 11. září by každý prezident byl tlačen k proaktivnímu jednání v otázce terorismu a přetrvávajících problémů na Blízkém východě: za které jsou zodpovědny všechny západní země, které začaly již před sto lety platit obrovské sumy za ropu z této oblasti.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:25Autor: hukel

Otázka: Co je podle Vás největší zlo na zemi?

Larry Flaig: Hello Hukel,
As a wise man said 230 years ago, "Power usually corrupts, and absolute power corrupts absolutely." Power is the most dangerous thing in the world and must be handle with a system of checks and balances.

Jak uz rekl jeden moudry muz pred 230 lety: Moc obvykle korumpuje a absolutni moc korumpuje absolutne. Moc je ta nejnebezpecnejsi vec na svete a my ji musime stale hlidat a omezovat pomoci systemu brzd a protivah.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:29Autor: jozef huna

Otázka: zdravim.jestli jste delal nekdy hlidky,tak jaky je to pocit kracet tou ulici s tim,ze nevite z ktere strany prijde nebezpeci.skuste to popsat.dekuji

Larry Flaig: Hello Jozef, After being a soldier for many years, I would suggest you watch the beginning of 'Saving Private Ryan' (when they are landing on the beaches of Normany} Watch this about 10 times in a row. Then watch "Black Hawk Down" about 3 times. I really have to give my respect to Speilberg and the journalist who wrote Black Hawk down!

Dobrý den Jozefe, poté, co jsem byl vojákem mnoho let, bych Vám doporučil podívat se na prvních deset minut filmu "Zachraňte vojína Ryana" (když přistávají na plážích Normandie). A to desetkrát za sebou. Poté se podívejte třikrát na film "Černý jestřáb sestřelen". Můj obdiv patří Spielbergovi a novináři, který napsal knihu "Black Hawk Down"!

Odpovězeno: 19. 03. | 13:30Autor: MARX.MESSERCHMITT

Otázka: Kontrolní otázka: Jakou rychlost má kulka vystřelená z pušky M-16? (V metrech za sekundu)

Larry Flaig: Hello Marx, it is about 3,200 feet per second. Divide by 3 for your answer.

Je to 3 200 stop za sekundu. Pro vase potreby musite delit zhruba tremi.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:30Autor: Phys

Otázka: Jak si udržet kondičku? :)

Larry Flaig: Sorry, I don´t understand.

Promiňte, této otázce nerozumím.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:41Autor: frisbee

Otázka: Jak hodnotite akci v Iraku zpetne: uspech, neuspech? Vedl by jiny postup k lepsimu vysledku? Jak by podle Vás vypadala mezinárodní situace nyní, kdyby se USA v Iraku vojensky neangažovaly? Diky

Larry Flaig: Hello Frisbee, I suggest you look at the history of the Cold War and the Conflict in Northern Ireland for your "what if question".

I blame the extremely LONG Cold war for the mistakes made in the first two years of the conflict in Iraq. It took way too long for the Higher headquarters to shift gears from a Cold War scenior to the modern multi dementional war.

Dobrý den Frisbee, doporučil bych vám podívat se na historii Studené války a konfliktu v Severním Irsku a dostanete odpověď na otázku "co kdyby".
Chyby, které byly udělány během prvních dvou let v Iráku, byly podle mě způsobeny extrémně DLOUHOU Studenou válkou. Nejvyššímu velení trvalo příliš dlouho, než dokázalo změnit své uvažování a přizpůsobit své scénáře nové multidimenzní válce.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:45Autor: JB

Otázka: Když se náklady USA na válku vydělí počtem zabitých mudžahedínů v Iráku, dospějeme k číslu cca 2,5 mil. USD. Jeden z těchto bojovníků za svobodu Iráku se nechal slyšet, že když mu je USA vyplatí, přestane bojovat.
Má preventivní, nebo dokonce preemptivní válka ekonomický smysl?

Larry Flaig: Hello JB, Extremely good question! But unfortunitly by the time states have gone war, many things have gone so wrong that the only choices are usually extreme. Sort of like using chemotheropy to fight cancer. You will do anything to save your grandmother.

I really beleive people like you should be in every government during war make sure we are using our resourses correctly.

Ahoj JB, to je vynikajici otazka. Bohuzel je to tak, ze v dobe, ktera predchazi zacatku valecneho konfliktu, dojde k tolika chybam, ze k dispozici uz jsou pak pouze extremni moznosti. Neco jako kdyz pouzivame chemoterapii pro leceni rakoviny. Pro to, abyste zachranil svou babicku, udelate vse. Lide jako vy by meli udelat vzdy maximum pro to, aby vlada behem valky vynakladala prostredky efektivne.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:54Autor: Michal

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat do jaké nejtěžší bojové situace jste se dostal...??? A jak vás jako vojáky USA vnímalo civilní obyvatelstvo v iráku.

Larry Flaig: Hello Michel, We had many Iraqi people working closely with us on the base and I had a good chance to talk with them. They told me amazing stories of Saddam killing their families and preventing them from working. Most of them seemed very eager to work and thankful for a chance to be independent of a dictator.

I am not thankful for many of my experiences in Iraq, but I will never forget how Grandmothers and young people stood in line to take part in the first vote. I think about 27 people were killed across the country that day, but those people didn't leave.

I really respected them for their courage and felt I had helped to give others a chance for a better life.

Dobrý den Michale, spolupracovali jsme s mnoha místními lidmi a měl jsem šanci s nimi mluvit. Vykládali mi neuvěřitelné příběhy o Saddámovi, jak zabíjel jejich rodiny a bránil jim pracovat. Většina z nich chtěla pracovat a byli vděční, že byli osvobozeni od diktátora.
Za mnoho zkušeností z Iráku nejsem vděčný, ale nikdy nezapomenu, jak staré ženy a mladí lidé stáli ve frontě, aby mohli volit. Myslím, že ten den bylo zabito asi 27 lidí, oni přesto neodešli.
Obdivoval jsem jejich odvahu a cítil, že jsem pomohl ostatním k tomu, aby měli lepší život.

Odpovězeno: 19. 03. | 13:59Autor: spoock

Otázka: jak probíhal standartní dny v Iráku? byly spíše nudné nebo nebyl den aby se něco nestalo? jak jste oslavili Vánoce a Nový rok?

Larry Flaig: Hello Spoock, Everyday for the whole year, I hear at least 6 huge explosions in succession. I was told by the engineers that this would continue for years to come. They were blowing up bunkers full of weapons that Saddam had been stock pile.

Most days were 12 to 14 hours of work. There is not sand Iraq, just that damn dust that gets into everything and makes you cough all the time. Then in the winter it turns into the stickiest mud you can imagine.

Unfortunately, or fortunately I had very busy days, with some absolutely unbelievable situations happening all the time. War is Hell for everyone.

Kazdy den behem roku jsem slysel minimalne sest explozi v rade. Odbornici rikaji, ze toto bude pokracovat po radu let. Likvidovali bunkry plne zbrani, ktere nahromadil Saddam Husajn.

Vetsinou jsem pracoval tak 12 az 14 hodin denne. V Iraku neni pisek, ale velmi neprijemny jemny prach, ktery se dostane vsude a nuti vas stale ke kasli. V zime se pak meni v nejmazlavejsi bahno, jake si umite predstavit.

Nanestesti, nebo spis nastesti jsem byl po vsechny dni hodne zamestnan. Pricemz stale dochazelo k velmi neuveritelnym situacim. Valka je peklo pro kazdeho, kdo se v ni ocitne.

Odpovězeno: 19. 03. | 14:06Autor: Topper

Otázka: Obdivuji vasi odvahu sem prijit. V CR zacina byt antiamerikanismus popularni. Videl jste na vlastni oci nejake protizakonne jednani US vojaku? Jak (by) jste reagoval?

Larry Flaig: Hello Topper,
As you can see from my last answer, a war zone is not normal life that can be judged while we sit here in a comfortable environment. But ofcourse people make mistakes and I had to correct those mistakes since I was a Staff Sergent with many responsibilities. I made corrections thru the chain of command and they were fixed. These were situations that did not fall into the category of crimes. If a soldier was driving too fast on the base, is that a crime?

Sounds stupid, but like I said, Amazing situations.

Zdravím Toppere, jak jsem uvedl již v předešlé otázce, válečná zóna je daleko od normálního života a je těžké tuto situaci posuzovat odtud, z pohodlného prostředí. Ale lidé samozřejmě dělají chyby a já je musel napravovat, neboť jsem byl seržantem zásobování s velkou zodpovědností.

Ale tyto případy nedošly až k tomu, že by šlo o protiprávní čin. Pokud například voják na základně jede autem příliš rychle, je to trestný čin?
Zní to možná hloupě, ale jak říkám, jde o těžko popsatelnou situaci.

Odpovězeno: 19. 03. | 14:12Autor: Slunce

Otázka: Larry, jaký je teď tvůj pohled na politiku Bushe po návratu z Iráku? A jaký byl předtím? Vrátil by ses někdy zpět do Iráku jako voják nebo jako turista?

Larry Flaig: Hello Slunce, As I answered before, I didn't go to Iraq for a president. Soldiers are allowed to have political views, and many of them voted for John Kerry while we were in Iraq.

Both of my Grandfathers were WWII. One in the Pacific and on e in Europe. The one who was in Europe visited here 20 years after the war. The Other was a doctor on Iwo Jima and has not made an effort to visit there or really talk about it much. He is 95 now, I plan to ask him some more personal questions now that I have been to war.

It would be at least 20 years before I would buy a ticket to go there. No sand, just dust!

Jak uz jsem odpovidal drive, nesel jsem do Iraku kvuli prezidentovi. Vojaci mohou mit sve politicke nazory a mnozi z nich hlasovali pro Kerryho, zatimco byli v Iraku. Oba moji dedove se zucastnili druhe svetove valky. Jeden v Pacifiku a druhy v Evrope. Ten druhy prijel do Evropy dvacet let po valce. Prvni byl lekarem na Iwo Jime a uz se tam nikdy nevratil, ani prilis nevzpominal. Je mu nyni 95 let a ja se po sve zkusenosti s vlakou chci zeptat na nekolik velmi osobnich veci. Bude to trvat minimalne dvacet let, nez se tam vratim. Zadny pisek, jen prach.

Odpovězeno: 19. 03. | 14:22Autor: Nori

Otázka: Myslíte si, že válka v Iráku je v zájmu amerického národa? Nebo ji chápete jako oběť, kdy se Amerika obětuje pro světové dobro? Slouží vaše armáda skutečně vám? A nebylo by podle Vás lepší místo budování demokracie smířit se s proamerickou diktaturou, jak je tomu u mnoha jiných zemí v regionu?

Larry Flaig: Hello Nori, I think the war in Iraq will benefit the whole world just as WWII could have benefited the whole world. Hopefull this time it will not result in another LONG Cold War. If we pulled out of Iraq and Afghanistan I think this is a real possibility.
We can see from the Cold War, that friendly dictators are only friendly for a while. The philosphy of "The enemy of my enemy, is my friend." worked to shorted the Cold War, but look at the price in the long run.
Americans have sacrificed their lives for freedom in WWI, WWII, Korea, and, and, and..... What is the best way to deal with global dictatorships? I think by not supporting them at all!

Ahoj Nori, myslím, že válka v Iráku pomůže celému světu, tak jako mohla pomoci 2. světová válka. Doufejme ale, že tentokrát to nevyústí v další DLOUHOU Studenou válku. Pokud se stáhneme z Iráku a Afghánistánu, myslím, že to skutečně hrozí.
Na Studené válce je vidět, že přátelští diktátoři jsou přátelé jen na chvíli. Strategie "nepřítel mého nepřítele je můj přítel" pomohla Studenou válku zkrátit, ale podívejte se na výsledky z dlouhodobého hlediska.

Američané pokládali své životy za svobodu v první i druhé světové válce, v Koreji, atd. A jak se nejlépe vyrovnat se globální diktaturou? Nejlépe je vůbec je nepodporovat!

Odpovězeno: 19. 03. | 14:25Autor: skywalker

Otázka: Jak je hledeno v USA na veterany. Myslim jak zabezpeceni vuci urazu a popripade je vyplacen nejaky vetsi sluzebni duchod kdyz jste byl v ostre akci. Diky

Larry Flaig: Hello Skywalker,
The American Verterans Association is very active to take care of and fight for the rights of injured verterans.

I understand there are many systems in place to help those veterans who need care, but money for injuries is beyond my expereince. have a look at the VA website.

Regardless of the money I do feel appreciated by the American people and the government, so far.

Sdruzeni americkych veteranu se velmi snazi o to, aby pece o veterany byla zajistena a bojuje za prava zranenych veteranu.

Pokud vim, funguje mnoho programu pece o veterany, nemam ale zadnou zkusenost s financnimi zalezitostmi. Musel byste se podivat na internetovou stranku sdruzeni. Bez ohledu na penize, sam za sebe mohu rict, ze se citim nalezite ocenen, at uz jde o Americany samotne nebo vladu.

Odpovězeno: 19. 03. | 14:34Autor: Petr

Otázka: Hi Larry, I am sure Saddam was a cruel dictator and it was good to remove him, but I suggest the right time was after he attacked Kuwait. My question: Do you think the lives of 3000 US soldiers and tens of thousands (probably more) of Iraqis was worthy that? Do you think he was a real threat for US?

Larry Flaig: Hello Petr, good question. Please look at answer about the UN, as well let me ask if the West should have help CS in 1968? How were the 21 years that followed for you and your family?

Threat to the US?

I think everyone should read the book or watch the documentary "The Prize" by Daniel Yergin. It explains in great detail the changes the West(Europe Mostly) made in the Middle East 100 years ago.

We have all benefited for the oil in the Middle East and I think we are being very responsible to try and help this only increasing problem. Isolationism never worked for any country, unless your Swiss. But Even the AIDS virus has made its way there.


Dobrý den Petře, velmi dobrá otázka. Podívejte se na moji odpověď ohledně OSN a zároveň mi řekněte, zda měly Spojené státy pomoci Československu v roce 1968? Jakých bylo těch 21 let, které následovaly pro vás a vaši rodinu?

Hrozba pro USA?
Myslím, že každý by si měl přečíst knihu nebo se podívat na dokument nazvaný "The Prize" od Daniela Yergina. Velmi detailně vysvětluje změny, které Západ (především Evropa) způsobil na Blízkém východě v posledních sto letech.
Všichni jsme těžili z ropy, která se zde nachází. Neseme tedy zodpovědnost za narůstající problémy v této oblasti a měli bychom pomáhat je řešit. Izolacionismus nefungoval v žádné zemi, snad s výjimkou Švýcarska. Ale takový virus AIDS se dostal i tam.

Odpovězeno: 19. 03. | 14:42Autor: martin

Otázka: Dobrý den. 1)Irácká válka je nyní v podstatě jen kritizována. Jaký dopad má tato atmosféra na vojáky v akci? 2) Co by se podle Vás v Iráku stalo, kdyby Američani nyní odešli? Děkuji

Larry Flaig: Hello Martin, Good question. Never Trust the media! Especially when they all say the same thing.

Unfortunatley, I think the terrorist are very good student of the vietnam war and know the power of the media. Why else would the cut-off non-combants heads on the internet?

On the other hand Al-jazzeera new channel had some very positive programs. I was speechless. So I think the wars are bringing many issues to the table around the world that have been hiding in a dark corner.

I think WWII is maybe an indicator of the human cost verses the outcome? Should we have stayed out of WWII?

Ahoj Martine, dobra otazka. Nikdy never mediim. Zvlaste kdyz vsechna rikaji to same.

Bohuzel se domnivam, ze teroriste maji velmi dobre nastudovanu valku ve Vietnamu a znaji moc medii. Proc by jinak umistovaly zabery, jak stinaji hlavy civilistum na internetu. Na druhou stranu Al Dzazira vysila nektere velmi dobre porady. Valky nastoluji otazky, ktere by jinak zustavaly schovany kdesi v temnem rohu. Druha svetova valka je dobrym prikladem vztahu mezi obrovskymi lidskymi ztratami a vysledkem. Meli jsme se ji proto vyhnout?

Odpovězeno: 19. 03. | 14:52Autor: Dan

Otázka: Dobry den, co si myslite o nazoru pokuratora ICC (mezinarodniho tribunalu) o tom, ze panove Bush a Blair nakonec mohou stanout pred mezinarodnim soudem za valku v Iraku?

Larry Flaig: Hello Dan, interesting question. I do not like the system of imunity in the Czech governmental system.

If the ICC had been around during WWII who would they invite once it was over?

I will have to think about the this question for a while since the welfare of the world could be in danger if Osama Bin Laden's freinds could petition the court anytime they want.

After all isn't their goal really to break the banks of the west and collapse our non-religious governments?

Ahoj Dane, zajimava otazka. Nelibi se mi rozsahla imunita, jake se tesi napriklad cesti politici.

Pokud by ICC fungoval uz v prubehu druhe svetove valky, koho by pred nej po jejim skonceni povolali?

Musel bych o teto otazce dele uvazovat, protoze svet muze byt vazne ohrozen, pokud by pratele Usamy bin Ladina mohli predvolavat lidi pred tento soud, jak se jim zalibi.

Konec koncu neni jejich skutecnym cilem privest ke krachu zapadni banky a svrhnout nase vlady, ktere se neopiraji o nabozenstvi?

Odpovězeno: 19. 03. | 15:19Autor: Otazka

Otázka: //www.thelancet.com/webfiles/images/journals/ lancet/s0140673606694919.pdf
Libilo by se Vam, kdyby Cina obsadila Vasi zemi a zabila 8 milionu civilistu v USA? Toto cislo odpovida 260 milionu obyvatelum USA a civilnim obetem vasi invaze od brezna 2003 do cervence 2006. V Iraku jste zabili 655 000 civi

Larry Flaig: Hello Otazka,

War is a very unfortunate thing and we all regret the loss of innocent lives.

If China occupied USA by force that would be mean something is very wrong, so I would think the number of killed Americans would be much higher than 8 million since most everyone would be fighting against a true invasion. Remember all American have the Constitutional Right to have guns.

Surprisingly the statistics I can see on www.populstat.info, the population of Iraq will increase from 23.5 million in 2001 to 28 million in 2005 to 32.5 by 2010.

I don't think statistics can be used when trying to discuss ideals of freedom and self government.

Again should we have considered this before fighting against the Nazis in WWII?

Valka je velmi nestastna vec a my vsichni litujeme, kdyz nevinni lide umiraji. Pokud by Cina nasilim obsadila USA, znamenalo by to, ze se nekde stala velka chyba. A myslim, ze mrtvych Americanu by bylo daleko vic nez osm milionu, nebot kazdy z nich by chtel bojovat proti skutecne invazi. Nezapominejte, ze Americane maji ustavou zarucene pravo vlastnit zbran.

K memu prekvapeni, podle statistiky, kterou jsem videl na strankach www.populstat.info, populace Iraku vzrostla ze 23,5 milionu v roce 2001 na 28 milionu v roce 2005 a do roku 2010 by mela dosahnout 32.5 milionu.

Nemyslim si, ze statistiku je mozne pouzivat, kdyz diskutujete o idealech svobody a demokraticke vlady. Opet, meli jsme toto vsechno zvazovat, nez jsme se pustili do boje proti nacistum za druhe svetove valky?

 

Právě se děje

Další zprávy